Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
31. január 2014

Účastník Pochodu za život by mal mať v prezidentských voľbách jasno

Človek, ktorý sa minulý rok zúčastnil Pochodu za život alebo sa k nemu minimálne hlási, by už nemal mať príliš veľkú dilemu, koho voliť za prezidenta. prezidentsky-palac2.jpg V mediálnom priestore sa už dlhší čas objavujú rôzne ankety a rozhovory, z ktorých sa dá vy...

Účastník Pochodu za život by mal mať v prezidentských voľbách jasno

Človek, ktorý sa minulý rok zúčastnil Pochodu za život alebo sa k nemu minimálne hlási, by už nemal mať príliš veľkú dilemu, koho voliť za prezidenta.

V mediálnom priestore sa už dlhší čas objavujú rôzne ankety a rozhovory, z ktorých sa dá vyčítať postoj kandidátov k jednotlivým témam, vrátane kultúrno-etických. Odpovede sú dnes už pomerne jasné.

Ten, komu na týchto veciach záleží, by mal sledovať, čo ktorý kandidát hovorí, ale aj akým spôsobom, teda či sa vie vyjadriť priamo alebo iba rôznymi okľukami. Vtedy problému buď príliš nerozumie, a teda by pod tlakom lobistov veľmi pravdepodobne ustúpil, alebo svoj názor vyslovene zamlčiava.

Krok za krokom

Pre zopakovanie – homosexuálne orientovaným osobám patrí všetka ľudská dôstojnosť, no ide o to, ako spoločnosť rozumie pojmu rodina. Pochod za život a z neho vyplývajúci program Aliancie za rodinu majú tri hlavné požiadavky – zabezpečiť, aby manželstvo ako rodinno-právny inštitút prislúchalo zväzku iba muža a ženy, aby deti mali právo na výchovu otca aj matky a aby bol život človeka chránený od počatia po prirodzenú smrť. Ide teda o to, aby sa inštitút rodiny ešte viac nedeformoval, ale naopak posilnil.

"Otázka registrovaných partnerstiev nestojí sama o sebe, skôr či neskôr sa na ňu nabalia ďalšie požiadavky. Nakoniec to aj vidno na diskusii okolo magazínu spoločnosti Ikea."

Zdieľať

Otázka registrovaných partnerstiev nestojí sama o sebe, skôr či neskôr sa na ňu nabalia ďalšie požiadavky. Veľmi dobre to popísal pán Danišovský – samotní západní LGBTI lobisti pred desiatimi rokmi tvrdili, že žiadne adopcie detí ani manželstvá požadovať nebudú, pretože to vraj považujú za nesprávne. Francúzska predkladateľka registrovaných partnerstiev Elizabeth Guigou vtedy hovorila: "Poviem to úplne jasne: uznávam právo každej osoby zvoliť si svoj sexuálny život podľa seba. Ale hovorím s najväčšou rozhodnosťou, že toto právo nesmie byť zamenené za hypotetické právo na dieťa. Tvrdím, tak ako mnohí psychoanalytici a psychiatri, že dieťa potrebuje mať pred sebou počas svojho vývoja model rozdielnych pohlaví."

Prešlo niekoľko rokov a vidíme, že dnes je to úplne inak. Jednoducho platí, že ak sa ustúpi pri registrovanom partnerstve, neskôr aj na základe uznania tohto zväzku dôjde aj na ostatné veci, ktoré budú následne diskriminovať napr. úradníkov, adopčné agentúry, sudcov, súkromných podnikateľov a ďalších, ktorí majú v tomto tradičný názor. A samozrejme to deformuje rodinu a poškodí predovšetkým deti. Aký tlak na tieto kroky existuje sa dá vyčítať z toho, že tomuto vývoju už nezabránili napr. ani miliónové francúzske protesty.

