Saková postavila mimo službu šéfa ochrankárov (aktualizujeme)

Saková postavila mimo službu šéfa ochrankárov (aktualizujeme)

Ministerka vnútra D. Saková. (Foto: TASR - Martin Baumann)

Prezident Andrej Kiska vyhlásil, že ministerka vnútra Denisa Saková u neho stratila dôveru.

V skratke: 

Ministerka vnútra Denisa Saková postavila mimo službu šéfa ochrankárov Petra Krajčiroviča.
Policajti z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov budú zbavení mlčanlivosti v prípade únosu.
Prezident Andrej Kiska vyhlásil, že ministerka Saková u neho stratila dôveru.
Dnes sa na Generálnej prokuratúre stretli s J. Čižnárom prezident Kiska, premiér Pellegrini a predseda parlamentu Danko. 


Vystúpenie prezidenta Andreja Kisku k únosu vietnamského podnikateľa bolo viac zamerané na politické ciele. Uviedol to generálny prokurátor Jaromír Čižnár s tým, že na základe tohto vyhlásenia chcel zrušiť plánované stretnutie s prezidentom, predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom a premiérom Petrom Pellegrinim, ktoré sa napokon uskutočnilo.

Čižnár zdôraznil, že cieľom jeho stretnutia s ústavnými činiteľmi malo byť zabránenie eskalácii situácie okolo únosu vietnamského občana. "Zjavne sa najmä po vystúpení pána prezidenta začalo do toho miešať veľké politikum," zhodnotil Čižnár vyhlásenie Kisku po jeho stretnutí s Pellegrinim. Generálny prokurátor chcel po jeho slovách plánované stretnutie zrušiť, pretože podľa Čižnára je prezidentovi jasné, že skutok sa stal, napriek tomu, že ani sama prokuratúra to ešte nevie. Na stretnutí chcel poprosiť najvyšších ústavných činiteľov, aby z titulu svojich funkcií vniesli do veci pokoj.

Čižnár skonštatoval, že si vyprosí urážky o nečinnosti. Kiska mal mať preňho jedinú otázku, či bude vyšetrovanie objektívne. "Tak som mu povedal, že to mu garantujem, že bude," zdôraznil. Na stretnutí chcel ústavných činiteľov oboznámiť aj s postupmi, ktoré sú už naplánované vo veci vyšetrovania tejto kauzy. Generálny prokurátor priblížil, že kontaktoval kolegov z Českej republiky aj Nemecka, ktorí prisľúbili, že mu podajú informácie.

Predseda parlamentu Andrej Danko po stretnutí troch ústavných činiteľov s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom vyhlásil, že situácia okolo únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha zo Slovenska prináša emócie. Ako doplnil, nechce týmto emóciám prikladať.

K tomu, či Danko naďalej dôveruje ministerke vnútra Denise Sakovej, sa priamo nevyjadril. "V každom prípade je tu dôležitý postoj predsedu vlády, ktorý je zodpovedný za kolektívny orgán vo vzťahu k ministerke vnútra," povedal Danko. Zároveň potvrdil, že má informácie o tom, že Saková v súvislosti s únosom Vietnamca situáciu rieši. "Dôležité je, aby sa konalo," dodal Danko.

Saková odstavila šéfa ochrankárov

Šéf Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií (ÚOUČ) Ministerstva vnútra SR Peter Krajčirovič je do vyšetrenia okolností únosu vietnamského podnikateľa postavený mimo službu. V pondelok o tom rozhodla šéfka rezortu Denisa Saková. TASR o tom informoval hovorca MV SR Petar Lazarov.

Dodal, že na základe žiadosti orgánov činných v trestnom konaní budú zbavení mlčanlivosti príslušníci ÚOUČ v prípade medializovaných informácií o únose vietnamského občana z Nemecka do Vietnamu.

"Po vzájomnej dohode s Generálnou prokuratúrou SR zároveň sekcia kontroly a inšpekčnej služby MV SR začne vo veci vykonávať úkony trestného konania. Úkony budú vykonávané pod aktívnym dozorom prokurátorov Krajskej prokuratúry v Bratislave, ktorí sa ich osobne zúčastnia z dôvodu zabezpečenia maximálnej objektivity a zákonnosti," povedal Lazarov.

