Kurdskí bojovníci zadržali popredného člena Islamského štátu

Príslušníci kurdských síl podporovaných Spojenými štátmi zadržali na severe Sýrie jedného z popredných členov extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorý mal v úmysle prekročiť hranice a utiecť do Turecka.

Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

"V rámci špeciálnej operácie uskutočnenej našimi protiteroristickými jednotkami bol 27. augusta zadržaný Semir Bogana (taliansky občan známy aj ako abú Hurajra Muhadžír alebo abú Abdalláh Muhadžír), keď sa pokúšal utiecť do Turecka. Tento zajatý žoldnier prezradil mnoho podrobností o teroristickej organizácii Islamský štát a jej vonkajších vzťahoch," uvádza sa vo vyhlásení kurdských Oddielov ľudovej sebaobrany (YPG) s tým, že Bogana bol v rámci štruktúry Islamského štátu zodpovedný za nákup zbraní.

Po svojom rozmachu v Iraku a Sýrii v roku 2014 zlákal Islamský štát veľký počet cudzincov, ktorí v oboch krajinách bojovali v jeho radoch. Irak vyhlásil víťazstvo nad islamistami vlani v decembri.

Podľa správy OSN aj napriek vojenským úspechom v boji s Islamským štátom ešte stále pôsobí v radoch tejto extrémistickej organizácie v Iraku a Sýrii približne 20-30.000 islamistov. Aj napriek vojenským porážkam opustilo IS menej zahraničných bojovníkov, ako sa predpokladalo. Mnohí splynuli s miestnym obyvateľstvom, ďalší utiekli do susedných krajín.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo