Ako môžu deti bezpečne pozerať filmy

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ako môžu deti bezpečne pozerať filmy

Foto: Profimedia

Nikdy nebolo jednoduchšie dostať sa k rozprávkam a filmom na internete. Ako zistiť, či sú pre vaše deti vhodné?

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom v slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu. 

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú.  Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja

Mnoho rodín dnes už klasickú televíziu v domácnosti nemá. Ak chcú deťom pustiť rozprávku, tak hľadajú na internete. Tablet s rozprávkami používajú mamičky bežne na zabavenie svojich detí, ak je to v nejakej rozumnej kontrolovanej miere, jedna-dve rozprávky za deň ešte nemusia uškodiť. Záleží aj na tom, aké rozprávky im pustíte.

Máte zvyk spoločných filmových večerov? Tak potom dobre poznáte dilemy, ako vybrať ten správny rodinný film, ktorý by sedel rôznym vekovým kategóriám detí a ešte aby nenudil ani dospelých.

Podľa samotného názvu, krátkej ukážky či hodnotenia filmu jeho kvalitu nie vždy odhalíte. Zdieľať

Keďže mať prehľad o filmoch, ktoré dnes produkcie chrlia na dennej báze, nie je možné, existujú stránky, ktoré nám s výberom vhodnej rozprávky alebo filmu môžu pomôcť.

Podľa samotného názvu, krátkej ukážky či hodnotenia filmu jeho kvalitu nie vždy odhalíte. Ak vám ešte k tomu záleží, aby film okrem kvality spracovania korešpondoval s vašimi hodnotami, ktoré deťom odovzdávate, a nechcete, aby tam bolo napríklad zbytočné násilie, tak ostávajú dve možnosti. Buď že si film pozriete najprv vy sami a posúdite, či ho chcete pustiť aj deťom, alebo sa spoľahnete na stránky, ktoré obsah filmov podrobne rozoberajú a ako bonus vám aj odporučia filmy, ktoré by mohli ladiť s vašimi hodnotami.

Nie je jedno, čo pozerajú

Dostala som tipy na dve takéto stránky, ktoré môžu byť pre mnohých rodičov pomocou. Obe sú, žiaľ, len v angličtine.

Prvá je stránka kids in mind, ktorá ponúka rodičom, učiteľom, vychovávateľom objektívnu a kompletnú informáciu o obsahu filmu. Vy sa už potom na základe svojho hodnotového systému rozhodujete, či si daný film pozriete so svojimi deťmi alebo či si ho môžu pozrieť aj samy. Stránka sa inšpirovala systémom etikiet na potravinách, ktoré obsahujú ich presné zloženie. Stránka kids in mind informuje o zložení filmov.

Stránka sa inšpirovala systémom etikiet na potravinách, ktoré obsahujú ich presné zloženie. Zdieľať

Recenzie nehodnotia, čo je zlé alebo dobré, nejde o kritiky filmu v klasickom zmysle slova. Stránka nepreferuje žiadnu ideológiu a nehlási sa ani k myšlienkam žiadneho náboženstva. Jej snahou je len podporiť zodpovedné a angažované rodičovstvo.

Filmy sú tam rozobraté na jednotlivé zložky, ako napríklad sex a nahota, násilie, jazyk. Každá kategória má škálu od nula do desať podľa intenzity daného obsahu. Ku každému filmu je aj popis, prečo je film zaradený do tej-ktorej škály, čo je v jeho obsahu na diskusiu a aké posolstvo vysiela deťom. Stránka ale nedáva presné odporúčania, pre aký vek je film vhodný. Tam už dáva slobodu rodičom, aby sa podľa popisu rozhodli, na čo je ich dieťa zrelé.

Foto: Profimedia

Druhou webovou stránkou je movieguide, ktorá je určená tým, ktorým záleží, aby obsahy filmov boli v súlade s kresťanskými hodnotami, ku ktorým vedú aj svoje deti. Misiou tejto stránky je aj ovplyvňovať hodnoty filmového priemyslu. Stránka recenzuje filmy z kresťanskej perspektívy a hodnotí ich podľa toho, ako ovplyvňujú deti podľa ich stupňa vývoja.

Stránka analyzuje filmy na základe 150 kritérií, ako sú dramatické prvky, literárna hodnota, sledovanosť i teologické kritérium. Ide o službu pre kresťanov, ktorí hodnotia filmy aj z perspektívy Biblie. Všíma si prvky ako násilie, sex, profánnosť, morálnosť obsahu, výskyt drog a alkoholu vo filme, rodinné hodnoty.

Ide o službu pre kresťanov, ktorí hodnotia filmy aj z perspektívy Biblie. Zdieľať

Hodnotí nielen filmy, ktoré sú aktuálne v amerických kinách, ale aj video filmy a televízne programy. Na rozdiel od prvej stránky movieguide ponúka aj klasické recenzie a odporúčania filmov. Zakladateľom tejto stránky je Ted Baehr, ktorý je producentom Kroniky Narnie: Lev, šatník a čarodejnica pre televíziu CBS, za ktorú získal aj cenu Emmy.

YouTube pre deti?

Ak deťom púšťate rozprávky a filmy z YouTube, je dobré si predtým ich obsah overiť. Aj keď YouTube používa filtre, tie nezachytia všetko tak ako pozorné oko rodiča. Určite sa neodporúča dať deťom do rúk mobil alebo tablet s voľnosťou, že dieťa si pozerá všetky videá, ktoré idú v poradí za sebou.

Youtube prišiel v roku 2016 s novinkou YouTube Kids, ktorý ponúka svoju špeciálnu aplikáciu pre iOS aj Android. Tá mala zabezpečiť filter, ktorý deťom ponúkal len vhodné a náučné videá. Od spustenia tejto aplikácie sa však valili na YouTube sťažnosti, pretože aplikácia ponúkala deťom aj úplne nevhodné obsahy.

Je teda na zváženie, či vám dvadsať minút oddychu stojí za zahltenie vášho dieťaťa zbytočnými reklamami. Zdieľať

Google teda aplikáciu vylepšil a rodičia dnes môžu cielenejšie rozhodovať, aké videá sa k ich deťom dostanú. Ponúka kanály od spoľahlivých dodávateľov na témy ako umenie, hudba, hry, učenie a tvorivosť. Ponuku a témy si môžu rodičia navoliť v spomínanej aplikácii. V nej sa dá dokonca nainštalovať aj časovač, ktorým nastavíte, ako dlho vaše dieťa môže videá pozerať. Cez túto aplikáciu sa deti nedostanú ku kompletnému obsahu YouTube Kids.

Aplikácia ponúka zónu aj pre najmenšie deti, ktorá vylučuje voľné vyhľadávanie programov. YouTube Kids je bezplatný, žije ale z reklamy, ktorá sa spustí každých pätnásť minút a má byť podľa Googlu triedená špeciálne pre deti, neobsahuje teda reklamu na jedlo či pitie. Zato ale cieli presne s reklamami na hračky. Je teda na zváženie, či vám dvadsať minút oddychu stojí za zahltenie vášho dieťaťa zbytočnými reklamami.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo