Pro-life hnutie kritizuje rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva

RÍM, 23. marca 2007 – Lídri pro-life hnutia protestujú proti rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva. Ten nariadil Poľsku vyplatiť žene žiadajúcej o potrat finančnú kompenzáciu.

Alicja Tysiac sa v roku 2000 domáhala potratu svojho v poradí tretieho dieťaťa. Ako dôvod uviedla strach zo zhoršenia jej zdravotného stavu, nakoľko je silne krátkozraká. K zhoršeniu po pôrode nakoniec aj došlo. Napriek konštatovaniu Alicje o tom, že svoje dieťa miluje rovnako ako jeho starších súrodencov, domáhala sa rozhodnutia až na Európskom súde v Štrasburgu.

Po tom, čo súdny proces vyhrala, Alicja prezradila novinárom pravý motív jej konania: snažila sa o legalizáciu interrupcií v Poľsku, pretože podľa nej sa štát nemá právo miešať do tohto rozhodnutia. V krajine je možné interrupciu vykonať iba v prípade ohrozenia života matky, znásilnenia alebo poškodenia plodu. Prípad Alicje Tysiac nespadá ani do jednej z týchto kategórií.

Ewa Kowalewska, prezidentka poľského Ženského fóra, o tomto prípade hovorí ako o ďalšej snahe euroideológov pretlačiť v Poľsku „právo" na potrat. Zároveň dodáva, že európsky súdny dvor týmto rozhodnutím vytvoril vážny precedens, že potrat je ľudským právom.

Podľa Catholic News Agency Mariana Šarpatakyová

foto: www.sxc.hu

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo