Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. august 2018

Kontroverzný kňaz?

Práve v týchto dňoch, keď sa blíži spomienka na august 1968, nám médiá s veľkou nástojčivosťou zdôrazňujú rozdiel medzi slobodou a neslobodou. V socializme neexistovala pluralita názorov, existoval len jeden správny názor.
Kontroverzný kňaz?

Po roku 1989 väčšina ľudí očakávala, že nová demokracia zabezpečí jednak slobodu svoje názory vyslovovať, jednak vzájomné rešpektovanie rozdielnych názorov. V prvých rokoch sa oba aspekty slobody slova v podstate naplnili: vo verejnom priestore existovalo popri sebe celé spektrum postojov, pohľadov, názorov, a zároveň sa tieto názory vzájomne rešpektovali – možno aj v dôsledku doznievajúcej eufórie zo zásadných zmien, ktoré priniesol november 1989.

Po takmer troch desiatkach rokov života v demokracii sa situácia výrazne zmenila. Vo verejnom priestore pluralita názorov neexistuje, mediálny mainstream razí v podstate len jeden pohľad na spoločensko-politické otázky, a to pohľad liberálny a antikonzervatívny. Aj vo verejnoprávnych médiách dominujú relácie tohto typu (viď Havran), redaktori oslovujú takmer výhradne len respondentov z tohto názorového prúdu, a iný názor – aj keď je možno v spoločnosti väčšinový – v podstate zaznieva len vtedy, ak ho treba zosmiešniť. Potichu, bez toho, že by sme si to všimli, zmizla aj pluralita názorov, a zmizol aj rešpekt k inému názoru.

Zrazu sme sa teda ocitli v dobe a v spoločnosti, v ktorej síce väčšina ľudí inklinuje ku kresťanstvu a jeho hodnotám, no hlavný mediálny prúd naň celkom nevyberane útočí a využije každú vhodnú situáciu na zosmiešňovanie tak samotného obsahu, ako aj jeho protagonistov. Ukážkovým príkladom je kňaz Marián Kuffa, ktorý je v posledných mesiacoch terčom mnohých takýchto snáh. Pokiaľ sa Marián Kuffa nevyjadroval k celospoločenským témam, média ho prezentovali ako filantropa, obetavého človeka, ukážkového kňaza a pod. Akonáhle sa Marián Kuffa začal angažovať proti prijatiu Istanbulského dohovoru, alebo proti presadzovaniu gender ideológie na Slovensku, a jeho videá na sociálnych sieťach začali sledovať desaťtisíce ľudí, stal sa pre mnohých mediálne známych ľudí terčom číslo jedna.

Všetkým je asi dobre známa nezvládnutá reakcia herečky Zuzany Fialovej v jednej zo zábavných televíznych relácií (keby niekto takto verejne komentoval napríklad moslimského imáma, tak by všetci liberáli a progresivisti žiadali odňatie licencie takejto televízii), no už menej známa je titulka portálu aktuality.sk z posledných dní: Kontroverzný kňaz Kuffa bude prednášať mužom na celoslovenskej púti. Článok nie je podpísaný, ako zdroj je uvedená aj TASR, a je možné, že portál aktuality.sk len prevzal agentúrny článok a dal mu „bombastický“ názov.

Odhliadnuc od samotného textu, v ktorom sú z kontextu vytrhnuté výroky Mariána Kuffu, je smutné, že k niečomu takému sa uchýlil portál, ktorý len pred časom riešil tragický prípad svojho redaktora Jána Kuciaka. Vtedy aktuality.sk a jeho redaktori upozorňovali, kam až môžu viesť slovné útoky na novinárov. O to horšie sa čítajú nadpisy a články toho istého portálu, keď v konečnom dôsledku podnecujú nenávisť ku katolíckemu kňazovi.

Inzercia

Výraz „kontroverzný“ je čarovný nástroj, ktorým sa dá onálepkovať v podstate každý. Samotné slovo znamená to, že na danú osobu alebo na danú udalosť existujú viaceré protichodné názory, či protichodné verzie. Ruku na srdce: na koho neexistujú protichodné názory? Tento termín je tak vo svojej podstate neškodný, a nikto by sa naň nemal urážať (asi by sa nemal uraziť ani redaktor aktuality.sk, keď by sme ho označili za kontroverzného novinára). Jeho konotácia, dlhodobé používanie a konkrétne vyznenie je však negatívne a novinári i politici ho používajú ako podprahový nástroj na zosmiešnenie a zneuctenie oponenta.

Marián Kuffa je človek, ktorý obetoval svoj život tým najbiednejším spomedzi nás. Málokto má v sebe toľko vnútornej sily, aby sa venoval vydedencom spoločnosti: vrahom, alkoholikom, prostitútom a prostitútkam. Marián Kuffa sa im venuje s láskou, lebo verí učeniu, v ktorom jeho zakladateľ povedal: „Čokoľvek urobíte jednému z týchto mojich najmenších, mne ste urobili“. Kresťanstvo dvetisíc rokov hlása to, čo dnes hlása aj „kontroverzný“ kňaz Kuffa: milovať hriešnika, no odsudzovať hriech.  Je to jeho názor a je to názor aj ďalších státisícov ľudí na Slovensku, ktorí sa snažia prežiť slušný a poctivý život. Ak práve portál aktuality.sk inicioval zápas za slušné Slovensko, mal by sa prvý postaviť za právo veriacich kresťanov verejne hovoriť svoje názory. A už vôbec by nemal dopustiť, aby niektorý jeho redaktor prízemne zneucťoval človeka, ktorý si od spoločnosti zaslúži predovšetkým vďaku a uznanie.

Je právom novinára nesúhlasiť s kresťanským učením. Ak však nechce, aby sa znova vrátila totalita so svojím jediným správnym názorom, mal by konať v duchu slávneho voltairovského výroku: hlboko s vami nesúhlasím, no urobím všetko pre to, aby ste svoje slová mohli slobodne hovoriť. To mal byť totiž výdobytok novembrovej revolúcie: právo na rôznosť názorov a právo na ich vzájomné rešpektovanie.

Foto: Marián Kuffa v areáli inštitútu v Žakovciach, 13. decembra 2012, zdroj: TASR (Oliver Ondráš)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.