Deväť tisíc ľudí pochodovalo v Bratislave za ochranu života

Na Bratislavu za život tohto roku trochu spŕchlo, no prišlo na ňu približne 9 tisíc ľudí.

Účastníkov minulého ročníka bolo okolo 2 tisíc. Bralo sa to vtedy ako malý zázrak, keďže bol ešte marcový mráz, vytvoril sa zrejme dovtedajší slovenský rekord a vôbec to bol skôr prvý väčší impulz narúšajúci bežný štandard. Neskôr v septembri do toho plnou silou vpadol Národný pochod za život v Košiciach s 80 tisíc účastníkmi, tento rok v marci a apríli nasledovali pochody a zhromaždenia vo viacerých väčších mestách. Bratislava sa ani tento raz nenechala zahanbiť.

Zdieľať

Viacerých zrejme pritiahlo aj pozitívne posolstvo programu v zmysle snahy informovať o alternatívach potratu a o pomoci pre tehotné ženy a matky od organizácií, ktoré sa tomu dlhodobo venujú. Dobrovoľníci medzi účastníkmi rozdávali letáky s kontaktmi na programy Áno pre život, Zachráňme životy, Poradňa AlexisZachráňme Kukulíka, na pódiu vystúpili ich predstavitelia a dokonca aj mamička, ktorá vydala svedectvo o odmietnutí potratu, čo považuje za najlepšiu vec, ktorú v živote urobila.

Okrem organizátorov na pódiu vystúpili aj akademická maliarka Eva Trizuliaková, ktorá je už viacnásobnou prababičkou spolu s vyše 50 potomkami. Peter Kremský spolu s Annou Verešovou predstavili petičnú akciu na vypísanie referenda na ochranu rodiny. Hudobný program tvorili Robo Opatovský, Simona Martausová a bubeníci.

Zo zhromaždenia na Hviezdoslavovom námestí sa vytvoril dlhý zástup kráčajúci do Medickej záhrady, kde vystúpilo ešte niekoľko prednášajúcich. Početné rodiny s malými deťmi tu čakal bohatý program, predstavená bola lavička premenená na „rodinnú obývačku“ - dielo od mladej umelkyne Dominiky Kunzovej.

Ochranu života si prišli pripomenúť príslušníci všetkých generácií od najmladších po najstaršie. Medzi účastníkmi sa dalo stretnúť biskupov Stanislava Zvolenského a Jozefa Haľka, politikov Annu Záborskú, Miroslava Mikolášika, Jána Figeľa, Františka Mikloška, Jána Hudackého č Ivana Štefanca.

Počet účastníkov niektorí odhadovali až na 15 tisíc, organizátori konečné číslo uzavreli na 9 tisíc.

Poukazovať na krásu a hodnotu ľudského života je našou prioritou, no zároveň si uvedomujeme, že v žiadnom prípade nesmieme zabúdať na matky, ktoré sa ocitnú pred ťažkým životným rozhodnutím. Sme radi, že sme pomohli propagovať projekty konkrétnej pomoci tehotným ženám v náročných životných situáciách,“ povedala jedna z organizátoriek Natália Šepitková.

Bratislavu za život pripravila skupina dobrovoľníkov v rámci kampane 25. marec – Deň počatého dieťaťa. Medzi hlavných organizátorov patrili Spoločenstvo Ladislava Hanusa, Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku v spolupráci s Fórom života a CEBSI.

Lukáš Obšitník

Foto: Lukáš Zachar (Bratislava za život), autor

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo