Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
20. september 2018

Moje srdce zvíťazí (recenzia)

Fenomén Medžugorie. Niektorými odmietané, inými vyzdvihované. Do týchto protichodných názorov zaznievajú slová: “Volám sa Mirjana. Viac než 35 rokov sa mi zjavuje Panna Mária. Nemôžem to povedať otvorenejšie.“
Moje srdce zvíťazí (recenzia)

Touto vetou otvára svoje rozprávanie jedna z medžugorských vizionáriek Mirjana Soldo v knihe Moje srdce zvíťazí.

Jedná sa vôbec o jej prvú autobiografiu a vo svojich spomienkach načrela skutočne hlboko. I keď prelomový je dátum 24. jún 1981 - deň, kedy sa začali zjavenia, v rozprávaní nás Mirjana berie ešte ďalej. Dáva nám zblízka spoznať svoje rodinné zázemie a prostredie, v ktorom vyrástla. Jej rozprávanie je sprevádzané mnohými fotografiami z rodinných archívov.

“Naše modlitby majú moc všetko zmeniť”

Po prečítaní knihy sa mi na povrch derú dve slová: bezprostredná a pravdivá. Mirjaniným cieľom nie je nikoho presviedčať o svojej pravde, o pravosti medžugorských zjavení. Ona sa delí so svojim životom! A tak máme možnosť spoznať túto výnimočnú ženu, ktorá bola kedysi úplne obyčajným dievčaťom, dokonca tak hanblivým, že keď k nim prišla návšteva, bežala sa schovať do inej izby.

Ako sama hovorí, zjavenia jej život prevrátili úplne naruby a tak pochopiteľne je najväčšia pozornosť celej knihy centrovaná práve na udalosti s nimi spojené. Samotné posolstvá zo zjavení sú za tie roky už tak hlboko pretavené do Mirjaninho života, že jedno od druhého už nemožno oddeliť. Čítať teda nebudete len obyčajnú knihu o niekoho živote. Je to akoby ste čítali kresťanskú náuku zrozumiteľne prerozprávanú do jazyka 21. storočia. Modlitba. Pôst. Spoveď. Eucharistia. Biblia. Odpustenie. Láska. Láska. Láska. Ona je všetkým a bez nej nemá zmysel vôbec nič.

“Naši kňazi nepotrebujú naše posudzovanie, ale naše modlitby”

Bolo pre mňa dojímavé čítať opis toho, ako sa pripravuje na pravidelné zjavenia, ktoré máva vždy druhého v mesiaci. Jej vnútorné prežívanie pred, počas a po zjavení.

Najskôr dôkladná príprava, modlitba a pôst. Potom ako v poslednú noc pred zjavením už len málo spí a ráno vstáva s radosťou, ako dieťa ktoré má v ten deň narodeniny... Ako kráča k Modrému krížu a zakaždým sa cíti nehodná, že Mária prichádza práve ku nej!

A potom samotné zjavenie: ako má v srdci len dve túžby: buď aby táto chvíľa nikdy neskončila, alebo aby si ju Panna Mária vzala k sebe. Pritom obe vyjadrujú to isté: už nikdy sa nemusieť od nej odlúčiť!

Inzercia

A po zjavení: aký je ťažký návrat do pozemskej reality! Ako jej trvá dva - tri dni, kým sa “dá dokopy” a vie znova normálne fungovať, pretože ochutnala niečo nadpozemské, a zrazu je to preč. Ako ťažko prijíma, že ešte nemôže byť s Máriu natrvalo, že tu ešte musí zostať. No potom pochopí, že jej úlohou je odovzdávať posolstvá a tak to robí. Už viac ako 30 rokov.

“To, ako pristupujem k iným mení budúcnosť viac, než čokoľvek iné”

Mirjana, hoci dostala mimoriadny dar, zostala jednoduchou ženou. Keď sa ako vizionárka dostane do pozornosti pútnikov, opakuje im, že ona je len obyčajný človek - rovnaký ako oni. Nie ona, ale Panna Mária je výnimočná, no dodáva, že aj samotná Mária musí prosiť Boha a modliť sa k Nemu, keď chce niečo vyprosiť.

Mirjana slúži pútnikom, varí im a stará sa, aby mali všetko, čo potrebujú. Bola svedkom už mnohých obrátení a pohnutí srdca a raz, keď našla v pútnickom dome plakať istého ateistu, spýtala sa ho: “To kvôli môjmu vareniu?” Láskavý humor je pre mňa jednou z čŕt  pôsobenia Ducha Svätého a teším sa, že je tak hojne prítomný v živote tejto ženy.

Mirjana hovorí, že pri Panne Márii “je úplná,” ale zároveň si stále pripadá ako dieťa a pochybuje o tom, že sa niekedy pri nej bude cítiť ako dospelá. Možno aj preto si udržala ten šibalský pohľad a iskričky v očiach.

Dalo by sa ešte veľa písať, ale nechcem Vás ukrátiť o pôžitok z prečítania knihy. Vrele Vám ju odporúčam. Vďaka nej sa pozriete na Medžugorie očami ženy, “ktoré sa podľa jej svedectva pozerajú na najuctievanejšiu ženu v dejinách.”

Knihu Moje srdce zvíťazí si môžete zakúpiť na Zachej.sk.

Zuzana Ring

Odporúčame

Chcem byť garanciou zmeny pre Bratislavu

Chcem byť garanciou zmeny pre Bratislavu

Caroline Líšková (47) je členkou a kandidátkou KDH na bratislavskú primátorku. Študovala na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Pracovala na viacerých manažérskych pozíciách v korporácii i v banke, neskôr si založila konzultačnú firmu a učila manažment na vysokej škole.

Byť ako svätá Matka Tereza?

Byť ako svätá Matka Tereza?

Určite ste už od niekoho počuli vetu: Čo som ja, Matka Tereza? Takúto vetu počujeme väčšinou od niekoho, kto je požiadaný o nejakú pomoc – pomoc, za ktorú nedostane žiadnu finančnú, či vecnú odmenu.