Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. august 2018

USA pre väzneného pastora uvalili sankcie na dvoch tureckých ministrov

Turecko proti rozhodnutiu výrazne protestuje. Na tento "agresívny" postoj USA "odpovie bezodkladne", uviedla turecká diplomacia vo svojom stanovisku.

Americké ministerstvo financií uvalilo sankcie na dvoch členov tureckej vlády - ministra spravodlivosti Abdulhamita Güla a ministra vnútra Süleymana Soyla. Toto opatrenie je reakciou na kauzu pastora Andrewa Brunsona, ktorého v Turecku zadržiavajú od roku 2016, oznámila v stredu podľa spravodajskej stanice CNN hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová. 

"Nemáme dôkazy, že by pastor Brunson spravil niečo zlé," povedala Sandersová, ktorá Brunsonovo zadržanie v Turecku zároveň označila za "neférové a nespravodlivé". 

Obom ministrom zmrazia v USA všetok majetok a občania Spojených štátov budú mať zakázané robiť s nimi akékoľvek finančné transakcie. 

K téme:
Turci väznia amerického pastora aj poslanca, ktorý upozorňoval na aktivity ISIS Zdieľať

Ministerstvo financií USA sa rozhodlo sankcionovať Güla i Soyla za úlohu, ktorú zohrali pri pastorovom zatknutí a následnom zadržiavaní. Rezort vo vyhlásení oznámil, že obaja ministri sú ako predstavitelia vlády "zodpovední za vážne porušovanie ľudských práv" v Turecku.  

"Nespravodlivé zadržanie pastora Brunsona a jeho pokračujúce stíhanie tureckými úradmi je jednoducho neprípustné," uviedol americký minister financií Steven Mnuchin. "Prezident Trump dal jasne najavo, že Spojené štáty očakávajú, že Turecko ho okamžite prepustí," dodal. 

Americký prezident Donald Trump i viceprezident Mike Pence minulý týždeň pohrozili Ankare prísnymi ekonomickými sankciami, ak pastora urýchlene neprepustí. Turecká vláda to označila za planú hrozbu.

Brunson žije a pôsobí v Turecku už viac ako dve desaťročia. Viedol malé kresťanské spoločenstvo v západotureckom meste Izmir. V decembri 2016 ho však zatkli a obvinili z členstva v hnutí exilového duchovného Fethullaha Gülena, ktoré turecké úrady považujú za teroristickú organizáciu.

Inzercia

Neskôr voči 50-ročnému pastorovi vzniesli aj obvinenia zo špionáže a z pokusu o zvrhnutie tureckej vlády. Američan všetky obvinenia rezolútne odmieta. V stredu 25. júla ho presunuli do domáceho väzenia. Podľa rozhodnutia tureckého súdu však nemôže opustiť svoj dom ani krajinu.

Turecko sa voči americkým sankciám ohradilo

Turecko vyzvalo v stredu Spojené štáty, aby zvrátili svoje "zlé rozhodnutie" sankcionovať dvoch ministrov z tureckej vlády, v opačnom prípade pohrozilo "bezodkladným" odvetným opatrením. 

S odvolaním sa na vyhlásenie tureckého rezortu diplomacie o tom informovali tlačové agentúry AP a DPA.

Turecko výrazne protestuje proti rozhodnutiu amerického ministerstva financií uvaliť sankcie voči tureckým ministrom spravodlivosti a vnútra, uvádza sa v stanovisku tureckej diplomacie. Turecko na tento "agresívny" postoj USA "odpovie bezodkladne", dodalo.

Turecké ministerstvo zahraničných vecí označilo americké sankcie za "neúctivý zásah do nášho právneho systému", ktorý poškodí "konštruktívne úsilie o riešenie problémov medzi oboma krajinami".

Pokus USA uvaliť sankcie na dvoch našich ministrov neostane bez opätovania, reagoval samostatne turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. "Nemôžeme vyriešiť naše problémy, pokiaľ si americká vláda neuvedomí, že svoje nezákonné požiadavky prostredníctvom takejto metódy nedosiahne," napísal na Twitteri.

Odporúčame

Taliansko sužujú extrémne horúčavy

Taliansko sužujú extrémne horúčavy

Najvyšší stupeň varovania pred horúčavami vyhlásili v Taliansku tamojší rezort zdravotníctva a orgány civilnej ochrany v stredu pre osem a vo štvrtok pre 18 miest a oblastí krajiny.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.