Vyvodenie personálnej zodpovednosti požadovala koaličná strana Most-Híd. Prípad únosu vietnamského podnikateľa označila strana za bezprecedentný a vyžadovala okamžité rázne kroky.

Zbavenie funkcie šéfa Úradu na ochranu ústavných činiteľov nie je dostatočnou garanciou nezávislého vyšetrovania, keďže v kauze je podozrivých viacero ďalších ľudí priamo z vedenia rezortu vnútra vrátane bývalého ministra Roberta Kaliňáka. Uviedla to podpredsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.

Podľa nej nie sú kroky, ktoré dnes prezentoval premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), dostatočné. "Zodpovednosť za zlyhanie štátnych orgánov a ich zneužitie nesie Smer-SD spoločne so SNS, keďže riaditeľom slovenskej spravodajskej služby je osobný nominant Andreja Danka (SNS). Most-Híd by si mal uvedomiť, že pokračovanie tejto vlády podkopáva demokratické základy Slovenska," povedala Remišová.

Prezident kritizoval ministerku

Ministerka vnútra Denisa Saková stratila dôveru prezidenta SR Andreja Kisku. Slovenská hlava štátu to uviedla po pondelkovom stretnutí s premiérom Petrom Pellegrinim.

Ministerka sa podľa Kisku správa, ako keby bola pravou rukou bývalého šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka a začína ju vnímať ako prekážku vyšetrenia prípadu únosu vietnamského podnikateľa.

"Jej aktuálne stanoviská k podozreniam zo zneužitia štátnej moci sa zatiaľ javili ako zle skrývaná snaha zametať stopy a chrániť bývalé vedenie," povedal o Sakovej prezident. Pripomenul, že jej nomináciu považoval za premrhanú príležitosť ukázať ľuďom, že nová vláda je ochotná zmeniť štýl vládnutia. Aj pri pondelkovom stretnutí s premiérom zopakoval, že ak chce vrátiť dôveru ľudí v štát, ministerstvo vnútra je kľúčové.

Pellegrini: Urobíme všetko pre prešetrenie únosu

Vláda urobí všetko pre to, aby sa okamžite prešetrili okolnosti únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha. Po pondelkovom stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom to vyhlásil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že o tom uistil aj hlavu štátu.

"Vláda pod mojím vedením, ako aj každý jej člen urobí všetko pre to, aby sme dôkladne prešetrili všetky informácie, ktoré sú zverejňované. Myslím si, že len skutočná pravda je jediným možným riešením tejto situácie, ktorej momentálne čelíme," povedal Pellegrini. Ako poznamenal, "nie je prípustné, aby sme žili v takomto vákuu, aby sme čo najskôr nemali na stole výsledky vyšetrovania".

Premiér súhlasí, že v kauze ide aj o dobré meno Slovenska a dobré zahraničné vzťahy s partnermi. "Prezidenta som uistil, že budem vyvíjať také aktivity, ktoré umožnia čo najskôr vyšetrenie týchto všetkých udalostí, aby sme mali na stole nie dohady, nie domnienky, nie nejaké články, ale aby sme mali na stole holú jasnú pravdu, nech už bude akákoľvek," doplnil Pellegrini.

O prípade sa chystá hovoriť aj s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Pevne verí, že vyšetrovanie preukáže jeho medializované vyjadrenia, v ktorých vedomú účasť Slovenska na únose odmieta. "Myslím, že je aj v záujme pána ministra čo najskoršie vyšetrenie týchto vecí, aby sa potvrdila jeho verzia," skonštatoval.

Pellegrini avizoval, že pokiaľ by sa preukázalo, že vietnamská strana zneužila "pohostinnosť" Slovenska, bude to mať tvrdý dosah na vzájomné bilaterálne vzťahy. "Nemôže to ostať bez povšimnutia," vyjadril sa.

Opis únosu vietnamského podnikateľa z Bratislavy za pomoci slovenskej polície a s použitím vládneho špeciálu vo štvrtok (2.8.) zverejnil Denník N. Rezort vnútra ho označil za nezmysel. Už predtým nemecké médiá priniesli informáciu, že tamojší vyšetrovatelia nepochybujú o tom, že pri únose podnikateľa Trinh Xuan Thanh bol použitý slovenský vládny špeciál.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo