ANKETA: Koho budete voliť za prezidenta?

V sobotu 15. marca prebehnú voľby prezidenta Slovenskej republiky. Niekoľkých osobností sme sa spýtali, koho budú voliť, pozrite si odpovede:

Marek Michalčík, podpredseda Fóra života: Voľby, okrem ich prvoradého zamerania, považujem aj za možnosť prejaviť svoje postoje na otázky, ktoré považujem za kľúčové. Zvlášť pri takomto množstve kandidátov je podľa mňa dôležité nepodľahnúť vábeniu politických  kalkulácií vychádzajúcich z predvolebných preferencií, ale voliť na základe hodnôt, ktoré pre mňa ako občana sú najdôležitejšie. Voľby sú tak aj svedectvom a následne ich výsledky aj signálom do spoločnosti. S najväčšou pravdepodobnosťou budem voliť Jána Čarnogurského, ktorý sa z kandidátov najviac blíži mojej predstave o prezidentovi. 

Anton Srholec, predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska: Hrušovského. Z princípu. Máme ho prečítaného, už neprekvapí. Môže len pokračovať vo svojom, našom programe. Slúžiť národu a robiť to čo sa naučil a presadzovať kresťanské zásady v politike.

Ondrej Dostál, predsa OKS: Budem voliť Radoslava Procházku. OKS v prvom kole prezidentských volieb oficiálne nepodporuje žiadneho z kandidátov, ja ako volič dám svoj hlas Radovi Procházkovi. Rada poznám už dve desaťročia a má moju dôveru. Patrí k tým ľuďom, ktorí síce majú na niektoré veci iné názory ako ja, ale napriek tomu k ním prechovávam rešpekt a som rád, keď mám možnosť s nimi spolupracovať. Som presvedčený, že spomedzi všetkých kandidátov má najlepšie predpoklady byť ako prezident účinnou a kompetentnou protiváhou k Ficovej vláde. A verím tomu, že aj keby sa nestal prezidentom, dať mu hlas v prezidentských voľbách má zmysel. Z hľadiska formovania pravicovej alternatívy a preto, aby po parlamentných voľbách 2016 išiel Smer od vládneho kormidla preč.

Ján Košturiak, riaditeľ IPA Slovakia: Nemám v tom ešte jasno, ale najviac ma pokúša voliť Roberta Fica. Je v politike veľmi dlho a nazbieral tak množstvo skúsenosti v tomto ušľachtilom povolaní. Veľa toho nenahovorí, ale sú za nim vidieť jednoznačné činy – v súdnictve, v boji proti korupcii a klientelizmu, v podnikateľskom prostredí, zdravotníctve alebo školstve. Bolo by dobré udržať si tieto istoty čo najdlhšie. Pochádza zo skromných podmienok, ako dieťa vraj nemal mobilný telefón ani tablet, ba ani prístup k internetu. A dnes, už ako dospelý a vyťažený muž, si nájde čas na to, aby so zranenou nohou navštevoval obce, rozdával im rôzne darčeky, vtipne zabával ženy alebo ukázal mladeži svetový výkon v klikoch. Myslím si, že nie je veľa ľudí, ktorí by boli takto pripravení pre Slovensko a bezbranné Slovensko pre nich.

Milan Lach SJ, pomocný biskup prešovskej archieparchie: V prvom kole prezidenských volieb budem voliť pána Hrušovského. Rešpektujem slobodný názor každého občana na voľbu z ktoréhokoľvek z kandidátov. Nech každý volí podľa svojho svedomia.
Dva dôvody sú pre mňa určujúce, prečo som sa rozhodol voliť pána Hrušovského. Čo je pre mňa rozhodujúce, je jeho politická skúsenosť a vyznáva morálne hodnoty a zastáva postoje, ktoré sú mi zo všetkých kandidátov na prezidenta  najbližšie.

Marek Hrubčo, predseda Fóra pre kultúru (pozn. OZ F4C vyznáva princíp pluralizmu a názory jeho členov sa líšia): Demokracia je diskusia. Budem voliť toho, kto sa diskusii nevyhýba a zároveň má potenciál dlhodobo rozvíjať konzervatívne myslenie na Slovensku. Osobnostne, vzdelanostne a profilovo spomedzi kandidátov vyčnieva Ján Čarnogurský a Radoslav Procházka. Ten prvý porazil Mečiara a svoju úlohu už splnil. Ten druhý má potenciál poraziť "ethos" Roberta Fica a priblížiť tak Slovensko k civilizovaným krajinám Európy.

Miroslav Lettrich, katolícky kňaz a bloger: Budem voliť Radoslava Procházku. Ešte pred niekoľkými dňami som si myslel, že môj hlas odovzdám Jánovi Čarnogurskému. Je nepochybne osobnosťou slovenskej politiky. A hoci možno budúcnosť dá jeho rusofilným názorom za pravdu, nedokážem prijať jeho neochotu pomenovať konanie Ruska voči Ukrajine ako neprijateľnú inváziu a agresiu. Môj hlas nedostane ani Pavol Hrušovský, pretože kandidatúru proti zakladateľovi jeho vlastnej strany považujem za faux pas.
Budem voliť Radoslava Procházku a ako štátnické gesto od pánov Čarnogurského, Hrušovského, Kňažka a Bárdosa by som privítal ich vzdanie sa kandidatúry v jeho prospech.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo