Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. január 2014

Ani zima neodradila tisíce ľudí na Pochode za život vo Washingtone

Niekoľko stotisíc ľudí prišlo napriek mrazivému počasiu v stredu do centra Washingtonu, kde sa konal 41. ročník Pochodu za život. 1619592_590385344373744_1140018626_n.jpg V hlavnom meste USA sa pro-life pochody konajú od roku 1973, na výročie prijatia rozhodnutia n...

Ani zima neodradila tisíce ľudí na Pochode za život vo Washingtone

Niekoľko stotisíc ľudí prišlo napriek mrazivému počasiu v stredu do centra Washingtonu, kde sa konal 41. ročník Pochodu za život.

V hlavnom meste USA sa pro-life pochody konajú od roku 1973, na výročie prijatia rozhodnutia najvyššieho súdu v prípade Roe verzus Wade, ktoré znamenalo legalizáciu umelých potratov. Odvtedy bolo v Spojených šátoch vykonaných viac ako 56,6 milióna interrupcií, píše portál Lifenews.com.

Zdieľať

Témou tohtoročného pochodu boli adopcie ako alternatíva k potratom. Na pódiu vystúpilo mnoho ľudí, ktorí sa vďaka takýmto adopciám narodili. "Moja mama mala 17 rokov. Nebola vydatá, nemala ani priateľa, nevedela, čo má robiť," povedal Ryan Dobson. Jej rodina a cirkevné spoločenstvo ju skontaktovalo s informačným centrom pre tehotné ženy, "a ľudia ako vy jej otvorili náruč, prejavili jej Kristovu lásku a dali jej alternatívu. Vďaka tomuto hnutiu dnes žijem." Jeho adoptívny otec sa vyjadril, že prijatie Ryana bolo najväčším okamihom v jeho živote.

Podobne to bolo aj pri Molly Ann Dutton. Jej matka bola sexuálne napadnutá a otcom dieťaťa tlačená k potratu. Stála pred ultimátom buď potratiť alebo sa rozviesť. V Birminghame v štáte Alabama všal našla Záchranné detské služby. "Vošla dovnútra a von vyšla pripravená dať ma na adopciu," hovorí Molly. "Vďaka tomuto rozhodnutiu o 22 rokov neskôr stojím pred vami." Molly sa nedávno stala 100. študentskou kráľovnou na Auburn University.

Washingtonský pochod podporil aj pápež František. „Pripájam sa v modlitbách. Nech nám Boh pomáha rešpektovať každý život, predovšetkým ten najbezbrannejší,“ napísal na Twitteri. Ozval sa aj americký prezident Barack Obama, ktorý podľa stránky stanice CBS v stanovisku vyhlásil, že 41. výročie rozhodnutia v prípade Roe verzus Wade je príležitosťou na obnovenie záväzku, aby každá žena mohla robiť vlastné rozhodnutia so svojím telom a zdravím.

Portál LifeSiteNews.com v deň pochodu priniesol informáciu o najnovšom prieskume verejnej mienky o potratoch. Podľa tohto prieskumu si až 84 percent oslovených Američanov myslí, že interrupice by mali byť obmedzené. Konkrétne 28 percent by obmedzilo potraty na prvé tri mesiace tehotenstva, 33 percent respondentov by ich dovolilo len v prípade znásilnenia či incestu, pri ohrození života matky by potrat tolerovalo 12 percent Američanov a interrupciu za žiadnych okolností by nepripsutilo 11 percent opýtaných. Bez ohľadu na príslušnosť k táboru pro life či pro choice považuje potrat za morálne zlý 62 percent Američanov.

Pavol Rábara

Foto: The March For Life

Odporúčame

KOMENTÁR: Nekazte nám advent pravdou

KOMENTÁR: Nekazte nám advent pravdou

biskup-text.jpg Dôkazom toho, že pastiersky list padol na úrodnú pôdu, sú reakcie, ktoré priniesol. Ostrý, zriedkavý a potrebný. Taký bol nedeľný pastiersky list. Biskupi v ňom okrem iného skritizovali politikov a pripomenuli, že kultúra smrti (pojem Jána Pavla II.) m...

KDH žiada ústavnú definíciu manželstva

KDH žiada ústavnú definíciu manželstva

KDH dnes na tlačovej konferencii predstavilo návrh na doplnenie ústavy, ktorý definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy. Registrované partnerstvá a adopcie však nerieši. kdh-zakon2.jpg Do Ústavy SR navrhuje KDH doplniť vety: „Manželstvo je jedinečným zväzkom jedného...