Simona Predáčová: Púť zaľúbených nás posilňuje vo viere a láske

V piatok 14. februára sa v Šaštíne stretnú viac ako tri stovky zaľúbencov z celého Slovenska. Už po siedmykrát sa v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie uskutoční Púť zaľúbených. O prípravách, programe aj histórii púte sme sa zhovárali so Simonou Predáčovou z organizačného tímu.

Už o pár dní sa v Šaštíne začne siedmy ročník Púte zaľúbených. Ako to pred siedmimi rokmi celé začalo a kde vznikol nápad založiť tradíciu pútí pre zaľúbených?

Martin s Lýdiou (Ližičiarovci – pozn. redakcie), ktorí spolu v tom čase chodili, nadhodili donovi Zacharovi po národnej púti otázku – keď sa konajú púte pre iných, prečo nie pre zaľúbených? Odpoveďou zo strany dona Zachara bolo: „Ak mi s tým pomôžete, poďme do toho“. Tak sa aj stalo a v roku 2008 sa začala písať história Púte zaľúbených.

Kapacitne ste púť obmedzili na 333 ľudí. Ide väčšinou o nových pútnikov alebo sa do Šaštína vracajú páry aj opakovane?

Niektorí prichádzajú na púť prvý krát, iní prichádzajú opakovane a celý rok sa na ňu tešia. Najprv spolu chodia, neskôr prídu ako snúbenci, či manželia, pretože im toto spoločné putovanie čosi dáva. Odchádzajú obohatení a povzbudení vo viere a láske.

O púť je záujem a lístky sú vypredané už niekoľko týždňov dopredu, nepremýšľate, že v budúcnosti budete organizovať púť na inom mieste, kde bude môcť prísť viac pútnikov?

Záujem mladých ľudí nás veľmi teší, samozrejme, zvažovali sme rôzne možnosti riešenia problémov s kapacitou, avšak Púť zaľúbených je tým, čím je aj vďaka miestu, na ktorom sa koná. Manželia Czoborovci tu nechali vyrezať sochu Sedembolestnej Panny Márie z vďaky za záchranu ich manželstva, a my sa okolo nej stretávame, aby sme prosili o pomoc a ochranu pri budovaní našich vzťahov a pri obnove našich rodín.

Púť je v čase, kedy ľudia „oslavujú“ Valentína. Púť organizujete ako alternatívu k tomuto dňu, ktorý sa pre mnohých stal alebo komerčnou záležitosťou nie oslavou sviatku svätého Valentína?

Za šesť rokov putovania zaľúbených do Šaštína sa termín ustálil na víkend po Valentínovi, avšak našim primárnym zámerom nie je konkurovať komerčnému „sláveniu“. Je to pozvanie prežiť jeden studený februárový víkend inak, než všetky ostatné a urobiť niečo pre svoj vzťah.

Mottom tohto ročníka je „Stvorení pre Lásku“, čo chcete pútnikom týmto mottom odkázať?

Na svete je príliš veľa hnevu, strachu, násilia, zla vo všetkých jeho podobách. Niekedy sa cítime bezmocní, pretože zabúdame, že sme stvorení pre omnoho väčšie veci než si dokážeme predstaviť. Sme predsa stvorení z lásky a pre lásku. Nie pre pomstu, nie pre urážky, nie pre rezignáciu. Pre lásku. Človek, ktorý vie, že je milovaný, nemôže inak, len milovať. Nič viac a nič menej sa od nás nežiada, len láska – milovať Boha a milovať svojich blížnych (por. Mk 12, 30-31). Aj prostredníctvom motta sme pozvaní túto pravdu nanovo objaviť a naplno prežívať vo svojich vzťahoch.

Poďme k programu. Na pútnikov čakajú sväté omše, prednášky, svedectvá, ale aj kultúrny program. O čo bude tento rok najväčší záujem/čo tento rok považuješ za najzaujímavejšie?

Program sme sa snažili vystavať čo najpestrejšie, aby si v ňom každý našiel svoje „naj“. Osobne sa asi najviac teším na koncert klavírneho virtuóza Richarda Rikkona. Z minulých ročníkov vieme, že mladí veľmi oceňujú osobné svedectvo a tiež možnosť diskusie so skúsenejšími manželskými pármi, preto sú opäť súčasťou programu, novinkou bude divadlo a prehliadka Národnej Svätyne. Myslím, že sa skutočne máme všetci na čo tešiť.

Súčasťou púte býva aj predsavzatie žiť čistý vzťah. Ako na to mladí zaľúbenci reagujú?

Reakcie sú veľmi pozitívne, viacerí mladí svedčia o tom, že im predsavzatie pomohlo „ustáť“ náročné obdobie vo vzťahu, niektorí si ho vytlačili a dali na viditeľné miesto a častejšie si ho obnovujú. Úžasná sila predsavzatia spočíva aj vo vedomí istej spolupatričnosti, v istote, že sú aj iní mladí ľudia, ktorí predmanželskú a manželskú čistotu nepovažujú za čosi zastaralé, ale naopak, za čosi veľmi cenné, čoho sa nechcú zriecť.

Na púť okrem párov chodia aj singláči. Bude pre nich pripravený špeciálny program?

Špeciálny program nechystáme. Veríme, že si aj single účastníci odnesú z programu mnoho podnetov pre svoju súčasnú životnú situáciu, rovnako ako aj pre možný budúci partnerský život.

Púť začne v piatok, ako ste na tom s prípravami?

Prípravy už vrcholia, snažíme sa doťahovať detaily a nezabudnúť na nič dôležité. Ich významnou súčasťou je 24 hodinová reťaz modlitieb – sami nedokážeme mať všetko pod kontrolou, hoci by sme veľmi chceli, preto v modlitbe zverujeme celú púť do rúk Márie, ako nás k tomu povzbudzuje aj don Bosco: „Dôverujte Panne Márií a uvidíte, čo sú zázraky“.

Lukáš Melicher

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo