Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. január 2014

KDH žiada ústavnú definíciu manželstva

KDH dnes na tlačovej konferencii predstavilo návrh na doplnenie ústavy, ktorý definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy. Registrované partnerstvá a adopcie však nerieši. kdh-zakon2.jpg Do Ústavy SR navrhuje KDH doplniť vety: „Manželstvo je jedinečným zväzkom jedného...

KDH žiada ústavnú definíciu manželstva

KDH dnes na tlačovej konferencii predstavilo návrh na doplnenie ústavy, ktorý definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy. Registrované partnerstvá a adopcie však nerieši.

Do Ústavy SR navrhuje KDH doplniť vety: „Manželstvo je jedinečným zväzkom jedného muža a jednej ženy. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru.“ Návrh predstavili predseda KDH Ján Figeľ, prof. Eva Siracká z Ligy proti rakovine a právnik Martin Dilong. Ako sa vyjadril Figeľ, návrh „je len posilnením už existujúceho rámca definovaného v zákone o rodine. Navrhovaná právna úprava sa snaží reagovať na stále častejšie relativizovanie a spochybňovanie definície a významu manželstva a rodiny u nás a v medzinárodnom prostredí.“

Podpora pre návrh je zatiaľ neistá

Návrhom chce KDH prispieť k posilneniu právneho inštitútu manželstva a k stabilite právneho poriadku, pokiaľ ide o tento inštitút. Ján Figeľ doplnil, že manželstvo už majú vo svojich ústavách podobne zadefinované aj krajiny ako Poľsko, Maďarsko alebo Litva. V septembri minulého roku sa v Košiciach konal Pochod za život s približne 80 tisíc účastníkmi, ktorý medzi bodmi svojho manifestu požadoval takúto právnu úpravu. Jej prijatie si dala za cieľ aj Aliancia za rodinu, ktorá zastrešuje niekoľko desiatok mimovládnych organizácií.

Na prijatie novely ústavy je potrebných minimálne 90 hlasov poslancov NR SR. KDH novelu predloží na marcovej schôdzi, dovtedy dáva priestor na vyjadrenie podpory poslancami a mimovládnymi organizáciami. Ohľadom rokovania s ostatnými politickými stranami hovorca KDH Matej Kováč pre Postoy.sk povedal: „Od septembra prebehli diskusie na úrovni poslaneckých klubov, ale ukázala sa nejednota väčšiny z nich v tejto otázke. Preto sa návrh preniesol na úroveň poslancov.“ Podporu návrhu zatiaľ podľa Figeľa prisľúbili predseda Mostu-Híd Béla Bugár či predseda sociálneho výboru Ján Podmanický zo SMERu-SD. Návrh podľa vlastných slov podporia aj niektorí poslanci za OĽaNO ako Richard Vašečka alebo Branislav Škripek. Predsedníčka poslaneckého klubu SMER-SD Jana Laššáková pre TASR označila podporu novele ako zatiaľ predčasnú.

"Je to polkrok vpred správnym smerom. Zástupcom KDH sme predniesli návrh na doplnenie ďalších dvoch veľmi závažných cieľov a považujeme ich za kľúčové."
Anton Chromík, Aliancia za rodinu

Inzercia

Zdieľať

Popri KDH rokuje s politickými stranami o svojich cieľoch aj Aliancia za rodinu. Stretnutia prebehli zatiaľ s Mostom-Híd a KDH, predstaviteľ Aliancie Anton Chromík výsledky oboch označil ako pozitívne. Na otázku, či budú rokovať aj s vládnou stranou, pre Postoy.sk povedal: "Ak strana SMER-SD bude reagovať na náš list, určite s nimi pôjdeme rokovať, zatiaľ sa nám však neohlásili."

Chorvátska vláda definíciu z referenda veľmi rýchlo obišla

Aliancia medzi svojimi cieľmi okrem zadefinovania manželstva uvádza aj zamedzenie vzniku nových rodinnoprávnych zväzkov (napr. registrovaných partnerstiev), ktoré by sa pripodobňovali manželstvu a ohrozovali tak jeho jedinečné postavenie, takisto žiada aj ochranu štátnej politiky adopcií detí. Na otázku, či KDH neplánovalo do svojho návrhu začleniť aj tieto body, ich hovorca Matej Kováč odpovedal: „Návrh zákona je definovaný pozitívne, teda vyjadruje podporu za a nie proti.“

K otázke, ako je Aliancia za rodinu spokojná s návrhom KDH, sa Anton Chromík vyjadril, že ho víta ako veľmi dobrý polkrok vpred správnym smerom. "Uvedená novela Ústavy napĺňa našu požiadavku uvedenú v prvom bode nášho vyhlásenia." Doplnil však, že na stretnutí s KDH Aliancia žiadala aj doplnenie svojich ďalších dvoch cieľov. "Považujeme ich za kľúčové, o tie sa totiž bude odohrávať zápas v najbližšom čase. Ak má byť manželstvo skutočne jedinečné, nemôžu byť zavádzané rodinnoprávne inštitúty, ktoré by mali podobný právny status ako manželstvo. Vidíme jasne, ako v krajinách, ktoré registrované partnerstvá prijali, sú nútení aplikovať rozhodnutia európskych súdov a priznávať im aj práva, ktoré patrili iba manželom, hoci tieto práva vôbec na národnej úrovni ich parlamenty neodsúhlasili. Trváme na tom, že dieťa má právo na otca a mamu. Ak už zažilo také nešťastie, že prišlo o svojich rodičov, nemôže čeliť ďalšej traume, a preto pri osvojení musíme uprednostňovať rodinu, ktorá vie dieťatku dať otca a mamu."

V Chorvátsku sa koncom minulého roka 66 percent občanov hlasujúcich v referende vyslovilo za ústavné definovanie manželstva ako zväzku muža a ženy. Krátko po vyhlásení výsledkov však chorvátska vláda aj napriek kritike organizátorov referenda schválila už dlhšie pripravované registrované partnerstvá, ktoré s výnimkou adopcií detí budú mať rovnaké výsady ako inštitút manželstva.

Lukáš Obšitník

Ilustračné foto: kdh.sk

Odporúčame

Požehnané vianočné sviatky vám praje Postoy.sk

Požehnané vianočné sviatky vám praje Postoy.sk

Milí priatelia, ďakujeme Vám za Vašu priazeň počas roku 2013. Teší nás Váš narastajúci záujem o naše články a že spolu vedieme dialóg k pravde. Počas posledného roku ste si na našom portáli mohli prečítať viac ako 600 autorských článkov a blogov. Mnohé z nich mali výnimočný ohlas a zarezonovali u t...