Po Chemnitzi a pred voľbami v Bavorsku (podcast)

Po Chemnitzi a pred voľbami v Bavorsku (podcast)

Demonštrácia v Chemnitz 27. augusta 2018. Foto: wikimedia

Rozhovor s Martinom Muránskym o situácii v Nemecku.

Koncom augusta sa vo východonemeckom meste Chemnitz v Sasku odohrali udalosti, ktoré vyvolali vlnu reakcií po celej krajine. Bol zabitý nemecký občan, obvinení boli dvaja imigranti - Iračan a Sýrčan, z ktorých jeden nedostal azyl a mal byť odsunutý z krajiny. Následne začal spor o to, do akej miery ide o štvanie proti cudzincom a do akej znepokojenie nad zhoršením bezpečnosti a neschopnosťou odsunúť neúspešných žiadateľov o azyl z Nemecka. O pár dní neskôr bol v ďalšom saskom meste Köthen napadnutý dvomi Afgáncami iný Nemec, ktorý zraneniam tiež podľahol.

Incidenty vyvolali konflikt vo vláde, spory sa vedú na linke medzi SPD a CSU, výroky kancelárky Merkelovej dráždia odpor ulice najmä vo východnom Nemecku, o necelý mesiac budú dôležité voľby v Bavorsku, kde CSU v prieskumoch výrazne klesla na +/- 35 percent, iný septembrový prieskum zachytil po prvýkrát AfD na druhom mieste s 17,5 percentami v celonemeckom meradle, pred SPD, vo východnom Nemecku pritom AfD získava ešte vyššiu podporu 25 percent, pričom pred budúcoročnými voľbami v Sasku je favoritom na víťazstvo v tejto spolkovej republike.

V Bavorsku rastú aj Zelení, klesá SPD, v pohybe je aj ľavica. O tom, čo sa v Nemecku deje sme sa rozprávali s filozofom Martinom Muránskym. 

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo