Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
18. apríl 2007

Nová kniha Benedikta XVI.

K svojim 80. narodeninám dostal pápež Benedikt XVI. pozornosť aj v podobe vydania prvej knihy, ktorú napísal v pápežskom úrade. Volá sa Ježiš Nazaretský a je - ako sám hovorí v jej úvode - ovocím „dlhej vnútornej cesty“. Kniha bolo predstavená v piatok 13. apríla v Aule Pavla VI. Predávať sa začala ...

K svojim 80. narodeninám dostal pápež Benedikt XVI. pozornosť aj v podobe vydania prvej knihy, ktorú napísal v pápežskom úrade. Volá sa Ježiš Nazaretský a je - ako sám hovorí v jej úvode - ovocím „dlhej vnútornej cesty“. Kniha bolo predstavená v piatok 13. apríla v Aule Pavla VI. Predávať sa začala o tri dni neskôr, presne v deň pápežových narodenín, v troch jazykových vydaniach: taliančine, nemčine a poľštine. Zároveň sa už pripravuje preklad do ďalších 22 jazykov. V slovenčine by ju malo vydať vydavateľstvo Dobrá kniha v priebehu leta. Talianska verzia vyšla vo vydavateľstvách Rizzoli a Libreria Editrice Vaticana, má 448 strán a predáva sa po 19,50 eura.

Na prezentácii, ktorú moderoval hovorca Vatikánu Federico Lombardi sa zúčastnil aj protestantský pastor Daniel Garrone, dekan Valdézskej teologickej fakulty v Ríme a Massimo Cacciari, profesor estetiky na Univerzite sv. Rafaela v Miláne. Knihu predstavil viedenský arcibiskup, kardinál Schönborn. Podľa profesora Garroneho je pápežova kniha predovšetkým apológiou kresťanskej viery. Zaujímavosťou je, že v úvode knihy pápež zdôrazňuje, že kniha nie je dokumentom Učiteľského úradu Cirkvi, ale „len a len prejavom môjho osobného hľadania tváre Ježiša Krista. Preto mi každý môže slobodne protirečiť. Prosím len čitateľky a čitateľov o prístup vnútornej sympatie, bez ktorej nie je možné žiadne porozumenie“.

O napísaní knihy na túto tému hovoril Benedikt XVI. ešte ako prefekt Kongregácie pre náuku viery koncom roku 2004. Na konci roku 2006 mal napísanú prvú časť a o spoluprácu pri editovaní knihy požiadal Elia Guerrieriho. „Kniha Ježiš Nazaretský je bohatým a náročným textom, je životným dielom napísaným s húževnatosťou a vášňou,“ napísal pre taliansky katolícky denník Avvenire Guerriero. Podľa neho má kniha viacero nosných tém: vzťah Židov a kresťanov, Ježišov život, kresťanská viera. Na pozadí týchto tém sa však pápež vyjadruje k aktuálnym otázkam, keď napríklad kritizuje ideológiu nadbytku a blahobytu.

S veľkým úspechom sa stretla aj doteraz jediná encyklika Benedikta XVI. s názvom Deus caritas est. Po jej uvedení na trh sa za päť dní predalo len v Taliansku 500 000 výtlačkov. Spolu sa doteraz predalo okolo 1,5 milióna výtlačkov.

Imrich Gazda

Zdroj: Avvenire, Corriere della sera, Rádio Vatikán
Foto: internet

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Inzercia

Odporúčame

Môže vyjsť z HZDS niečo dobré?

Môže vyjsť z HZDS niečo dobré?

Prežívame supervolebný rok. Nečakajú nás síce žiadne parlamentné či komunálne voľby, no tými straníckymi sa to len tak hemží. Nedávno sa volilo v SMK, v júni v KDH a predvolebná diskusia sa nečakane otvorila aj v ĽS-HZDS. Teda v stranách, kde súčasní (v prípade SMK už bývalý) predsedovia už dlhšie n...