Všetky Kuffove deti

Žiadne eurofondy, nijaké štátne dotácie ani manuály od neziskoviek. Známy farár zo Žakoviec Maroš Kuffa ukazuje Rómom pod Tatrami, že sa dá žiť inak a hlavne, že na to majú. O dokumentárny film režiséra Ladislava Kaboša Všetky moje deti je v kinách veľký záujem. 

Snímka ukazuje ďalší z "projektov" Mariána Kuffu, ktorý sa stal známym svojimi aktivitami pre bývalých väzňov, alkoholikov či slobodné matky. Posledné roky chodí do rómskych osád Huncovce a Veľká Lomnica. Rómom zoženie stavebný materiál, aby si mohli postaviť namiesto úbohých chatrčí murované príbytky. Suroviny aj zdroje sú však obmedzené a navyše ľudia hriešni. A práve tu sa začína druhá dimenzia projektu.

Kuffa vo filme nie je ten, kto by Rómov rozmaznával alebo ľutoval. Je k nim pravdivý. Dosvedčujú to aj scény o konfliktoch. Viackrát ľuďom v osade vyčíta, kam sa podela časť stavebného materiálu, ktorý doniesol. Karhá ich, ale zároveň im dáva znovu a znovu šancu. Vysvetľuje, že nemôže pomôcť všetkým a že hlavne si medzi sebou nesmú robiť zle. Realitu dotvára zmienka o vyhrážkach Rómov "bielemu" murárovi, ktorý v osade pomáhal. Nasleduje ospravedlnenie Kuffovi aj murárovi. Sám Farár hovorí, že výchova má zmysel len vtedy, keď deti vidia svojho otca pracovať. Lenže čo vida deti zväčša robiť svojich otcov v osadách?

Divák nie je počas deväťdesiatich minút ukrátený ani o humor, či už pri Rómoch, ktorí vo svojej jednoduchosti vedia byť vtipní, alebo aj cez Kuffove hlášky. Film, ktorý sa napriek smutným a emotívnym momentom dobre pozerá, nie je určite manuálom na rómsku reformu. Ťažko asi podľa neho vystavať rámec, ako riešiť celý problém. Ukazuje však zaujímavý rozmer - a to otcovský prístup. Kuffa Rómom pomáha, ale neurobí všetko za ich. Len to nevyhnutné, čo sami nezvládnu. Zoženie im tatrovku piesku a tvárnice. Ale miešať maltu musia oni.

Jeho pomoc ich učí. Sám Kuffa na záver hovorí, že celé úsilie pomoci Rómom bude fungovať, len ak pôjde o projekt lásky a obety. "Múdrym" architektom rómskych projektov film určite neuškodí a nám ostatným vydáva svedectvo o tom, ako sa dá žiť evanjelium pod Tatrami. 

Pavol Rábara 

Všetky moje deti. Dokumentárny film, Slovensko / Česko, 2013, 90 min. Réžia: Ladislav Kaboš, kamera: Michael Kaboš, hudba: Martin Dohnal, hrajú: Marián Kuffa, Rómovia z osád Huncovce a Veľká Lomnica. Webstránka: www.vsetkymojedeti.eu

Ilustračné foto: MEDIA FILM

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo