Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. január 2014

Stredoškoláci budú v esejách riešiť, či je klamstvo vždy zlé

Je klamať vždy zlé? Na túto otázku môžu stredoškoláci odpovedať vo svojich esejách, za ktoré budú najlepší odmenení hodnotnými cenami. Esejistickú súťaž vo filozofii pre stredné školy SOFIA 2014 vyhlasuje Kolégium Antona Neuwirtha. Eseje môžu študenti posielať do 28.2.2013 na adresu sofia@sofia.sk...

Stredoškoláci budú v esejách riešiť, či je klamstvo vždy zlé

Je klamať vždy zlé? Na túto otázku môžu stredoškoláci odpovedať vo svojich esejách, za ktoré budú najlepší odmenení hodnotnými cenami. Esejistickú súťaž vo filozofii pre stredné školy SOFIA 2014 vyhlasuje Kolégium Antona Neuwirtha. Eseje môžu študenti posielať do 28.2.2013 na adresu sofia@sofia.sk.

Zmyslom súťaže je podporiť a prebudiť záujem o poctivé hľadanie pravdy o najdôležitejších otázkach ľudského života. „Nie je to v žiadnom prípade akési neužitočné teoretizovanie, ako si dnes možno mnohí myslia. Naopak, hľadanie pravdy vedie k zmene života,“ hovorí Juraj Šúst, ktorý učí v Kolégiu Antona Neuwirtha. Podľa neho je láska k pravde tým najlepším motivátorom ku konaniu dobra.

Študenti majú v esejách riešiť problematiku klamstva. To sa bežne odsudzuje a považuje za zlé, pretože klamári konajú nečestne voči iným a kazia si aj vlastný charakter. Na druhej strane, v hraničných prípadoch (napr. v rozhovore s nacistom, ktorý sa pýta, či v dome ukrývame Židov), mnohí v sebe cítia potrebu vysloviť nepravdivé tvrdenie, aby pomohli sebe či iným. Je teda každé klamstvo morálne zlé alebo existujú výnimky? „Odpoveď na túto otázku významne formuje azda všetky medziľudské vzťahy, napr. medzi priateľmi, manželmi, rodičmi a deťmi, lekármi a pacientmi, učiteľmi a študentmi, politikmi a občanmi a preto veríme, že podnieti študentov zamyslieť sa nad vzťahom klamstva  a morálky,“ dodáva Šúst.

Inzercia

Autor najlepšej eseje dostane mestský, hipsterský bicykel značky Bikonur, štipendium na Letnú univerzitu Kolégia Antona Neuwirtha, a ročné predplatné časopsiu Impulz. Druhé miesto bude odmenené štipendiom na Letnú univerzitu, polročným predplatným časopisu .týždeň a ročným predplatným časopisu Impulz. Tretie miesto vyhrá štipendium na Letnú univerzitu Kolégia Antona Neuwirtha a ročné predplatné časopisu Impulz. Učitelia, ktorých žiaci vyhrajú prvé, druhé a tretie miesto, dostanú knižnú zbierku esejí Malá kniha o klamstve.

Viac informácii, pravidlá a doporučenie ako písať esej nájdete na webovej adrese www.sutazsofia.sk.

Súťaž pripravuje vzdelávací inštitút Kolégium Antona Neuwirtha. Jeho cieľom je sprostredkovať študentom klasické vzdelávanie vo filozofii, literatúre, umení a kresťanskej kultúre a tak im pomôcť pri hľadaní svojho životného smerovania. Vlajkovým programom Kolégia je ročný študijný program internátneho typu pre študentov bakalárskych ročníkov v Ivanke pri Dunaji.

-red-

Postoy.sk je mediálnym partnerom súťaže Sofia.

Odporúčame

Netrpezlivá a frustrovaná Ukrajina

Netrpezlivá a frustrovaná Ukrajina

Hlas cirkvi žiada pokoj u našich východných susedov. Dočkajú sa? ukrajina-square2.jpg Ukrajinci už dva mesiace v státisícových počtoch nepretržite protestujú proti vláde prezidenta Viktora Janukovyča, najmä pre neprijatie asociačnej dohody s Európskou úniou, no aj p...