ANKETA: Šli by prezidentskí kandidáti na olympijské hry v Soči?

Dňa 7. februára sa začne olympiáda v Soči. Prezidentským kandidátom sme zaslali nasledujúcu otázku:
Viacerí prezidenti západných štátov ako Barack Obama, Joachim Gauck či Francois Hollande oznámili, že nepôjdu na zimné olympijské hry v Soči pre nedodržiavanie ľudských práv v Rusku, podľa publikovaných informácií aj pre nedávno prijaté ruské zákony zakazujúce propagáciu tzv. LGBTI agendy medzi mladistvými. Ako by ste sa k olympiáde postavili ako prezident vy?

Ján Čarnogurský, bývalý premiér SR a zakladateľ KDH: Áno, išiel by som na olympijské hry do Soči. V prvom rade povzbudiť našich športovcov, ktorí budú medzinárodne reprezentovať Slovensko. Pokladal by som za nevhodné odmietnuť pozvanie ruského prezidenta. Niektorí západní prezidenti nepôjdu do Soči pre výčitky proti Rusku z titulu ľudských práv. Je to na dlhšiu debatu. Teraz uvediem stručne len toľko, že 50.000 kresťanov zo Sýrie požiadalo o ruské občianstvo, pretože od žiadneho iného štátu necítia podporu pred vraždením, ktorého sa dopúšťajú sýrski povstalci. Rusko je členom Rady Európy a podlieha Európskemu súdu pre ľudské práva. Tento súd doteraz neodsúdil Rusko za žiadne závažné porušenie ľudských práv. Ani v prípade Chodorkovského, ani v prípade Pussy Riot, či iných.

Robert Fico, predseda strany SMER-SD, premiér SR:
Hovorkyňa strany SMER-SD nám zaslala nasledujúce stanovisko: Robert Fico sa nezúčastňuje na olympijských hrách, či už na zimných alebo letných.

 

 

Pavol Hrušovský, poslanec NR SR a bývalý predseda KDH: Určite by som išiel. Pre našich športovcov je olympiáda vrchol celoživotného úsilia. Je to sen každého športovca reprezentovať svoju krajinu, prejsť pod vlajkou Slovenskej republiky okruh na olympijskom štadióne pri otváracom ceremoniáli. Preto by som sa určite zúčastnil tohto podujatia a podporil slovenských športovcov.

Andrej Kiska, podnikateľ, zakladateľ nadácie Dobrý anjel: Môj názor je taký, že postoj k rešpektovaniu ľudských práv by sa nemal dať kúpiť za ekonomické záujmy, a vrcholné športové podujatia ako olympiáda by nemali byť rukojemníkmi politických kampaní a antikampaní. Sme členom Európskej únie, ktorá má ambíciu koordinovať svoju vonkajšiu politiku a dokonca má na tento účel zriadenú aj vysokú funkciu, ale nie je schopná zaujať v tejto veci jednotný postoj. To je smutné, a obávam sa, že v tejto veci aj podstatné.
Ako prezident by som si dal záležať, aby naši športovci pocítili, že im Slovensko drží palce vo férovom zápolení a pri reprezentácii krajiny, ale osobne si nemyslím, že na tribúne oficiálnych ceremónií v Soči je nevyhnutná akurát prítomnosť prezidenta.

Milan Kňažko, herec, bývalý minister kultúry: Účasť prezidenta na olympiáde je športová udalosť a nie politická. Prezident má dostatok práce na Slovensku a množstvo problémov, ktoré potrebujeme riešiť u nás doma. Za peniaze, ktoré by stála návšteva prezidenta na Olympiáde, radšej pomôžme ľuďom, ktorí našu pomoc potrebujú.

 

Peter Osuský, bývalý prorektor Univerzity Komenského, poslanec NR SR za SaS: Všeobecne sa domnievam, že účasť prezidenta na olympijských hrách nie je nevyhnutná a "módnou" sa stala v len posledných dekádach. Ak sa prezident olympiády zúčastní, mal by sa, myslím, zúčastňovať ako divák skôr disciplín s účasťou "svojich" športovcov. Byť  dekoráciou čestnej lóže na olympijských hrách poriadaných krajinou, porušujúcou ľudské práva, ako to bolo napríklad v Pekingu, je za hranicou únosnosti. V Rusku sa porušovali demokratické princípy i pred novoprijatými zákonmi, ktoré sú aktuálnym dôvodom bojkotu zo strany niektorých prezidentov. Ak by som vo funkcii prezidenta oficiálne navštívil dejisko olympijských hier počas ich konania, bolo by to len krajine, kde by som nemal pocit, že dodávam lesk režimu, ktorý si to nezasluhuje.

Radoslav Procházka, ústavný právnik, poslanec NR SR: K olympiáde by som sa postavil ako k príležitosti realizovať jednu z mojich hlavných priorít: aktívne reprezentovať svoju vlasť v zahraničí a aj neformálne stretnutia využívať na otváranie dverí slovenským podnikom, s cieľom prinášať pracovné miesta sem domov. Ľudia bez práce nie sú číslami, sú to živé osudy, s rodinami a so zodpovednosťou za ne. Z každej mojej cesty by som im chcel priniesť nejaký konkrétny úžitok.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo