Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. september 2018

Tisíce ľudí zo severozápadnej Sýrie sa vrátili domov po dohode Ruska s Tureckom

Po uzavretí dohody medzi Ruskom a Tureckom, ktorá má odvrátiť vládnu ofenzívu na provinciu Idlib na severozápade Sýrie, sa vrátili do svojich príbytkov v tejto časti krajiny tisíce obyvateľov, vysídlených v poslednom období v dôsledku násilia.

Informovali o tom v stredu sýrski opoziční aktivisti, ktorých údaje prevzali tlačové agentúry DPA a AP.

Mimovládna organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii uviedla, že od pondelkového oznámenia rusko-tureckej dohody sa vrátilo do domovských miest a dedín už približne 7000 ľudí z Idlibu a susednej provincie Hamá. Väčšina pochádza z vidieckych oblastí na severe či severovýchode provincie Hamá a juhu či juhovýchode provincie Idlib, poslednej významnej bašty protivládnych síl po siedmich rokoch občianskej vojny v Sýrii.

Podľa vyjadrenia predstaviteľa dobrovoľníckej humanitárnej organizácie Sýrska civilná ochrana, známej aj ako Biele prilby, smerovali konvoje s navrátilcami obzvlášť do oblastí, ktoré boli od začiatku septembra miestami prudkých náletov.

Organizácia Spojených národov uviedla, že v dôsledku intenzívnych útokov sýrskeho vojenského letectva v Idlibe a susedných provinciách pribudlo počas prvých 12 septembrových dní vyše 38.000 tzv. vnútorne vysídlených osôb. Väčšina utekala smerom k hranici s Tureckom, kde hľadali útočisko v už aj tak preplnených táboroch.

V provincii Idlib, ktorej prevažnú časť ovláda islamistická koalícia pod vedením zoskupenia spriazneného s teroristickou sieťou al-Káida, žijú približne tri milióny civilistov. Rusko, ktoré podporuje sýrsku vládu, a Turecko stojace na strane opozície sa dohodli na vytvorení nárazníkovej zóny oddeľujúcej vládne sily od povstalcov. Vzniknúť má do 15. októbra a obsiahnuť pás územia so šírkou 15-20 kilometrov. Povstalci majú na základe tejto dohody odovzdať do 10. novembra svoje ťažké zbrane, a to pod dohľadom Ruska a Turecka. Viacero radikálnych skupín však podľa SOHR plnenie dohody odmieta.

Inzercia

Odporúčame