Všetky oči na Bugára

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Všetky oči na Bugára

Foto: TASR/ Jakub Kotian

Kauza únos a nerealistický pohľad na stranu Most.

V súvislosti s únosom vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha sa v éteri opäť objavila téma predčasných volieb. Opozícia po nich začala volať okamžite, čo je však v takýchto situáciách povinný folklór.

Jediným signálom, že vo vnútri koalície by kvôli tejto kauze predsa len mohla vypuknúť kríza, boli vyjadrenia šéfa Mosta Bélu Bugára, ktorý v rádiu Patria povedal: „V tom momente, keď vyjde najavo, že tieto obvinenia sú pravdivé, tak ja poviem, že v takejto vládnej koalícii nemáme čo robiť.“

Vzápätí však z Mosta dorazilo aj dovysvetlenie, že takáto situácia by nastala až vtedy, keby účasť ministerstva vnútra na únose potvrdila polícia či prokuratúra.

Nedá sa, samozrejme, vylúčiť, že niečo také sa stane, najmä nemeckí vyšetrovatelia môžu prísť zo zaujímavými zisteniami, určite to však nie je otázka týždňov, ale mesiacov. Politicky výbušné zistenia z vyšetrovania sa tak môžu objaviť v čase, keď už vyvolanie predčasných volieb nebude dávať žiaden zmysel.

Podobne ako pri viacerých veľkých kauzách tejto vlády, aj teraz sme mohli sledovať jeden opakujúci sa fenomén. Upieranie všetkých očí na Bugára a očakávanie, že toto už musí byť pre Most natoľko za čiarou, že s touto vládnou koalíciou skoncuje.

Podobne ako pri viacerých veľkých kauzách tejto vlády, aj teraz sme mohli sledovať jeden opakujúci sa fenomén. Upieranie všetkých očí na Bugára a očakávanie, že toto už musí byť pre Most natoľko za čiarou, že s touto vládnou koalíciou skoncuje. Zdieľať

Akoby ani správanie Mosta počas politickej krízy, ktorá vypukla po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, mnohých nezbavilo nerealistického pohľadu na Bugárovu stranu. Stále ešte nedokázali rozšifrovať, že Béla Bugár napriek nepochybnej charizme nie je žiaden hodnotový idealista, ale tvrdý pragmatik. 

Regionálni politici a starostovia Mosta síce možno častejšie ako ich slovenskí kolegovia hovoria v médiách o ľudských a menšinových právach, podobne ako oni však svoj zrak upierajú najmä na dotácie a fondy. A tých niekoľko jednotlivcov v Moste, ktorí vládnutie so Smerom a SNS znášajú čoraz ťažšie, nie sú žiadnou silou schopnou Bugára korigovať, ale len trpeným ornamentom.

Dobrou sondou do mentality Mosta bola nakoniec republiková rada, ktorá na jar po Kuciakovej vražde rozhodovala o odchode strany z koalície. Lucia Žitňanská na nej čelila pomerne tvrdej kritike starostov a regionálnych funkcionárov, ktorí jej vyčítali, že situáciu zbytočne príliš dramatizuje, ľudia v regiónoch to vidia inak a strana odchodom z vlády veľa stratí.

Bugár vtedy ešte v snahe nestratiť slovenské krídlo strany Žitňanskú podržal, ale o niekoľko dní využil prvú príležitosť na to, aby koalíciu so Smerom a SNS zachránil.

Nepoloží ju ani teraz. Z niekoľkých dôvodov. Kauza uneseného vietnamského podnikateľa je vo vzťahu k verejnosti oveľa menej mobilizujúca, ako bola vražda novinára Kuciaka a jeho snúbenice.

Ďalším dôvodom je, že Most už o väčšinu svojich slovenských voličov (išlo najmä o liberálnejších voličov z miest) prišiel a pre svoje politické prežitie potrebuje bodovať najmä medzi Maďarmi na juhu Slovenska. Dividendy, ktoré mu plynú z účasti vo vláde, môžu byť preň v súboji s SMK významnou konkurenčnou výhodou.

Svoju úlohu zohráva určite aj to, že Bugár si toho v slovenskej politike už veľa pamätá. Dobre vie, že ak v našej modernej politickej histórii nejaká strana vyvolala predčasné voľby, nikdy na tom politicky veľmi nezarobila. To bol prípad KDH v roku 2006, SaS v roku 2011 či opozičných strán, ktoré v roku 1994 položili Mečiarovu vládu.

To však, samozrejme, neznamená, že Bugár nedokáže z koalície so Smerom a SNS odísť. Bez problémov by tak urobil, ak by mal pocit, že z nej už nedokáže ďalej profitovať a táto vládna zostava ho nezadržateľne ťahá ku dnu.

Takáto situácia však z jeho pohľadu ešte nenastala.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo