Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
25. marec 2014

Jaroslav Daniška: Najväčší problém kampane

Sledujem prezidentské diskusie, sledujem prudký vývoj na domácej scéne a teším sa na volebnú noc. Ale jedna vec mi v tejto kampani zúfalo chýba. 800px-bratislava-grassalkovicov_palac-2.jpg Považujem to za najväčšie sklamanie tejto kampane. Mám dokonca pocit, že práv...

Jaroslav Daniška: Najväčší problém kampane

Sledujem prezidentské diskusie, sledujem prudký vývoj na domácej scéne a teším sa na volebnú noc. Ale jedna vec mi v tejto kampani zúfalo chýba.

Považujem to za najväčšie sklamanie tejto kampane. Mám dokonca pocit, že práve v pochopení tohto zlyhania je kľúč k sobotnému víťazstvu.

O čo ide?

Neviem, prečo chce byť Robert Fico prezident. A neviem ani prečo ním chce byť Andrej Kiska.

Pred prvým kolom bolo všetko jednoduchšie. Vedel som, prečo chce byť prezidentom Čarnogurský, vedel som, prečo chce byť prezidentom Procházka, dokonca aj Kňažko. Vedel som, prečo kandiduje Bárdos aj Hrušovský.

Kňažkovi stačilo úplné minimum: jeho jediným programom bolo, aby prezidentom nebol Fico. Procházka mal na začiatku problém, ale zvládol ho a krajinu presvedčil, že úrad prezidenta môže vyzerať podstatne inak. Lenže do druhého kola nepostúpil ani jeden z nich a sú tam dvaja muži, ktorí dodnes neodpovedali na tú najzákladnejšiu otázku.

Fico nebojuje za svojich voličov, ale za seba

Začnime s Robertom Ficom. Ako premiér má viac právomocí, viac reálnej moci, navyše má ohromnú parlamentnú väčšinu a za sebou jednotnú stranu, kde nemá jediného rivala. Každý politik sníva o tom, čo má dnes premiér Fico. Prečo sa toho chce vzdať? Hovorí, že mu ide o sociálny dialóg, stabilitu na politickej scéne, lepšie meno krajiny v zahraničí. V poriadku. Až na to, že všetko dokáže ovplyvniť viac ako premiér, než prezident. Prečo sa potom vzdáva toho, čo má a chce sa stať prezidentom, ktorý to nedokáže tak ovplyvniť?

"Každý politik sníva o tom, čo má dnes premiér Fico. No všetko dokáže ovplyvniť viac ako premiér, než prezident. Prečo sa toho chce vzdať?"

Zdieľať

To je dôvod jeho nízkej podpory v prvom kole a aj odpoveď na otázku, či dokáže získať potrebných 800-900 tisíc voličov v druhom kole. Až doteraz, keď v kampaniach bojoval za svojich voličov, za ich záujmy, ľudia mu verili a podporovali ho. Ale v tejto kampani to neplatí. Fico nebojuje za nich, ale za seba. Teraz nejde o záujmy sociálne slabších, odborárov, zamestnancov, dôchodcov, ľudí z vidieka či niektorých sídlisk, ide len o neho a ľudia to cítia.

Vieme, že chce byť prezident, vieme, že kvôli tomu zmenil politiku Smeru k otázke ústavnej ochrany manželstva, podporuje aj ďalšiu opozičnú reformu súdnictva. Ale prečo chce byť prezident? To nikto nevie.

A prezidentský kandidát na to neodpovedá.

O Kiskovi vieme veľa, ale nie to, prečo kandiduje

Andrej Kiska je až prekvapivo podobný prípad. Stretol som sa s ním dvakrát a zaujímavo sa porozprával. Má originálny životný príbeh a jeho charita je jednou z najvýznamenjších vecí, aké u nás po roku 1989 vznikli. Jeho osud je v mnohom zvláštne paradoxný, tesne pred pádom komunizmu chcel byť členom komunistickej strany, peklo zažil v Amerike a keď bol najbohatší, začal pomáhať najchudobnejším.

Inzercia

"Kiska pozná, čo je to chudoba a ľudské nešťastie a chudobným dokáže pomáhať, vieme, že je schopný manažér. Ale prečo chce byť prezidentom? Neviem."