Ciele sú nakoniec zrejmé aj z nedávnej slovenskej diskusie okolo magazínu Ikea propagujúceho lesbický pár vychovávajúci chlapčeka. Ak si niekto proti tomu dovolil úplne pokojne protestovať, hneď bol vyhlásený za homofóba. Denník SME k tomu uverejnil veľký text Na Ikea útočia pre článok o spolužití žien, podporili ich aj biskupi, vznikli desiatky útočných blogov proti Aliancii a komukoľvek, kto si dovolil vysloviť iba názor, že takáto výchova detí je nesprávna. Čo viac treba dodať k skutočným cieľom LGBTI lobistov?

Doba pasívnych prezidentov skončila

"Z charakterov všetkých kandidátov je zrejmé, že budúci prezident bude aktívny a ako hlava štátu bude považovaný aj za morálnu autoritu. Nech bude zvolený ktokoľvek, jeho hlas bude bude významný."

Zdieľať

Môže vyvstať otázka, že osoba prezidenta je v tomto úplne nedôležitá. Vyplýva najmä zo skúsenosti s doterajšími slovenskými prezidentmi, ktorí boli v spoločenských problémoch úplne pasívni. Hlavne pri Ivanovi Gašparovičovi je to úplne jasné, tu sa nie je o čom sporiť. Avšak budúci prezident – a nech ním bude ktokoľvek – už pasívnym nebude. Toto obdobie slovenských prezidentov sa končí. Z charakterov všetkých kandidátov je zrejmé, že najbližší prezident bude aktívny a ako hlava štátu bude považovaný aj za morálnu autoritu. Prezident je hodnotová funkcia, nebudú sledované iba jeho obmedzené legislatívne aktivity, ale aj mnohé iné jeho kroky, prejavy a vyjadrenia k spoločenským témam. Nech bude zvolený ktokoľvek, jeho hlas bude počuť a bude významný.

Inzercia

Takže priamo k veci: konkrétne vyjadrenia kandidátov ku kultúrno-etickým otázkam sa dajú nájsť napr. tu, tu, tu alebo na viacerých ďalších miestach.

Pri Robertovi Ficovi nechajme bokom jeho populistické „katolícke“ video. Poznáme jeho stranícku komunistickú knižku s prihlásením sa k ateizmu, podobne mu jeho „katolícku rodinu“ skvele vytmavil Eugen Korda. Dôležité sú skutky. Keď v decembri biskupi napísali tvrdý pastiersky list kritizujúci gender ideológiu, osobne im napísal odpoveď, aby sa nestarali do politiky vlády. Keď nedávno hovoril o otázke potratov, odpovedal jasne, že súčasnú legislatívu považuje za správnu. A vyslovene dodal, že má v tom "diametrálne odlišný názor od katolíckej cirkvi.“ Ak v USA niektorí politici hlásiaci sa ku katolíkom takto otvorene popierali právo na život od počatia, viacerí biskupi presadzovali, aby im bolo verejne odopreté sväté prijímanie. Toľko ku katolíckej viere a úprimnosti Roberta Fica.

Milan Kňažko je za registrované partnerstvá, proti adopciám detí pre nich, s dodatkom, že „o tom treba určite diskutovať“. Na otázku, či je za interrupcie, odpovedal "áno". Andrej Kiska je proti manželstvu homosexuálov, ale za legislatívnu úpravu ich spolužitia, proti adopciám detí pre nich, tiež proti potratom, ale so zdôraznením práva ženy na voľbu. (Pre kresťanov by malo byť zaujímavé jeho zapletenie sa so scientológmi.)

Odchovanci KDH

Radoslav Procházka bol na Pochode za život a je za ochranu života od počatia, viac krát sa v tejto oblasti erudovane angažoval. Jeho text v revue Impulz je v prolife téme jeden z najkvalitnejších, aké kto na Slovensku kedy napísal. Registrované partnerstvá homosexuálov by neinicioval, ale podpísal by ich však, je proti adopciám detí pre nich. Po odstúpení Petra Osuského získal podporu aj od liberálnej SaS, môže byť teda otázkou, čoho všetkého sa kvôli liberálnym voličom bude musieť vzdať.

Z hlavných kandidátov zostávajú ešte dvaja – Pavol Hrušovský a Ján Čarnogurský. Obaja sa k Pochodu za život prihlásili, sú proti registrovaným partnerstvám, adopciám detí pre nich aj za sprísnenie ochrany života od počatia. Ako dlhoroční politici tomuto problému rozumejú a viackrát sa v ňom angažovali.

"Okrem kultúrno-etických sú dôležité aj iné veci, ale je legitímnym právom každého spraviť si z nich vlastný rebríček. Človek verný hodnotám Pochodu za život by už mal mať viac-menej jasno."

Zdieľať

Dovolím si k tomu jednu poznámku. KDH nedávno navrhlo ústavný dodatok o definícii manželstva, na ktorý sa už samozrejme zniesla nenávistná protikampaň plná podpásových urážok. Samotný návrh však – možno typicky pre dnešné KDH – v skutočnosti až tak veľa nerieši. Ústavná definícia manželstva ako zväzku muža a ženy totiž nezabráni schváleniu registrovaných partnerstiev ani príslušným adopciám - podobne, ako tomu nezabránilo referendum v Chorvátsku. Ak by návrh KDH prešiel, mohlo by sa pokojne stať, že by podobne ako chorvátska aj slovenská vláda túto definíciu považovala iba za terminus technicus a registrované partnerstvá s patričnými právami schválila s úsmevom na perách ešte v ten istý týždeň. Neviem, či by si potom Pavol Hrušovský pri ústavnej iniciatíve nevyčítal nevyužitú šancu a ako by sa k tomu potom postavili jeho voliči, ktorí dnes s nádejou vzhliadajú na tento návrh.

O Jánovi Čarnogurskom sa už na tomto portáli napísalo veľa textov. Ako zakladateľ KDH je desiatky rokov kritikom kultúrneho liberalizmu, v takýchto sporoch má prehľad. K homosexuálom sa vie vyjadrovať úctivo, ale falošnú politickú korektnosť kritizoval, keď sa na Slovensku ešte len udomácňovala. S jasnými názormi o rodinných témach šiel do prezidentských diskusií s kožou na trh už dlho pred tým, než sa Pavol Hrušovský rozhodol kandidovať.

Samozrejme, že pri prezidentských voľbách sú okrem kultúrno-etických dôležité aj iné veci. Ale je legitímnym právom každého spraviť si z nich vlastný rebríček. Ak niekto vníma európsky vývoj a trvá na zásadnosti práve týchto otázok, nemal by sa nechať vyviesť z miery a zostať verný hodnotám Pochodu za život. Z dostupných informácií by už mal mať viac-menej jasno. Ibaže by mu na tom až tak nezáležalo...

Lukáš Obšitník

Ilustračné foto: flickr.com (licencia CC)

Odporúčame

Požehnané vianočné sviatky vám praje Postoy.sk

Požehnané vianočné sviatky vám praje Postoy.sk

Milí priatelia, ďakujeme Vám za Vašu priazeň počas roku 2013. Teší nás Váš narastajúci záujem o naše články a že spolu vedieme dialóg k pravde. Počas posledného roku ste si na našom portáli mohli prečítať viac ako 600 autorských článkov a blogov. Mnohé z nich mali výnimočný ohlas a zarezonovali u t...

Nie som nezabudnuteľná

Nie som nezabudnuteľná

Mnoho blogerov, akademikov a kaviarenských filozofov uvažuje nad príčinami, ako sa sociálnym sieťam podarilo dosiahnuť v posledných rokoch taký výrazný nárast a širokú popularitu. Ale keď som si pozrela svoje staršie príspevky z roku 2013 vďaka “ročnému vyhodnoteniu” na Facebooku, napadlo mi: všetc...