Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. 09. 2018, 08:23

Hoci si to želajú, nesmieme o tom mlčať

Pretože to nie my sme v téme potratov extrémistami.
Hoci si to želajú, nesmieme o tom mlčať

12. týždňový plod. Zdroj: Profimedia

Najnovší prieskum agentúry Focus pre náš denník priniesol pre konzervatívne hnutie za život lepšiu aj horšiu správu.

Tou lepšou správou je, že požiadavka na to, aby sa súčasný interrupčný zákon zmenil, má okrem morálnej aj demokratickú legitimitu. Keď sa v júni Focus pre Denník N respondentov pýtal, či sú za sprísnenie vykonávania umelých potratov, jasná väčšina – 60 percent – bola proti. Len 32 percent sa vyslovilo za sprísnenie legislatívy.

Denník N dokonca pri interpretácii tohto prieskumu napísal, „že nadpolovičná väčšina voličov všetkých strán okrem ĽSNS nechce sprísniť súčasné pravidlá na potraty“. Nebola to celkom pravda, voliči všetkých strán vrátane ĽSNS sa vyslovili proti sprísneniu vykonavánia potratov. Lenže v tom období, keď sa debatovalo o potratoch kvôli návrhu zákona ĽSNS, to naozaj pôsobilo, že kresťanskí konzervatívci si nechali vykradnúť agendu a s ňou možno aj časť voličov.

Na svojom facebooku vyložil Denník N výsledky prieskumu takto: „Venované všetkým politikom: nepočúvajte Kotlebu, Vašečku ani Kuffu, v skutočnom svete sú takmer dve tretiny voličov proti sprísňovaniu potratovej legislatívy.“

V skutočnosti je to pol na pol

Lenže dnes vieme, že skutočný svet sa nedá ani približne opísať takýmto propagandistickým zvolaním. Keď sa ľudí opýtate len na to, či sú za alebo proti sprísneniu súčasnej interrupčnej legislatívy, mnohí nevedia, aká je súčasná podoba tejto legislatívy – aj preto sa jasná väčšina vysloví proti jej sprísneniu.

V novom prieskume Focusu sa týkalo umelých potratov viac otázok, pričom v rámci nich respondenti dostali aj stručnú informáciu, že súčasný interrupčný zákon „umožňuje umelé ukončenie tehotenstva do 12. týždňa tehotenstva bez udania dôvodu“.

S touto informáciou bolo za ponechanie, respektíve proti sprísneniu súčasného interrupčného zákona 47,2 percenta. Za sprísnenie, teda za vykonávanie umelých potratov len zo závažných dôvodov ako znásilnenie, ohrozenie života matky či vážne poškodenie plodu bolo 40 percent ľudí a za úplný zákaz potratov 7,8 percenta ľudí. 

Z uvedeného vyplýva, že ak ľudia dostanú informáciu, čo súčasný zákon obsahuje a čo by mohlo byť jeho alternatívou, za súčasný interrupčný zákon už nie sú dve tretiny ľudí, ale názory sú rozdelené pol na pol (v našom prípade 47,2 verzus 47,8 percenta)

Z pohľadu úsilia hnutia za život na tom až tak nezáleží: súčasný zákon a jeho filozofia, podľa ktorej nenarodené dieťa do 12. týždňa má menšiu zákonnú ochranu než narodené zviera, je dedičstvom komunistickej strany a jej prudko liberalizačného zákona z 80. rokov. Tento zákon je nespravodlivý až barbarský bez ohľadu na to, či ho podporujú dve tretiny alebo iba zhruba polovica obyvateľov. Úsilie o jeho zmenu nie je preto len úzkoprsou agendou akejsi úzkej záujmovej skupiny nazývanej pro-life – hoci to tak, žiaľ, často vyzerá – ale je to civilizačný zápas.

V máji a júni, keď debatu o potratoch ovládla ĽSNS a preto radšej ani biskupská konferencia nevyslovila podporné stanovisko Kotlebovmu zákonu, vznikol dojem, že skutočnú zmenu si želajú len akísi fanatickí katolíci a okrem nich ešte fašizoidní kotlebovci.

Nový prieskum Focusu o postoji Slovákov k interrupčnému zákonu však dáva tomuto civilizačnému zápasu aj novú demokratickú legitimitu. A keďže žijeme v demokracii, bez tejto legitimity sa zmena nedá dosiahnuť.

Podľa tohto prieskumu by podporili sprísnenie súčasného interrupčného zákona voliči KDH, Mostu, dokonca aj mierna väčšina voličov Smeru, kým napríklad aj voliči liberálnej SaS sú rozdelení pol na pol.

Nový prieskum Focusu o postoji Slovákov k interrupčnému zákonu však dáva tomuto civilizačnému zápasu aj novú demokratickú legitimitu. Zdieľať


Samozrejme, aj napriek tomu, ako respondenti odpovedali na otázky, neznamená to, že polovica obyvateľov si naozaj želá poľský model či úplný zákaz potratov, keďže tieto dve možnosti dostali predložené ako alternatívu k súčasnému zákonu.

Ale pro life hnutie má teraz po lete značne lepšie argumenty, aby politikov presviedčalo, že sa nemusia tak veľmi báť svojich voličov, ak by podporili prísnejšiu potratovú legislatívu. Napríklad takú, ktorá by zamedzila, aby ženy z okolitých krajín, najmä Poľska, chodili na potraty na Slovensko, alebo aby nenarodené deti do 12. týždňa získali aspoň istý status ochrany. Alebo aby sa skrátilo obdobie, do ktorého je možné požiadať o umelý potrat (namiesto do 12. týždňa do 10. týždňa tehotenstva).

Prebrať sa z agónie

Nový prieskum priniesol pre slovenské hnutie za život aj horšiu správu. Významnejšie totiž vzrástol počet ľudí, podľa ktorých by mali byť interrupcie dovolené z akýchkoľvek dôvodov. V prieskumoch Focusu v rokoch 2007, 2011 a 2016 tento názor podporovalo len okolo 25 percent ľudí. No podľa najnovšieho prieskumu je to už 37,8 percenta (hoci zreteľná väčšina si myslí stále opak, podľa 45,3 percenta by sa mali potraty vykonávať len z veľmi vážnych dôvodov, podľa 11 percent zo žiadnych dôvodov).

Ako je možné, že v priebehu dvoch rokov vzrástol tábor zástancov potratov bez akýchkoľvek dôvodov o zhruba 13 percent? Na to neexistuje jednoznačná odpoveď. Za dva roky nedošlo k čiastočnej výmene generácií ani k nejakej prelomovej udalosti či zmene zákona. Azda jediné, čo mohlo vyvolať silnejšiu liberálnu protireakciu, bola atmosféra okolo zákona z dielne Mariana Kotlebu.

Pre hnutie za život a pre strany ako KDH je to aj bez tejto hypotézy dôvod, aby si tému ochrany nenarodených detí už nikdy nenechali ukradnúť ĽSNS, ktorá je jej najhorším možným hovorcom.

Súčasťou tejto horšej správy je, že pro life hnutie upadlo po poslednom pochode za život do istej agónie. A to aj napriek tomu, že z preplneného námestia v Bratislave vyžarovalo v roku 2015 toľko energie aj optimizmu.

Zástancov zmeny potratového zákona by malo byť po pár rokoch opäť viac počuť – práve medzi nimi sú angažovaní ľudia z mimovládok, ktorí dlhodobo pomáhajú ťažko skúšaným ženám v núdzi, pretože keby hnutie za život nemalo túto pomáhajúcu tvár, boli by sme len pokrytcami.

Lenže zároveň by sa hnutie za život nemalo nechať zastrašiť, ako sa to trochu stalo tento rok na jar, ak sa mu oponenti pri úsilí zmeniť ten neľudský zákon snažia vtlačiť visačku extrémistov na úrovni Kotlebu.

Lebo hoci to progresívci dnešnej doby nebudú počuť radi, extrémistami v tejto téme nie sme my, ale oni.

Odporúčame