Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. január 2014

Netrpezlivá a frustrovaná Ukrajina

Hlas cirkvi žiada pokoj u našich východných susedov. Dočkajú sa? ukrajina-square2.jpg Ukrajinci už dva mesiace v státisícových počtoch nepretržite protestujú proti vláde prezidenta Viktora Janukovyča, najmä pre neprijatie asociačnej dohody s Európskou úniou, no aj p...

Netrpezlivá a frustrovaná Ukrajina

Hlas cirkvi žiada pokoj u našich východných susedov. Dočkajú sa?

Ukrajinci už dva mesiace v státisícových počtoch nepretržite protestujú proti vláde prezidenta Viktora Janukovyča, najmä pre neprijatie asociačnej dohody s Európskou úniou, no aj pre celkový zlý vývoj spoločnosti a neriešenie sociálnych problémov a korupcie. Situácia sa zhoršila aj represívnymi reakciami vlády v podobe zatýkania demonštrantov a prijatia zákonov zo 16. januára obmedzujúcich slobodu prejavu a sťažujúcich novinársku prácu, tiež znemožňujúcich cirkvám zúčastniť sa protestov. Na uliciach Kyjeva a vo viacerých ďalších mestách sa odohrali vážne strety medzi demonštrantmi a štátnymi bezpečnostnými zložkami, niekoľko vládnych budov bolo obsadených protestujúcimi, viacero ľudí zomrelo a mnohí boli zranení. Hovorí sa o hrozbe rozdelenia krajiny na východnú proruskú a západnú proeurounijnú časť, prípadne aj o riziku vypuknutia násilného konfliktu vnútri krajiny.

Zdieľať

Podľa posledných informácií prezident Janukovyč nakoniec pristúpil ku konkrétnym rokovaniam s opozíciou, včera večer sa s jej lídrami dohodol na zrušení spomínaných represívnych zákonov. Janukovyč opozičným lídrom ponúkol aj miesto vo vláde, tí to však nateraz odmietli, žiadajú odstúpenie prezidenta a vypísanie predčasných prezidentských volieb. Dnes (28.1.2014) by na Ukrajinu mala prísť šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová. V dnešných ranných hodinách oznámil svoje odstúpenie z funkcie ukrajinský premiér Mykola Azarov.

Pápež František v nedeľu (26.1.2014) po tradičnom príhovore veriacim na Námestí svätého Petra vyjadril svoju blízkosť Ukrajine, najmä tým, ktorí prišli o život a ich pozostalým. “Pevne dúfam, že dôjde ku konštruktívnemu dialógu medzi inštitúciami a občianskou spoločnosťou, zabráni sa každému násiliu a v srdci všetkých preváži duch pokoja a hľadanie všeobecného dobra.”

Niekoľko dní predtým vyzval zastaviť krviprelievanie aj kyjevsko-haličský vyšší arcibiskup a hlava ukrajinskej grécko-katolíckej cirkvi Sviatoslav Ševčuk. Od štátnych orgánov požaduje vyhýbanie sa násiliu a represiám, od občanov zas pokojnú formu protestu. 

Inzercia

Bloger Michal Považan, momentálne žijúci práve v hlavnom ukrajinskom meste Kyjeve, dopĺňa, že na Ukrajine nejde len o tému EÚ alebo colnej únie, ale predovšetkým o sociálnu otázku: “Väčšina Ukrajincov už dlhé roky žije na hranici prežitia. Pre nich je každodenný život neustály boj a beh z jednej práce do druhej, aby zarobili pár hrivien a keď na konci mesiaca zo všetkých prác majú našu minimálnu mzdu, tak patria k tým šťastnejším.”

"Nezostaňme ľahostajní k praktikám, ktoré nie sú v súlade s ľudským správaním a ani s evanjeliom. Ukrajina má čím obohatiť, najmä duchovnými hodnotami, ktoré Európa dnes veľmi potrebuje.”
Biskup Milan Lach SJ

Zdieľať

Agentúra RISU priniesla informácie o vyhlásení kresťanských duchovných z Odesy, ktorí vyzvali Ukrajincov k zodpovednosti za samých seba - lebo nikto iní, iba oni sami si môžu priniesť šťastie. “Nestojte bokom od vývoja, ktorý sa deje v našej krajine. Nežite v duchovnej slepote a ilúzii. Nebuďte objektom, ale subjektom histórie, ktorú tvoríme,” vyzvali.

Dianie na Ukrajine s pohnutím sleduje aj prešovský pomocný biskup Milan Lach SJ. “Ľudia už druhý mesiac demonštrujú v mraze a zime pokojnou cestou. Posledné dni sú už prejavom netrpezlivosti a frustrácie. Ľudom na Ukrajine sa žije ťažko, veľmi ťažko,” hovorí pre Postoy.sk. Čo môžeme urobiť pre našich východných susedov? “Nezostaňme ľahostajní k praktikám, ktoré nie sú v súlade s ľudským správaním a ani s evanjeliom. Ukrajina patrí do Európy, tam je jej miesto. Má čím obohatiť, najmä duchovnými hodnotami, ktoré Európa dnes veľmi potrebuje.”

Lach približuje postoj gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine. “Biskupi a kňazi sú s ľuďmi, lebo cítia, že tam je ich miesto. Nie je to miešanie sa do politiky. V tých najťažších chvíľach, ktoré Ukrajina teraz prežíva, potrebujú ľudia povzbudenie a útechu.” O svojich modlitbách a duchovnej podpore Lach informoval pomocného biskupa Kyjeva Bohdana Dziuracha CSsR. Podľa vladyku z hlavného mesta Ukrajiny sa jeho zem stala rukojemníkom nezodpovednej politiky vlády. Lapidárne to vystihol bloger Michal Považan: “Vývoj na Ukrajine je ako antická dráma. Táto dráma sa ale nekoná v antickej Helade, ale iba pár kilometrov od našich slovenských domovov. Zatiaľ je to dráma, kde sa dejstvá striedajú závratným tempom. Ostáva nám iba dúfať, že dráma sa nezmení na tragédiu.”

Matúš Demko

Ilustračné foto: flickr.com

Odporúčame

ROZHOVOR: Sme tu pre robotnícku mládež

ROZHOVOR: Sme tu pre robotnícku mládež

Stredná odborná škola sv. Jozefa Robotníka v Žiline 29. októbra 2013 získala ocenenie za spoluprácu škôl s firmami na konferencii TREND CSR Fórum. Vedúci jej ekonomického úseku Juraj Vojtáš pre Postoy.sk hovorí nielen o „láskavej náročnosti“ a systéme prevencie, ale aj o rozdúchavaní talentov i krí...

KDH žiada ústavnú definíciu manželstva

KDH žiada ústavnú definíciu manželstva

KDH dnes na tlačovej konferencii predstavilo návrh na doplnenie ústavy, ktorý definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy. Registrované partnerstvá a adopcie však nerieši. kdh-zakon2.jpg Do Ústavy SR navrhuje KDH doplniť vety: „Manželstvo je jedinečným zväzkom jedného...