Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. september 2018

Česko-slovenskú/ Slovensko-českú výstavu videlo v Bratislave 76.683 návštevníkov

Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava, ktorá sa skončila v SNM - Historickom múzeu na Bratislavskom hrade 9. septembra a v súčasnosti sa inštaluje v Národnom múzeu v Prahe, patrí medzi kľúčové projekty k 100. výročiu vzniku Československej republiky.

Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava, ktorá sa skončila v SNM - Historickom múzeu na Bratislavskom hrade 9. septembra a v súčasnosti sa inštaluje v Národnom múzeu v Prahe, patrí medzi kľúčové projekty k 100. výročiu vzniku Československej republiky. Od 27. apríla do 9. septembra výstavu videlo 76.683 návštevníkov. "Na ploche 1400 štvorcových metrov bolo vystavených viac ako 2000 zbierkových predmetov zapožičaných zo 43 inštitúcií, s ktorými odborne spolupracovalo 124 pracovníkov," TASR informovala Andrea Litváková, vedúca oddelenia prezentácie SNM - Historické múzeum.

Pre rodiny s deťmi pripravili organizátori výstavy špeciálnu líniu, kde 2150 rodín pomocou útržkov z denníka pátralo po osude fiktívnej osoby pána Nováka a zoznamovalo sa tak s reáliami spoločnej republiky.

Súčasťou výstavy boli viaceré sprievodné podujatia. Školské kolektívy sa mohli zapojiť do súťaže 100 rokov Československa v našej škole. Výsledkom projektu je 400 slovenských žiakov, ktorí v školách po celom Slovensku pripravili vlastné výstavy z predmetov nájdených v svojich rodinách. "Víťazné kolektívy zložené z 56 študentov ČR a SR sa nakoniec stretli v Bratislave počas dvoch júnových dní na československom seminári. Verejnosť oslovil aj projekt Hľadáme predmet s príbehom, do ktorého sa zapojilo celkovo 105 ľudí, z toho 61 zo Slovenska," poznamenala Litváková.

Z odborných podujatí podľa nej verejnosť najviac zaujala prednáška profesora Romana Holeca, na ktorej sa zúčastnilo 96 návštevníkov. Videozáznam prednášky múzeum sprístupňuje aj na internete. "Veľký ohlas mal aj diskusný večer s historikmi či dva vedomostno-zábavné kvízy o Československu s Jánom Gorduličom, na ktorých sa stretlo viac ako 110 súťažiacich," uzavrela.

Výstavu pripravili najväčšie zbierkotvorné inštitúcie SR a ČR - SNM a Národní muzeum v spolupráci s desiatkami inštitúcií a osobností kultúrno-spoločenského života. Po premiére v Bratislave bude znovu otvorená pre verejnosť v Národnom múzeu v Prahe od 28. októbra, presne v deň 100. výročia vyhlásenia Československa.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva