Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2018

Chrániť sa pred chrípkou možno očkovaním, zdravotné poisťovne vakcíny preplácajú

Aj tento rok platí, že zdravotné poisťovne preplatia svojim poistencom očkovanie proti chrípke. Vlani takúto možnosť využilo podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR 4,4 percenta Slovákov. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča celkovú zaočkovanosť populácie vyššiu ako 30 percent.

"Všeobecná zdravotná poisťovňa(VšZP) aj v sezóne 2018/2019 uhradí svojim poistencom nad rámec zákona vakcínu proti chrípke uvedenú v zozname kategorizovaných liekov spolu s výkonom očkovania, ak ho indikoval všeobecný lekár. Odporúčame ho poistencom ako najúčinnejší spôsob prevencie proti tomuto ochoreniu. Tehotné poistenky sa v rámci nadštandardných služieb a vyšetrení, ktoré im VšZP poskytuje, môžu dať zaočkovať proti chrípke priamo v ambulancii gynekológa," uviedla hovorkyňa štátnej zdravotnej poisťovne Viktória Vasilenková.
      

Za očkovanie neplatia ani poistenci súkromných zdravotných poisťovní. "Očkovanie plne hradíme počas chrípkovej sezóny od októbra do februára," povedal PR špecialista Matej Štepianský. Najviac využívajú túto možnosť podľa jeho slov najmä poistenci starší ako 59 rokov. Pripomenul tiež, že ochrana pretrváva zhruba rok, preto je teda nutné rizikové skupiny opakovane preočkovávať každý rok. Poukázal aj na to, že sa neoplatí spoliehať sa na to, že "ak sú ostatní zaočkovaní, nie je od koho ochorieť". 
      

"Union zdravotná poisťovňa nezmenila pravidlá úhrady očkovania proti chrípke. Vakcínu aj očkovanie poisťovňa hradí všetkým poistencom, ktorým očkovanie bolo odporúčané lekárom," potvrdil pre TASR hovorca zdravotnej poisťovne Union Matej Neumann. Union ZP uhradila v roku 2017 očkovanie proti chrípke v 10.919 prípadoch. Vo vekovej skupine do 15 rokov bolo očkovaných 1,2 percenta detí, vo vekovej skupine 16- až 58-ročných bolo zaočkovaných 1,8 percenta, v skupine 59 rokov a viac 13,3 percenta populácie danej vekovej skupiny.
      

Najvhodnejším časom na očkovanie sú mesiace október a november. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča očkovanie predovšetkým tehotným ženám, deťom od šesť mesiacov do päť rokov, osobám 65-ročným a starším, osobám s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami a zdravotníckym pracovníkom.
      

Chrípková sezóna sa blíži, každý rok sa začína s príchodom októbra. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) určila, že trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka. Je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a jej podobných ochorení. Medzi akútne respiračné ochorenia patria ochorenia ako nádcha, angína, zápal prínosných dutín, hrtana, hltana, priedušiek, priedušnice a zápal pľúc. Môžu prebiehať aj ako bezpríznakové ochorenia cez ľahké prechladnutie až po ťažké alebo komplikované ochorenia.

Inzercia

Odporúčame

Po celej Európe, vrátane Slovenska, sa v piatok večer rozozvučia zvony

Po celej Európe, vrátane Slovenska, sa v piatok večer rozozvučia zvony

Na Slovensku a po celej Európe sa v piatok na Medzinárodný deň mieru v Európskom roku kultúrneho dedičstva 2018 rozozvučia medzi 18.00 a 18.15 h zvony. Ide o medzinárodnú aktivitu "Ringing the bells", ktorej cieľom je vzbudiť a prehĺbiť záujem verejnosti o kultúrne dedičstvo, jeho ochranu a zvýšiť kultúrnu identitu národa cez spoluzdieľanie kultúrnych hodnôt, spájajúcich národy v Európe. TASR o tom informovalo ministerstvo kultúry.

Denník Svet kresťanstva