Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
05. september 2018

Čo ohrozuje Ukrajinu viac ako Kremeľ

Z prepadu životnej úrovne na Ukrajine profituje celá stredná Európa.
Čo ohrozuje Ukrajinu viac ako Kremeľ

Ukrajina okrem obrovskej korupcie a hybridnej vojny s Ruskom čelí aj ďalšiemu vážnemu problému. Je ním prudký demografický pokles, ktorý môže byť v dlhodobom horizonte pre budúcnosť tejto krajiny vážnejším ohrozením ako konflikt s Ruskom. Hoci vojna je, samozrejme, tiež jednou z príčin tohto problému.

Pod zlú demografiu nášho východného suseda sa aktuálne podpisuje najmä masový odchod produktívneho obyvateľstva za prácou do zahraničia. Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin označil v týchto dňoch tento stav za katastrofu. Podľa údajov, o ktorých hovoril, odchádza každý rok z Ukrajiny približne milión Ukrajincov a situácia sa nezmení ani v najbližších rokoch. 

Varujúce sú aj ďalšie fakty. Podľa Stálej štatistickej služby Ukrajiny čelí krajina v posledných rokoch prirodzenému poklesu počtu obyvateľov. Len v roku 2017 sa populácia Ukrajiny znížila o dvestotisíc ľudí. To, že ani vyhliadky do budúcnosti nie sú dobré, signalizuje aj prieskum vykonaný ukrajinským sociologickým inštitútom Rejting, podľa ktorého by opustiť krajinu chcela takmer tretina obyvateľstva. V najväčšej miere mladí ľudia do tridsaťpäť rokov. Generál ukrajinskej armády a bývalý šéf rozviedky Mykola Malomuž z tohto dôvodu varoval, že odchod aktívneho obyvateľstva z krajiny dosahuje v celonárodnom meradle rozmer tragédie. Podľa neho ľudia z Ukrajiny odchádzajú, pretože tam nevidia perspektívu a nie sú v nej podmienky na slobodné podnikanie.

Ukrajinci dnes majú najnižšie priemerné platy v Európe, z čoho, samozrejme, ťažia ďalšie krajiny v regióne, ktoré majú takisto problémy s demografiou a nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Zdieľať

Ukrajine tak patrí popredné miesto na zozname OSN, ktorý obsahuje krajiny s najprudšie sa zmenšujúcimi populáciami. Tá ukrajinská by sa podľa tejto prognózy mohla do roku 2050 zmenšiť až o päťdesiat percent. Zaujímavé a zároveň varujúce pre náš región je, že tento zoznam obsahuje veľký počet krajín zo strednej a východnej Európy. Okrem Ukrajiny aj Bulharsko, Chorvátsko, Srbsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Moldavsko, Rumunsko a Poľsko. Všetky tieto krajiny čelia vyhliadke na pokles obyvateľstva aspoň o pätnásť percent. Demografi takýto pokles považujú, s výnimkou stavu vojny, za niečo neslýchané.

Špeciálne Ukrajina dopláca aj na to, že po Euromajdane a následnom vypuknutí konfliktu v Donbase prudko schudobnela. Ukrajinci dnes majú najnižšie priemerné platy v Európe, z čoho, samozrejme, ťažia ďalšie krajiny v regióne, ktoré majú takisto problémy s demografiou a nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. V najväčšej miere Poľsko, kde dnes podľa odhadov žije a pracuje jeden a pol až dva milióny Ukrajincov.

Nie sú to však len Poliaci. Predpisy, ktoré by zjednodušili príchod ukrajinských pracovníkov, dnes prijímajú vlády od Baltského mora po Balkán. Napríklad Česká republika začiatkom tohto roku kvóty pre ukrajinských pracovníkov zdvojnásobila. Ukrajinci už dnes podľa údajov českého ministerstva vnútra tvoria v Česku najpočetnejšiu skupinu cudzincov. Žije ich tu takmer stodvadsaťtisíc a tesne predbehli Slovákov, ktorých české úrady evidujú približne o desaťtisíc menej.

