Kremeľ odsudzuje avizované sankcie USA ako protiprávne

Kremeľ vo štvrtok odsúdil plány Spojených štátov, ktoré v stredu oznámili, že v súvislosti s prípadom otravy bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa majú v úmysle uvaliť na Rusko nové sankcie. 

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok v Moskve vyhlásil, že tieto avizované reštrikcie sú "absolútne protiprávne a nezodpovedajúce medzinárodnému právu". 

Peskov zopakoval, že Rusko naďalej rozhodne odmieta všetky obvinenia z možnej účasti ruského štátu na incidente v Salisbury, kde v marci došlo k pokusu o otrávenie Skripaľa a jeho dcéry Julije. 

Poukázal tiež na to, že Rusko ani "nemôže hovoriť, čo a ako bolo v Británii (pri útoku na Skripaľa) použité, pretože o tom nemá žiadne informácie". 

Pripomenul, že Rusko nedostalo odpoveď ani na návrhy, ktoré dalo Británii ohľadom spoločného vyšetrovania prípadu Skripaľ. 

Práve vzhľadom na tieto skutočnosti je pre Rusko neprijateľné, aby sa americké sankcie - v uplynulých týždňoch už prijaté i avizované - spájali s kauzou Skripaľ, uviedol Peskov.

Správa o plánoch americkej administratívy na uvalenie nových sankcií na Rusko sa objavila v stredu večer. Tieto sankcie by mali začať platiť "niekedy okolo 22. augusta". Informácie, čoho sa sankcie budú týkať, zatiaľ nie sú známe.

Ako informovala agentúra RIA Novosti, nemenovaný zdroj z amerického ministerstva zahraničných vecí pre televíziu NBC povedal, že v prvej vlne by súčasťou sankcii mal byť úplný zákaz vývozu elektronických zariadení a komponentov s dvojakým použitím do Ruska.       Tento zdroj súčasne dodal, že na jeseň by mohlo dôjsť aj k aktivácii druhého balíka sankcií, ktorý môže obsahovať zníženie úrovne diplomatických vzťahov, zákaz letov spoločnosti Aeroflot do Spojených štátov a takmer úplné zastavenie vývozu z USA. 
 

Druhej vlne sankcií sa Rusko vyhne, ak poskytne záruky, že v budúcnosti nebude používať chemické zbrane, dodal diplomatický zdroj.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo