Peter Jacko SDB: Konflikt v Južnom Sudáne vyhnal z domu státicíce ľudí

O situácií v Južnom Sudáne a pomoci miestnym obyvateľom hovorí predseda občianskeho združenia SAVIO Peter Jacko SDB.

V októbri ste navštívili Južný Sudán, dnes by to už zrejme nebolo bezpečné, keďže krajinu sužujú nepokoje. Čo presne sa tam deje?

Južný Sudán vznikol ako samostatný štát len nedávno, v roku 2011, oddelením od severnej časti Sudánu. Musí prakticky od nuly budovať štruktúry, inštitúcie, ktoré sú pre nás samozrejmosťou. Navyše ako štát má kontrolu nad veľkými zásobami ropy. To všetko prináša prirodzené politické napätia. Takéto postupne vzniklo aj medzi súčasným prezidentom Saalva Kiirom a viceprezidentom Riekom Macharom. Napätie viedlo v júni 2013 k odvolaniu viceprezidenta Machara, ktorého prezident obvinil z organizovania puču. Konflikt postupne nabral aj rozmer etnického napätia. Hoci prezident aj viceprezident sú z jednej politickej strany, každý patrí k inému kmeňu. Prezident Kiir je Dinka, čo je najpočetnejší kmeň v Južnom Sudáne. Bývalý viceprezident Machar patrí ku kmeňu Nuer, ktorý je druhý najpočetnejší. Zdá sa, že na miestnej úrovni môže byť etnický rozmer dôležitejší ako samotný politický spor.

"Odhady obetí na životoch dosahovali až 10-tisíc mŕtvych. Minulý týždeň strany konfliktu podpísali prímerie, uvidíme, ako sa ho podarí uviesť do života. Napáchali sa však veľké škody, ktoré sa ťažko odstránia."

Zdieľať

Po desiatkach rokov trvajúcej občianskej vojne je Južný Sudán stále zaplavený zbraňami, čo som mal možnosť vidieť aj u civilného obyvateľstva. Toto uľahčuje eskaláciu a vznik násilia. Odhady obetí na životoch sa líšia. Niektoré dosahovali až 10-tisíc mŕtvych. Minulý týždeň vo štvrtok strany konfliktu podpísali prímerie. Uvidíme, ako sa ho podarí uviesť do života. Mesiace násilia však napáchali veľké škody, ktoré sa ťažko odstránia.

Južný Sudán vznikol po dlhotrvajúcej občianskej vojne a teraz bol konflikt opäť vyostrený. Aký to má dopad na obyčajných ľudí?

Násilné strety medzi vládnymi silami a rebelmi vyústili do masového úteku bežných obyvateľov, najmä žien a detí, z ich domovov v snahe nájsť bezpečie. Súčasné odhady hovoria asi o pol milióne vysídlencov. Títo ľudia prišli aj o to málo, čo mali. Po dňoch kráčania často bez jedla a vody prichádzajú do táborov OSN. Tieto však nedokázali dostatočne pružne zareagovať na masívny exodus, a tak viaceré skupiny hľadali pomoc inde. Napríklad v hlavnom meste Juba ich začali posielať do miestnej misijnej stanice Saleziánov dona Bosca, v ktorej sa rýchlo nazbieralo okolo 500 rodín.

Sú momentálne v krajine aj slovenskí misionári? Nehrozí im nejaké riziko?

Zo slovenských saleziánov je stále v krajine don Stanislav Somora. Saleziánska misia, do ktorej patrí, je v oblasti, ktorej sa nepokoje priamo nedotkli. Naši dobrovoľníci zo Slovenska boli evakuovaní a momentálne zotrvávajú v Nairobi v Keni. Ako vo väčšine ozbrojených konfliktov boje neprebiehajú rovnomerne po celom území a sústredia sa na niektoré citlivé miesta. Väčšina misijných staníc je zasiahnutá skôr dôsledkami násilia než priamym násilím - prichádzajú utečenci, medzi obyvateľmi vládne napätie, zlyháva zásobovanie.

"Tábory OSN nedokázali dostatočne pružne zareagovať na masívny exodus, a tak viaceré skupiny hľadali pomoc inde. Napríklad v hlavnom meste Juba sa v miestnej saleziánskej stanici nazbieralo okolo 500 rodín."

Zdieľať

Občianske združenie SAVIO a Saleziáni don Bosca na situáciu reagovali vyhlásením verejnej zbierky, prostredníctvom ktorej sa snažíte nájsť zdroje na humanitárnu pomoc. Ako je možné prispieť?

Keď prišla žiadosť o pomoc z Južného Sudanu, rozhodli sme sa konať. V priebehu niekoľkých dní sme pripravili všetko potrebné, aby sme mohli spustiť verejnú zbierku na humanitárnu pomoc pre Južný Sudán. Zapojili sme do toho niekoľko organizácií z tretieho sektora a s pomocou partnerov sme vytvorili webstránku www.terazvsudane.sk, kde je možné prispieť priamo online darovaním alebo zdieľaním samotnej výzvy. Okrem toho je zbierku možné podporiť zaslaním finančného daru na číslo účtu 29 23 907 582/1100.

Aké sú najakútnejšie potreby miestnych ľudí, teda ako budú peniaze použité?

Najakútnejší je momentálne nedostatok liekov, potravín, prikrývok, sieťok proti moskytom a podobne. Všetky finančné dary budú použité práve na tieto účely. Aj keď je momentálne v krajine problém so zásobovaním, naši partneri maju rozpracovaný postup, ako nakúpiť všetky tieto potrebné veci zo susedných krajín, najmä z Ugandy a z Kene.

Majú ľudia, ktorí utiekli zo svojich domovov, kde nájsť nové útočisko? Ktoré mestá či oblasti sú konfliktom najviac ohrozené?

Niektoré mestá na severe boli úplne zničené. Ľudia sa budú ťažko vracať naspäť. Mnohí sa rozhodli utiecť do susednej Ugandy a do Kene. Skúsenosť z podobných situácií ukazuje, že pokiaľ rýchlo nepríde k ukončeniu násilia a riešeniu sporu a nevytvoria sa podporné programy pre návrat, tak veľká časť utečencov môže v táboroch zotrvať veľmi dlho, niekedy aj roky.

"Zbierku na pomoc Južnému Sudánu je možné podporiť na www.terazvsudane.sk alebo zaslaním finančného daru na číslo účtu 29 23 907 582/1100."

Zdieľať

Čo utečencom vaša komunita poskytuje dnes a čo plánujete robiť, ak sa situácia ešte skomplikuje?

Slovenskí saleziáni cez saleziánsku rozvojovú organizáciu Savio o.z. dlhodobo spolupracujú najmä na vzdelávacích a zdravotných programoch a vysielajú slovenských dobrovoľníkov. V programoch chceme pokračovať, aj keď sa pravdepodobne zmenia dôrazy. Môžeme ďalej pôsobiť vďaka silným miestnym partnerom, ktorí v Južnom Sudáne zotrvávajú a zohrávajú dôležitú rolu pri deeskalácií napätia a riešení následkov na miestnej úrovni. Pokým nedôjde k upokojeniu situácie, pozastavíme len program vysielania dobrovoľníkov do tejto krajiny.

Zvlášť chceme pokračovať v našom programe Adopcie tried. Ide o jedinečný projekt v deviatich školách v Južnom Sudáne v spolupráci s naším partnerom BOSCOAID - saleziánskou rozvojovou organizáciou. Príspevky slovenských sponzorov na triedu pokrývajú časť nákladov na školské pomôcky pre žiakov, školské uniformy či plat učiteľov. Počas prázdnin sa pre žiakov organizujú tábory, pre učiteľov vzdelávacie kurzy alebo prebiehajú opravy na školských budovách a v ich areáloch. Pravidelné vzdelávanie a výchovný program je kľúčový práve v situáciách vlečúcich sa násilných konfliktov, v ktorých je tendencia získavať detských vojakov. Škola a aktivity okolo nej zamestnávajú deti, vychovávajú ich a vytvárajú tak predpoklady pre budúci mier.

Mária Melicherová

Ilustračné foto: Saleziáni dona Bosca, www.savio.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo