Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. marec 2014

Aliancia za rodinu ide do referenda o ochrane rodiny

Aliancia za rodinu dnes na tlačovej konferencii ohlásila spustenie občianskej petície za referendum o ochrane rodiny. aliancia-za-rodinu-ref2.jpg Referendové otázky sa majú týkať definície manželstva ako zväzku jedného muža a jednej ženy, tiež práva dieťaťa vyrastať...

Aliancia za rodinu ide do referenda o ochrane rodiny

Aliancia za rodinu dnes na tlačovej konferencii ohlásila spustenie občianskej petície za referendum o ochrane rodiny.

Referendové otázky sa majú týkať definície manželstva ako zväzku jedného muža a jednej ženy, tiež práva dieťaťa vyrastať v rodine s otcom a mamou. Medzi otázky bude patriť aj ochrana výnimočnosti manželstva pred tým, aby boli iné formy spolužitia postavené na jeho úroveň a ochrana detí pred nevhodnou sexuálnou výchovou na školách. K týmto bodom možno pribudne aj piata otázka týkajúca sa sociálnej situácie rodín.

"Vo väčšine krajín to začalo zavedením registrovaných partnerstiev, potom rozširovaním ich práv na úroveň manželstva, následne adopciou detí. Preto nevyhnutne potrebujeme už teraz chrániť záujem detí."

Inzercia

Zdieľať

V súčasnosti podaný návrh novely Ústavy SR o definícii manželstva z iniciatívy KDH považuje Aliancia za dobrý krok, ale je podľa nej nedostatočný, pretože nebráni prijatiu inštitútu registrovaného partnerstva. Ako uviedol hovorca Aliancie Peter Kremský: „Vo väčšine krajín, ktoré už prehrali svoj boj o výnimočnosť manželstva, to začalo postupne - najskôr zavedením registrovaných partnerstiev, potom rozširovaním ich práv na úroveň manželstva, následne adopciou detí. Preto nevyhnutne potrebujeme už teraz chrániť záujem detí pri osvojení a to právom vyrastať v rodine s otcom a mamou, taktiež chrániť deti pred nevhodnou sexuálnou výchovou na školách.“

Ďalší z hovorcov Aliancie Anton Chromík spomenul príklad z Chorvátska, kde koncom minulého roka úspešne prebehlo referendum o ústavnej definícii manželstva ako zväzku muža a ženy, no dva týždne po vyhlásení jeho výsledkov chorvátska vláda schválila zákon o registrovaných partnerstvách homosexuálov. Podľa Chromíka je potrebné vnímať to ako aktuálne aj pre Slovensko, keďže v NR SR boli už dva krát podané návrhy na uzákonenie registrovaných partnerstiev a ďalej narastá medzinárodný tlak na ich prijatie. Doplnil pri tom fakt, že podľa medzinárodných prieskumov patrí Slovensko medzi krajiny, kde sa homosexuáli najmenej boja prezentovať svoju orientáciu a mali by vyrastať slobodne. Na otázku, ako registrované partnerstvá ohrozujú rodinu, odpovedal pripodobnením k bronzu a zlatu – ak im spoločnosť prisúdi rovnakú hodnotu, zlato stratí svoju výnimočnosť a ľudia mu prestanú veriť. Pripomenul tiež, že už existuje rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, podľa ktorého krajina uznávajúca registrované partnerstvá musí takýmto zväzkom prisúdiť aj právo adopcie detí.

Zdieľať

Anna Verešová z organizácie Áno pre život, ktorá sa 16 rokov venuje rodinám v núdzi, ocenila, že od začiatku aktivít Aliancie sa v spoločnosti o niečo viac diskutuje o problémoch rodiny, no tá je stále akoby mimo diania. Pripomenula, že pri rôznych zákonných iniciatívach vo veci rodiny sa neberie ohľad na názory kompetentných. Na záver zdôraznila, že referendum môže zmeniť Slovensko a poprosila verejnosť o podporu a angažovanosť v tejto veci. „Je to naše spoločné dielo a iba spoločnými silami je možné ho uskutočniť.“

Zber podpisov spustí Aliancia hneď po nevyhnutných prípravách, malo by to byť v priebehu najbližších mesiacov. Na vyhlásenie referenda je potrebných 350 tisíc podpisov.

Lukáš Obšitník

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.