Podľa informácie, ktorú v lete zverejnil ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška, pracuje u nás viac ako desaťtisíc Ukrajincov. Približne tritisíc z nich tu má trvalý pobyt a zvyšok sa u nás zdržiava prechodne.

Každý, kto v ostatnom čase navštívil Ukrajinu, musel zaregistrovať množstvo bilbordov rôznych agentúr, ktoré obyvateľov lákajú na prácu do zahraničia.

Inzercia

Bývalý šéfredaktor v angličtine vychádzajúcich novín Ukraine Today Peter Dickinson publikoval vo februári tohto roku na stránkach Atlantic Council text s názvom Ukrajina smeruje k tvrdej realite demografického poklesu (Ukraine Headed for Perfect Storm of Demographic Decline). Píše v ňom, že najväčším benefitom ukrajinských migrantov je ich kultúrna kompatibilita. Zatiaľ čo západná Európa si už zvykla vykrývať svoje demografické straty masovým prisťahovalectvom z Ázie a Afriky, pre väčšinu štátov strednej a východnej Európy je to politicky toxická alternatíva. Ukrajinskí ekonomickí migranti sa tak stali dobrou voľbou pre štáty, ktoré zúfalo potrebujú nových pracovníkov, ale zároveň sa obávajú, že prílevom ľudí z iných kultúr utrpí ich identita. Ukrajinci sú svojim stredoeurópskym susedom etnicky, kultúrne a nábožensky blízki, čo výrazne uľahčuje ich úspešnú asimiláciu. Podľa Dickinsona budú Ukrajinci o desať rokov v mestách susedných krajín dominantnou menšinou.

Ukrajinskí ekonomickí migranti sa tak stali dobrou voľbou pre štáty, ktoré zúfalo potrebujú nových pracovníkov, ale zároveň sa obávajú, že prílevom ľudí z iných kultúr utrpí ich identita. Zdieľať

Autor ďalej píše, že ak Ukrajina nechce zavrieť hranice, nemá veľa možností, ako hroziacu katastrofu odvrátiť. Vyriešenie konfliktu na východe krajiny by podľa neho pomohlo zmierniť krátkodobé tlaky, ktoré vytvorili milión vnútorných presídlencov, ale odliv obyvateľov bude aj naďalej prudko pokračovať, až kým sa platy a životné náklady na Ukrajine nepriblížia pomerom v susedných krajinách EÚ.

„Z dlhodobého hľadiska nič nebráni Ukrajincom, aby naďalej hlasovali nohami, až pokiaľ krajina nebude konkurencieschopnejšia. Súčasné rozdiely v životnej úrovni medzi Ukrajinou a aj najchudobnejšími krajinami EÚ však nevyhnutne povedú k ďalším presunom obyvateľstva, pričom Ukrajina sa ocitla v pozícii zdroja, s pomocou ktorého sa celý región pokúša preklenúť svoje vlastné problémy s pracovnou silou. Pokiaľ Ukrajina niečo zásadné neurobí, tento problém sa bude ďalej zhoršovať. V priebehu jednej generácie sa problém odchodu obyvateľstva do zahraničia môže stať pre krajinu omnoho väčšou hrozbou ako korupcia, alebo Kremeľ,“ uzatvára svoj text Dickinson.

K tomu, samozrejme, treba dodať, že ide o spojené nádoby – ako paralyzovanie skorumpovaných oligarchov, tak ukončenie vojny v Donbase predstavujú dôležité kľúče k zlepšeniu životných pomerov na Ukrajine. Mimochodom, po tom, čo všetko si za ostatných sto rokov táto krajina prežila, vrátane hladomoru, komunistickej tyranie, vlád skorumpovaných politicko-oligarchických klanov až po aktuálnu ruskú agresiu, nejaké tie lepšie roky by určite veľmi potrebovala.  

Foto: Wikimedia.org

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame