Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. júl 2018

Na oslavách výročia krstu Rusi sa zúčastnili tisíce ľudí

Nočnými bdeniami, krížovými cestami či náboženskými zhromaždeniami si v sobotu veriaci pravoslávneho sveta vrátane Ruska či Ukrajiny pripomenuli 1030. výročie prijatia kresťanstva na Rusi.

Ako v sobotu informovala agentúra TASS, presne na poludnie (miestneho času) sa po hlahole zvonov zo zvonice Ivana Veľkého v moskovskom Kremli rozozvučali zvony v mnohých pravoslávnych chrámoch v Rusku, na Ukrajine či Bielorusku. Zvony na počesť krstu Rusi zneli aj v západnej Európe - v mestách, kde stoja pravoslávne chrámy.

Centrom osláv v Rusku bolo kremeľské Chrámové námestie, kde slávnostnú bohoslužbu slúžili patriarcha moskovský a celej Rusi Kirill spolu s patriarchom alexandrijským a celej Afriky Theodorosom II. a predstaviteľmi ďalších pravoslávnych cirkví. Medzi nimi bola aj delegácia pravoslávnych duchovných zo Slovenska a Česka.     

Na týchto bohoslužbách sa zúčastnil aj ruský prezident Vladimir Putin. Vo svojom príhovore Putin označil prijatie kresťanstva za "kľúčový zlom v našej histórii" a za udalosť, ktorá na stáročia "určila vývoj v Rusku a ovplyvnila rozvoj celého sveta".

Podľa ruského premiéra Dmitrija Medvedeva "to bolo práve pravoslávie, ktoré Rusku pomohlo prekonať skúšky, ktorým bolo vystavené".

Oslavy 1030. výročia prijatia kresťanstva na Rusi sa konali v piatok a v sobotu aj na Ukrajine. 

Inzercia

Ukrajinský prezident Petro Porošenko pri tejto príležitosti v sobotu vyhlásil, že "milióny ukrajinských občanov teraz očakávajú, že autokefálny štatút dostane aj pravoslávna cirkev na Ukrajine, ktorá sa tak stane rovnoprávnou s inými pravoslávnymi cirkvami vo svete". 

Týmto krokom, ako podľa agentúry Ukrinform uviedol Porošenko, sa "stvrdí nezávislosť a samostatnosť Ukrajiny, posilní náboženská sloboda, mier medzi konfesiami i občianske práva a slobody".

Porošenko zdôraznil, že pravoslávna obec na Ukrajine patrí k najväčším vo svete a nemôže byť "len niečím doplnkom", "prináleží jej stať sa hviezdou v súhvezdí nezávislých a rovnoprávnych cirkví". Porošenko sa v tejto súvislosti odvolal aj na slová metropolitu Emmanuela, ktorý v mene ekumenického pravoslávneho patriarchu a konštantínopolského arcibiskupa Bartolomeja vyhlásil, že "nemôže zostať slepý a hluchý k výzvam, ktoré sa opakujú už viac než štvrť storočia". Metropolita dodal, že Ukrajinci majú nárok na svoje miesto medzi cirkvami.

Patriarcha kyjevský a celej Rusi-Ukrajiny Filaret počas dnešných slávnostných bohoslužieb na Vladimirskej hôrke v Kyjeve vyhlásil, že na to, aby "ukrajinský štát bol ochránený, treba, aby ukrajinský národ bol jednotný a mal jedinú pravoslávnu cirkev".

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.