Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
30. júl 2018

Žlté prekvapenie, opäť zelený Sagan a Tour so zlomenou lopatkou

Na čo budú fanúšikovia cyklistiky minimálne rok spomínať?
Žlté prekvapenie, opäť zelený Sagan a Tour so zlomenou lopatkou

Peter Sagan počas poslednej etapy. Foto: TASR/AP

Najprestížnejšie cyklistické preteky sveta ukončili v nedeľu svoju 105. edíciu. „Stará dáma“, ako sa Tour de France prezýva, pozná svojich víťazov a porazených. Bol to ročník v znamení pádov či mechanických problémov v najnevhodnejšiu chvíľu, ale takisto skvelých a konzistentných výkonov. Po dvadsaťjeden hektických dňoch pôsobí finiš v Paríži ako balzam na dušu.

Konečne Champs-Élysées, ktoré dopísalo príbeh každého protagonistu naháňačky za žltým dresom. Na čo budú fanúšikovia cyklistiky minimálne rok spomínať?

Bezchybný Geraint Thomas

Kto je lídrom v tíme Sky? Otázka, ktorá ostala nezodpovedaná až do etapy číslo 17. Osemčlenná hviezdna zostava štartovala s dvoma lídrami – Chrisom Froomom a Geraintom Thomasom. Froome strácal takmer minútu už po prvej etape, keď smolne spadol. S cieľom dosiahnuť víťazné double Giro – Tour sa dlho zdalo, že jednoznačnou prioritou Sky bude dotiahnuť štvornásobného víťaza žltého dresu späť na čelo celkového poradia.

K téme: 
Je nezmysel, aby sa Sagan snažil vyhrať Tour de France Zdieľať

Thomas si však počas celých troch týždňov nevybral slabý moment. Nezaváhal v chaotickom prvom týždni, suverénne prežehlil pravé úseky a v alpských a pyrenejských etapách doslova letel. Výkon v záverečnej individuálnej časovke bol v jeho podaní pomyselnou čerešničkou na torte. Sympatický Walesan úspešne skompletizoval niekoľkoročnú transformáciu z dráhového špecialistu na komplexného vrchára, ktorému nerobí problém žiaden povrch.

Tour oslavuje svojho nového šampióna. Zaslúžene.

Sagan cez bolesť vyrovnal Zabelov rekord

Jazdec s najväčšou pozornosťou médií a fanúšikov opäť obliekal zelený dres. Peter Sagan zaznamenal veľmi vydarený ročník. Tri etapové víťazstvá ozdobil jedným dňom v žltom drese. Konzistentnými umiestneniami v TOP 10 si pomerne skoro zabezpečil komfortný náskok v bodovacej súťaži. Rekordný šiesty zelený dres bol na dosah.

Pohodu a ľahkosť stratil až v etape číslo 17. Po páde v zjazde dokončil etapu v časovom limite, ale nebolo jasné, ako veľký bude rozsah zranení a či bude môcť v Tour naďalej pokračovať. Slovenský „Tourminátor“ zaťal zuby a cez bolesť prekonal aj pyrenejskú trojkombináciu Aspin, Tourmalet a Aubisque. Podľa svojich slov prežil v Pyrenejach svoje najhoršie dni v kariére, ale aj s pomocou tímových kolegov si mohol vychutnať parížske pódium.

Šiestym zeleným dresom vyrovnal rekord Nemca Erika Zabela a ťažko vôbec odhadovať, na akom čísle sa Saganova zelená bilancia zastaví. 

Alpská mizéria šprintérov

Hlavným chodom Tour sú nepochybne vysokohorské etapy. Nie však pre šprintérske pole. Stupňujúce sa tempo a sklon stúpaní spôsobuje najrýchlejším jazdcom utrpenie a inak to nebolo ani tentoraz. Šprintérsku smotánku opustili v Alpách Mark Cavendish, Marcel Kittel, André Greipel, Fernando Gaviria a Dylan Groenewegen.

Sklamanie bolo citeľné najmä u posledných dvoch menovaných. S dvoma víťaznými etapami na konte a vyhliadkami na ďalšie si predčasne balili kufre už po polovici pretekov. Časový limit sa stal strašiakom a zároveň horúcou diskusnou témou. Bude zaujímavé sledovať, či vedenie pretekov podľahne tlaku a zvoľní časový limit alebo budú šprintéri nútení venovať viac času príprave v horách.

Inzercia

Na snímke hrdina tohtoročnej Tour de France – americký cyklista Lawson Craddock z tímu EF Cannondale-Drapac, ktorý si už v prvej etape zlomil lopatku a napriek zraneniu Tour dokončil. (Foto: TASR/AP)

Vypískaný Froome a nedisciplinovaní diváci

Britský tím Sky pricestoval do Francúzska v neľahkej situácii. Z Chrisa Frooma sa po omilostení z dopingového podozrenia pár dní pred štartom Tour stala „persona non grata“ v očiach mnohých francúzskych fanúšikov. Bučanie a vypískanie nielen jeho osoby, ale celého tímu, sa bohužiaľ stalo koloritom pretekov.

Kapitolou samou osebe je čoraz väčšia nedisciplinovanosť divákov lemujúcich cesty. Schválne nehovorím o fanúšikoch, pretože psie kusy, ktoré máme možnosť v ostatných mesiacoch vidieť, nemajú so skutočnou láskou k cyklistike nič spoločné. Po kontakte s divákom a nasledujúcom páde opustil Tour Talian Vincenzo Nibali.

Drzosť niektorých jedincov nezastavia ani ochranné bariéry. Presvedčil sa o tom aj žltý Geraint Thomas, ktorého bezohľadný divák takmer stiahol k zemi. Kontroverzným momentom bol aj protest farmárov, ktorý rozohnala polícia slzným plynom. Ten však skončil aj v očiach jazdcov.

Zlomená lopatka Craddocka nezlomila

Po dvoch rokoch dostanete šancu štartovať na Tour a hneď v prvej etape si pri páde zlomíte lopatku. V tejto situácii sa ocitol Američan Lawson Craddock. Futbalisti z južnej pologule by v tom mali jasno. Zo zeme by ich zdvíhali na nosidlách. 26-ročný Američan sa rozhodol pokračovať na Tour a jeho príbeh sa stal jedným z tohtoročných ťahákov.

Počiatočné sklamanie sa rozhodol pretaviť na pomoc svojmu domácemu velodrómu v Houstone. Ten po škodách spôsobených hurikánom ostal mimo prevádzky. Craddock inicioval zbierku na opravu velodrómu a sám prispieval 100 dolárov za každý ďalší začatý deň v pretekoch. Očakávalo sa najmä, či prežije dlažobné kocky počas etapy do Roubaix. Podarilo sa a po troch pretrpených týždňoch si môže mladý bojovník pogratulovať.

Okrem dokončenej Tour svieti na charitatívnom účte velodrómu takmer 200-tisíc dolárov. Legenda!

 

Odporúčame

Zavrhnutý revolucionár Trockij

Zavrhnutý revolucionár Trockij

Lev Davidovič Trockij bol vo svojej dobe priam zosobnením víťazstva boľševickej revolúcie. Ale ak je na niekom možné demonštrovať výrok o tom, že revolúcia ako boh Saturn požiera svoje deti, je to práve tento zavrhnutý revolucionár.