Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2018

Poľský prezident čelí kritike pre fotografiu z Trumpovho konta na Twitteri

Poľský prezident Andrzej Duda čelí po návrate z návštevy v USA kritike za fotografiu, ktorú v utorok na svojom konte na sociálnej sieti Twitter zverejnil jeho americký hostiteľ Donald Trump.

Snímka zachytáva oboch prezidentov pri podpisovaní bilaterálnej dohody o strategickej spolupráci, pričom Trump sedí za stolom a Duda sa podpisuje postojačky nakláňajúc sa nad stolovú dosku, opísala tlačová agentúra AP.

Kritici teraz konzervatívca Dudu obviňujú, že dopustil, aby sa jemu a Poľsku nedostalo náležitej úcty, ale dokonca až poníženia.

Marcin Bosacki, bývalý hovorca poľského rezortu diplomacie a bývalý veľvyslanec Poľska v Kanade, označil túto fotografiu za dôkaz nedostatku profesionality a umenia diplomacie na strane Poľska. "Duda je už tri roky prezidentom. Už by mal vedieť, že medzinárodné zmluvy sa takto nepodpisujú," zdôraznil Bosacki.

"Táto fotografia lepšie ako tisíc slov ukazuje, aká je pozícia Poľska a poľského prezidenta po troch rokoch, čo je pri moci strana Právo a spravodlivosť (PiS). Nič konkrétne sme nedosiahli. Veľa siláckych rečí, pre ktoré sme na posmech," napísal na Twitteri bývalý minister obrany Tomasz Siemoniak. Jeho slová sa týkajú v prvom rade Dudovho vyhlásenia zo spoločnej tlačovej konferencie, že budúca základňa amerických jednotiek v Poľsku by sa mohla volať Fort Trump.

Podpredseda komisie poľského parlamentu pre zahraničné záležitosti Robert Tyszkiewicz fotografiu Dudu podpisujúceho zmluvu postojačky komentoval ironicky, že "takto vyzerá vstávanie na nohy". "Ani jeden západný líder nás už neberie vážne," dodal.

Bývalý člen PiS Pawel Zalewski, ktorý prešiel k opozičnej Občianskej platforme, napísal o scéne z Bieleho domu, že Duda v nej účinkuje v úlohe prosebníka. "Ako bezprecedentne hlboko sme padli," dodal.

Inzercia

Poľský odborník na diplomatický protokol Janusz Sibora označil okolnosti podpisového aktu v Bielom dome za neprípustné. "Tak sa možno podpisuje prevzatie doporučeného listu, ale nie vyhlásenie o spolupráci štátov," dodal.

Na svojej stránke na sieti Twitter sa k polemike vyjadril aj Dudov nový hovorca, Blažej Spychalski. Položil otázku, či "azda naša opozícia, veriaca v jediného Donalda (Tuska - poľského expremiéra a predsedu Európskej rady), môže ponúknuť niečo lepšie". Dodal, že Duda sa snaží nájsť vo svete pre Poľsko priateľov a nesnaží sa o konfrontáciu s USA, ktorú "si opozičníci tak želajú".

Poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz komentoval fotografiu vo vysielaní televíznej stanice Polsat News. Uviedol, že by okolnostiam, za akých bola zmluva podpísaná, nepripisoval veľký význam. Dodal, že slávnostné podpisovanie sa ani neplánovalo. Spresnil, že dostať sa k stolu, za ktorým pracuje hlava iného štátu, je samo osebe veľká časť.

Duda vo štvrtok na kritiku reagoval zverejnením fotografie, na ktorej je spolu s Trumpom a s podpísanou zmluvou a pripojil k nej text, že práve kritika, útoky a zosmiešňovanie zo strany ľavicových médií, niektorých politikov a "komentátorov známych názorov" je dôkazom úspechu jeho návštevy vo Washingtone.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.