Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2018

USA uvalili sankcie na čínsku vojenskú agentúru, ktorá obchodovala s Ruskom

Spojené štáty uvalili sankcie na čínsku vojenskú agentúru a jej riaditeľa. Ide o postih za nákup desiatich vojenských lietadiel Suchoj a raketových komplexov S-400, ktoré oddelenie prípravy jednotiek a zásobovania čínskej Ústrednej vojenskej rady kúpilo na prelome rokov 2017-18 prostredníctvom ruskej exportno-importnej štátnej zbrojárskej agentúry Rosoboroneksport.

O uvalení amerických sankcií na čínsky subjekt a jeho riaditeľa Li Šang-fua informovalo vo štvrtok vo Washingtone americké ministerstvo zahraničných vecí.
      

Spomínaným nákupom ruskej vojenskej techniky čínska agentúra a jej riaditeľ Li Šang-fu porušili americký zákon z roku 2017, ktorého cieľom bolo potrestať vládu ruského prezidenta Vladimira Putina za zasahovanie do volieb v USA a ďalšie podozrivé aktivity. 
      

V zákone sa uvádza, že americkým sankciám môže čeliť ktokoľvek, kto vstupuje do obchodných vzťahov s ruskými dodávateľmi vojenskej techniky alebo s osobami na nich napojenými. Sankcie zahŕňajú zákaz vstupu do USA a uskutočňovanie finančných transakcií.
      

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vo svojej reakcii v piatok uviedlo, že sankcie USA uvalené na Čínu kvôli vojenskej spolupráci s Ruskom "vážne podkopávajú vzťahy" medzi čínskymi a americkými ozbrojenými silami.
      

Okrem uvalenia sankcií na subjekty v Číne Spojené štáty vo štvrtok oznámili, že na zoznam osôb, ktorým hrozia sankcie, pribudlo ďalších 33 mien. Ide o osoby napojené na vojenské kruhy s Rusku. ďalšie osoby sú späté s vyšetrovaním údajného zasahovania Ruska do prezidentských volieb v USA, ktoré vedie osobitný vyšetrovateľom Robert Mueller.

Inzercia

Odporúčame

Po celej Európe, vrátane Slovenska, sa v piatok večer rozozvučia zvony

Po celej Európe, vrátane Slovenska, sa v piatok večer rozozvučia zvony

Na Slovensku a po celej Európe sa v piatok na Medzinárodný deň mieru v Európskom roku kultúrneho dedičstva 2018 rozozvučia medzi 18.00 a 18.15 h zvony. Ide o medzinárodnú aktivitu "Ringing the bells", ktorej cieľom je vzbudiť a prehĺbiť záujem verejnosti o kultúrne dedičstvo, jeho ochranu a zvýšiť kultúrnu identitu národa cez spoluzdieľanie kultúrnych hodnôt, spájajúcich národy v Európe. TASR o tom informovalo ministerstvo kultúry.

Denník Svet kresťanstva