Zdieľať

Ale prečo chce byť vlastne prezidentom?

Slovenské nemocnice, domovy detí aj dôchodcov a vôbec sociálne služby lepšími nespraví. A on to vie. Keď som s ním v septembri 2012 robil rozhovor a povedal som mu, že malá strana dokáže presadiť viac ako prezident, dal mi za pravdu.

Kampaň ukázala, že nie je ani mužom charizmy, ani veľkých prejavov. Pozná nefunkčnosť nášho zdravotníctva a sociálneho systému ako azda nikto v krajine, ale nedokáže o tom hovoriť inak, ako na úrovni jednotlivých tragických prípadov. Pozná tunajších bohatých ľudí, aj spôsob ako zbohatli, aj „kultúru“, ktorej mnohí z nich prepadli. Sám sa toho vedome vzdal a všetkým bohatým ukázal, že zmysel života sa na nuly nepočíta. Ale nehovorí ani o tom. Možno na uzavretých seminároch, ale to je málo. Nepočul som ani, že by naši superbohatí po jeho príklade masívne pomáhali chudobným či inak odkázaným a stali sa lídrami, ktorí menia našu krajinu.

Vieme, že Kiska pozná, čo je to chudoba a ľudské nešťastie a chudobným dokáže pomáhať, vieme, že je schopný manažér.

Ale prečo chce byť prezidentom? Neviem.

Dám svoj hlas Kiskovi

"V sobotu dám Kiskovi svoj hlas. Bol by som však rád, keby som sa dovtedy dozvedel, prečo chce byť prezidentom, čo také chce dosiahnuť a nedokáže to dosiahnuť ako bohatý filantrop."

Zdieľať

Je to vôbec čudná kampaň. Omnoho ľahšie sa dá povedať, prečo by nemali byť Fico alebo Kiska prezidentami. Pre krajinu by zjavne nebolo dobre, aby mal Smer všetky mocenské posty, rovnako ako nie je dobre, ak niekto vstupuje do politiky tak, že chce byť hneď prezident a ešte k tomu „nepolitický“ prezident.

Aby nedošlo k omylu, v sobotu dám Kiskovi svoj hlas. Bol by som však rád, keby som sa dovtedy dozvedel, prečo chce byť prezidentom, čo chce vlastne robiť, prečo je ten úrad pre neho dôležitý, čo také chce dosiahnuť a nedokáže to dosiahnuť ako bohatý filantrop.

Ak sa to nedozviem, budem voliť iba rozumom. Obávam sa totiž, že náhrada za Roberta Fica na úrade vlády môže byť iba horšia, ako je on.

Ale ak takto zvolíme prezidenta, bude to slabý prezident.

Jaroslav Daniška
Autor je redaktor týždenníka .týždeň.

Ilustračné foto: wikipedia.org (licencia CC)

Odporúčame

KOMENTÁR: Na číslach záleží

KOMENTÁR: Na číslach záleží

O rómskej kriminalite a jej kritikoch Paríž, 14. júl 1789. Viete koľko väzňov vtedy oslobodili francúzski revolucionári z väzenia v Bastile? Sedem. A zväčša išlo o falšovateľov peňazí. Stačí jedno číslo a symbol Revolúcie vyzerá inak. Inak vyzeral aj komunistický režim, keď Solženicyn napísal svoj ...

Mystérium pápeža Františka

Mystérium pápeža Františka

V týchto dňoch si pripomíname prvé výročie zvolenia pápeža Františka. Jedným z veľkých paradoxov jeho pontifikátu je, že tento muž, od začiatku oslavovaný pre svoju jednoduchosť a pokoru, spôsobil viac otázok než ktorýkoľvek iný pápež v moderných dejinách. pope_francis_first_anniversary2....

Robertovi Ficovi sa črtá nakladačka

Robertovi Ficovi sa črtá nakladačka

Vyzerá to tak, že Robert Fico môže o dva týždne dostať ešte väčšiu nakladačku, akú utŕžil teraz. prezident-eb2.jpg Zisk 28 percent pre úradujúceho premiéra, čo mával preferencie aj okolo 50-tky, je jednoznačne prehrou. Ak si k tomu zarátate sumár hlasov jeho hlavných...