Csákyho búda

Zmena vo vedení SMK bola nevyhnutná. Dlhoročné pôsobenie jednej persóny na čele nejakej organizácie – je pritom jedno, či ide o základnú školu, súkromnú firmu alebo politickú stranu – je nezdravé. Ani osobnosť dosahujúca hranice geniality nedokáže produkovať kreatívne nápady a vhodné riešenia donekonečna.

Výmena dlhoročného predsedu (osem rokov na čele MKDH, osem rokov v SMK) Bélu Bugára však bola vzorovým príkladom ako sa obmena lídrov nerobí. Pál Csáky svojimi vnútrostranickými machináciami neušil búdu len na seba a na svoju stranu, ale aj na celé Slovensko.

Csákyho výkony v posledných týždňoch môžeme pokojne oceniť nomináciou do súťaže Prerod roka. Najprv skrúšene odmietal kandidovať na post predsedu strany, aby sa následne s veľkou vervou pustil do intenzívneho obiehania okresných straníckych štruktúr. Sila jeho túžby po predsedníckej funkcii musela byť ďaleko silnejšia ako sila zdravého rozumu, keď sa kvôli víťazstvu rozhodol spriahnuť s (oprávnene) najkontroverznejšou a najneprijateľnejšou postavou SMK – autonomistom Miklósom Durayom.

Pre zisk kapitánskej funkcie bol dokonca ochotný potopiť aj vlastnú loď, keď dal na bubon, že Béla Bugár je v područí lobistických skupín. Niežeby tomu tak (teoreticky) byť nemohlo - politici budú vždy vystavovaní lobingu snažiacemu zabezpečiť si „primerane“ nastavený legislatívny rámec - takže je len na vnútornej sile politika týmto tlakom odolať. Ak však Csáky mal dôkazy o Bugárovych pochybeniach, mal ich predložiť, a to hneď, keď ich získal a neodkladať túto informáciu do zálohy pre možné použitie v predvolebnom súboji.

Namiesto odsúdenia „skorumpovaného“ a „zapredaného“ expredsedu mu navyše nový predseda veľkoryso ponúkol stranícku funkciu podľa vlastného výberu. Svedčí to o prehnanosti Csákyho predvolebných obvinení alebo je to dôkaz, že ovplyvniteľní politici majú v maďarskej strane zelenú?

Csáky sa Durayovi, strojcovi svojho úspechu, bude musieť primerane revanšovať. Neštandardná funkcia podpredsedu pre strategické otázky, ktorá je pravdepodobne európskou raritou, stačiť nebude. Nový predseda bude nútený načúvať autonomistickým rečiam, ktoré – nielen na pozadí celosvetového sporu o autonómii Kosova – budú vzbudzovať (odôvodnenú) nevôľu ostatného slovenského obyvateľstva. SMK tým príde o nezaplatiteľnú pozíciu menšinovej strany volenej aj časťou majoritného obyvateľstva, ktorú získala počas Bugárovho predsedovania.

Najväčšiu radosť z Csákyho víťazstva má samozrejme Ján Slota. SNS nanovo získava svoju tradičnú agendu boja proti Maďarom, ktorú nebude musieť umelo oživovať ako tomu bolo za Bugárovej umiernenej éry. Bude stačiť bejzbalovou palicou odrážať Durayove autonomistické loptičky. A na výsledkovej tabuli sledovať rast preferenčného skóre.

Imrich Gazda

foto: internet

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo