Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. august 2018, 06:55

Čižnár zavolal pre únos k sebe Kisku, Danka a Pellegriniho

Čižnár zavolal pre únos k sebe Kisku, Danka a Pellegriniho

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár. (Foto: TASR/Martin Baumann)

Opozícia navrhuje väzobné stíhanie Kaliňáka a žiada demisiu vlády.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár požiadal pre prípad uneseného vietnamského podnikateľa o stretnutie prezidenta Andreja Kisku, predsedu parlamentu Andreja Danka a premiéra Petra Pellegriniho.

"Účasť potvrdili všetci oslovení ústavní činitelia," informovala hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová. Pracovné stretnutie bude v pondelok 6. augusta na pôde Generálnej prokuratúry SR. Stretnutím chce Čižnár zamedziť politizácii prípadu a zabezpečiť nezávislosť a zákonnosť objasnenia veci.

V piatok o prípade únosu rokovala na pôde parlamentu koaličná rada. Predsedovia koaličných strán Fico, Danko ani Bugár po stretnutí osobne neprišli medzi novinárov, aby referovali o záveroch z rokovania.

K téme: 
Lietam v tom tiež Zdieľať

Po rokovaní šéfov strán zaslal písomné stanovisko Andrej Danko. V ňom vyhlásil, že je veľmi dôležité, aby sa tieto veci nepolitizovali a aby ich nik nezneužíval na osobný prospech alebo politický boj. Zároveň avizoval, že v pondelok sa zúčastní na avizovanom stretnutí všetkých troch ústavných činiteľov na Generálnej prokuratúre SR. "Keď sa stane akýkoľvek trestný čin, je dôležité, aby výlučne konali orgány činné v trestnom konaní. Zazneli veľmi vážne informácie v podobe novinárskeho textu a treba ich overiť," dodal.

Okrem spomínaného stretnutia zasadnú ku kauze na budúci týždeň aj dva mimoriadne výbory. Vo štvrtok (9.8.) to bude Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť, deň na to výbor kontrolujúci činnosť SIS.

Fico: Je to útok na Smer-SD

Šéf Smeru-SD Robert Fico v reakcii na informácie o zapojení Slovenska do únosu vietnamského podnikateľa na sociálnej sieti vyhlásil, že podobne ako v prípade CT, ktoré nikto nekúpil, podobne ako v prípade politického zneužitia vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky, o ktorej nič nevieme, prichádza ďalší pokus útoku na vládu, koalíciu a osobitne na Smer-SD. 

"Ešte ani neuschol atrament na ničím nepodloženom článku o únose a už sa umelo vyvoláva ďalšia vlna proti vláde a Smeru-SD. Sorosove deti hovoria o protivládnych protestoch, opozícia a prezident Andrej Kiska chrlia jedno obvinenie za druhým a kriminalizujú. Takýto priebeh mali všetky protivládne protesty," povedal Fico s tým, že na druhej strane sú rad za radom vyvracané tvrdenia z článku o participácii štátnych orgánov na únose Vietnamca.

Podľa jeho slov platí, že protivládny tretí sektor, ktorý robí politiku, opozícia a prezident Kiska sa boja normálnych demokratických parlamentných volieb, lebo ich nevedia vyhrať. "Preto sa všemožne, bez demokratických volieb, snažia povaliť vládu a dostať sa k moci. Myslím si, že aj tento prípad dopadne rovnako, ako to bolo v prípade CT či v prípade politického zneužitia vraždy novinára a jeho priateľky," dodal Fico.

Opozíca chce Kaliňáka vo väzbe

Najsilnejšie opozičné strany SaS a OĽaNO navrhujú väzobné stíhanie exministra vnútra Roberta Kaliňáka a šéfa protokolu tohto rezortu Radovana Čuláka. Liberáli a Obyčajní zároveň žiadajú demisiu celej vlády Petra Pellegriniho. Uviedli to v reakcii na údajné zapojenie Slovenska do únosu vietnamského podnikateľa s tým, že ak bude Kaliňák počas vyšetrovania na slobode, môže ovplyvňovať svedkov.

Inzercia

"Očakávame razantný postup vyšetrovacích orgánov. Trváme na tom, aby všetci policajti, ktorí sú do prípadu zainteresovaní, urýchlene vypovedali, a aby im bola pridelená zvýšená ochrana. Nech nie sú vystavení tlaku na to, aby zabudli, čo videli. Konať sa musí aj cez víkend," apeloval podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Poslanec a exminister vnútra Kaliňák je ochotný ísť na detektor lži, aby preukázal, že nemal nič spoločné s vlaňajším únosom vietnamského podnikateľa. Uviedol to vo videoodkaze na sociálnej sieti.

"Som ochotný to podstúpiť, lebo tu už nejde o mňa, ale o dobré meno SR," deklaroval. Vo videu zároveň zopakoval, že zverejnené informácie o priebehu únosu sú absolútne a obludné lži. "Nikto z mojich kolegov, ani ja osobne, sme sa aktívne nezúčastňovali na tomto únose," vyhlásil Kaliňák s tým, že vo vietnamskej delegácii ani na palube špeciálu nebol žiaden opitý či dobitý človek a na palube nebol ani ministrov ochranca.

Samotný článok berie Kaliňák ako útok na štátnu inštitúciu a jeho osobu. "Budeme sa brániť všetkými dostupnými prostriedkami," dodal.

Opis únosu vietnamského podnikateľa z Bratislavy za pomoci slovenskej polície a použitia vládneho špeciálu vo štvrtok (2.8.) zverejnil Denník N. Rezort vnútra ho označil za úplný nezmysel s tým, že obsahuje samé výmysly a klamstvá a ide o čisté sci-fi jeho autora. Už predtým nemecké médiá priniesli informáciu, že tamojší vyšetrovatelia nepochybujú o tom, že pri únose bol použitý slovenský vládny špeciál.

 

 

Dnes treba vedieť

pred 27 minútami

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vyvracia tvrdenie, že sa odmietol podrobiť vyšetreniu na polygrafe, ktoré je súčasťou previerky Národného bezpečnostného úradu. Reagoval tak na informáciu, ktorú v stredu zverejnil podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Národný bezpečnostný úrad otvoril Kováčikovu bezpečnostnú previerku vlani po zverejnení informácií o tom, že vkladal na účet v banke 204tisíc eur v hotovosti.

pred 2 hodinami

Prehľad očakávaných udalostí vo štvrtok 2. júla

  • minister pôdohospodárstva Ján Mičovský bude bilancovať svojich 100 dní v úrade
  • slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo schváli akreditačné štandardy
  • brífing po rokovaní o budúcnosti muránskej planiny
  • turecký súd rozhodne o štatúte múzea Hagia Sofia
pred 13 hodinami