Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
06. september 2018

Kažimír opúšťa potápajúcu sa loď

Z politických kuloárov zaznieva, že minister financií Peter Kažimír by sa mohol stať guvernérom NBS. Predseda SaS Richard Sulík to nepovažuje za dobrý nápad.
Kažimír opúšťa potápajúcu sa loď

O ministrovi financií Petrovi Kažimírovi sa hovorí ako o možnom nástupcovi Jozefa Makúcha na čele NBS. FOTO TASR – Martin Baumann

Paragraf jeden odsek jeden zákona o Národnej banke Slovenska hovorí: „Zriaďuje sa Národná banka Slovenska ako nezávislá centrálna banka Slovenskej republiky.“ Nezávislá centrálna banka znamená, že ju nemajú viesť politici, a to preto, aby centrálna banka nebola zneužívaná na ich politické ciele.

Myslím, že toto je každému súdnemu človeku jasné. Dokonca aj na Slovensku v časoch hrubého zneužívania politickej moci na čokoľvek možné sa našlo dosť zdravého rozumu, aby všetci guvernéri Národnej banky boli nezávislí: Vladimír Masár, ktorý mal zrejme najťažší džob, Marián Jusko, Ivan Šramko, ktorý zaviedol euro, a Jozef Makúch, ktorého hlavným poslaním je na seba neupozorňovať.

Lenže teraz ide o niečo iné. Smer ide dole vodou, nie je v stave nájsť ani len kandidáta na prezidenta, lebo ľudia s akou-takou povesťou nie sú padnutí na hlavu. A, naopak, tí, ktorí dlhé roky boli centrálnou súčasťou tejto zhnitej, skorumpovanej a oligarchami riadenej strany, avšak majú dosť rozumu, potápajúcu sa loď opúšťajú. Napríklad Peter Kažimír.

Aby bolo jasné, o koho ide: Peter Kažimír je v Smere od roku 2006, je podpredsedom tejto strany, minister financií za túto stranu a 10 rokov mlčal ku všetkým tým svinstvám, ktoré Smer páchal. Peter Kažimír mlčal pri obrovských rozkrádačkách a teraz mlčí pri bohapustom korumpovaní voličov (vlaky zadarmo, obedy zadarmo, stropovanie dôchodkového veku...), ktoré zaťažuje štátnu kasu. Aj preto ani v najlepších časoch nie je ako minister financií schopný predložiť vyrovnaný rozpočet.

No akékoľvek argumenty a zdravý rozum musia ísť bokom, lebo podpredseda Smeru sa potrebuje upratať. Bokom musí ísť aj terajší guvernér Jozef Makúch, ktorého funkčné obdobie sa končí až 12. januára 2021, teda o viac ako dva roky. Nezachytil som žiadne Makúchovo vyjadrenie o tom, že by svoje funkčné obdobie nechcel dokončiť, takže podpredseda Smeru bude musieť na nezávislého guvernéra Národnej banky pritlačiť, aby uhol. Ďalšia prekážka bude parlament, a ak Peter Kažimír zdolá aj túto, ostáva prezident, ktorý guvernéra Národnej banky vymenúva a ktorý snáď toto blúznenie ukončí.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva