Kaliňákova gangsterka mení Pellegriniho pozíciu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kaliňákova gangsterka mení Pellegriniho pozíciu

FOTO TASR - Martin Baumann

Pellegrini sa rozhoduje, či začne naplno hrať na seba a Fico s Kaliňákom sa rozhodujú, či by s ním potom šli do otvorenej vojny.

Keď Robert Fico hľadal v marci nového šéfa vlády, okato dával najavo, že to bude šéf novej Ficovej vlády. Na tlačovke, kde Petra Pellegriniho predstavil ako nového premiéra, mu ani nedovolil prehovoriť. Preto Pellegrini pôsobil ako stopercentná Ficova bábka.

Pellegrini na seba, Fico tiež

No také jednoduché to nie je. Predseda vlády prijíma v krátkom čase priveľa rozhodnutí, kde nie je možné konať inak ako autonómne. A s každým takým rozhodnutím mu rastú krídla. Už aj v správaní Pellegriniho badať, ako mu s funkciou stúpa sebavedomie. Keď sa ukázal na takej akcii, akou bola púť v Levoči, k čomu nemá žiadny osobný vzťah, dokázal, že sa naplno vrhol do budovania vlastnej politickej značky.

Robert Fico od začiatku vedel, že sa tomu nedá predísť. Vie, že platí, že s funkciou prichádza nielen chuť, ale aj verejná priazeň a dôvera. Aj sa tak stalo, z Pellegriniho je z mesiaca na mesiac druhý najobľúbenejší politik v krajine.

Vedomý si tejto zákonitosti začal Fico hneď po páde svojej poslednej vlády pracovať na posilňovaní svojej pozície v strane. Zvolal snem a presadil zúženie predsedníctva strany. Predsedníctvo má kľúčový vplyv na vytváranie kandidátky do parlamentných volieb, ale aj na povolebnú stratégiu či personálne nominácie do ústavných funkcií.

Z predsedníctva boli vytlačení tí, o ktorých lojalite mali Fico s Kaliňákom pochybnosť. Úradujúci premiér by v prípade, ak by došlo ku konflitku medzi ním a Ficom, dnes môže v predsedníctve rátať maximálne s tretinovou podporou - vrátane vlastného hlasu.

Ranní návštevníci bratislavskej hrádze tam opäť môžu Roberta Fica stretnúť . Zdieľať

Fico a Kaliňák však vedia, že ak Pellegrini bude chápaný ako nová cesta pre stranu v problémoch, jeho pozícia sa posilní. Príkladom člena predsedníctva, ktorý si vie zrátať, kde stáť podľa vývoja, je minister hospodárstva Peter Žiga. Lojálny človek Roberta Fica, ktorý však veľmi zhovievavo (pragmaticky) pristupuje aj k Pellegrinimu a vie si rovnako dobre predstaviť aj svoje dlhgodobé fungovanie v pellegriniovskej ére. Aj na úkor Fica.

Expremiér sa však zďaleka nevzdal. S tým, ako sa zastavil prepad preferencií na úrovni, že Smer je stále najsilnejšia strana, sa postupne zotavil aj Fico. Obdobie, ktoré charakterizovali jeho trasúce sa ruky, už nahrádza novou fázou jeho hyperaktivity. Ranní návštevníci bratislavskej hrádze ho tam opäť môžu stretnúť, začal komunikovať s regionálnymi štruktúrami a s Viktorom Stromčekom dávať dokopy fungovanie centrály.

Nový dych je aj z núdze cnosť, predseda strany musí zabrať. Pred stranou stoja komunálne aj prezidentské voľby, ak v nich Smer pohorí, Ficovu pozíciu to ešte oslabí.

Mečiarizácia Smeru

Do tohto rozpoloženia prichádza aféra s vietnamským politickým únosom, na ktorom sa Slovensko zúčastnilo s prispením Kaliňákovho rezortu. Spolupráca Kaliňáka a jeho ľudí na tejto veci má potenciál opäť posunúť váhy vo vnútri Smeru.

Obraz Kaliňáka ako kriminálnika je plastickejší aj pre tých v Smere, ktorí už na korupčné škandály stratili citlivosť. Výrazne to znervózni tých, ktorí verili že zlé je už preč, v Smere sa našiel nový modus vivendi, nová rovnováha síl a pokoj v strane. A že už sa konečne možno zamerať na marketingovú politiku.

No únos a mečiarizácia Smeru na stranu výrazne doľahne. Hoci ešte nevieme, čo to presne bude znamenať pre Kaliňáka či Fica, zhorší to pozíciu Smeru komunálnych voľbách. Ak mal Smer dodnes problém zohnať ľudí na kandidátky, tak už to bude len horšie. Kaliňákovská záťaž je už príliš veľká.

Pellegrinimu sa tiež otvárajú nové možnosti na emancipáciu od „starého“ Smeru a vykolíkovanie si svojej novej pozície v Smere. Zdieľať

A platiť to bude aj pre prezidentské voľby. Smer do nich šiel s marketingovou ideou „diplomat svetového formátu“, využiť na to chceli Lajčáka, prípadne Šefčoviča. Obaja sú kandidáti s dobrou perspektívou na úspech, ak by Smer začal ostrú kampaň už na jeseň.

No tí sa nevedeli rozhodnúť. Od jari cítia, že Smer už nie je záruka úspechu. Škandalózny únos ešte viac sťažuje ich rozhodnutie sa pre kandidatúru a zvyšujú pravdepodobnosť, že prezidentská súťaž bude pre Smer ďalšou blamážou.

Rozhodovanie

Čím viac bude toto všetko doliehať na stranu, tým viac očí sa bude upierať na Pellegriniho ako na novú nádej. A tým viac sa on bude musí tváriť, že kaliňákovský svet nie je jeho svetom, že kaliňákovské metódy sú pre neho neakceptovateľné. Bude musieť stále viac hovoriť o tom, že on s tým vtedy nič nemal, že on nebol kaliňákov človek a že táto epocha Smeru je preč.

Nebude to pre neho však len nepríjemný tlak. Pellegrinimu sa tiež otvárajú nové možnosti na emancipáciu od „starého“ Smeru a vykolíkovanie si svojej novej pozície v Smere.

Autonómnejší Pellegrini však pre Fica a Kaliňáka nie je dobrá správa. Nie je totiž dostatočnou zárukou, že urobí všetko preto, aby ich teraz i v budúcnosti, keď vyplávajú ďalšie veci, chránil s plným nasadením.

Pellegrini sa v tieto dni rozhoduje, či začne naplno hrať na seba a Fico s Kaliňákom sa rozhodujú, či s ním v takom prípade budú bojovať.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo