Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. január 2014

Správa Estrela sa vracia, stoja za ňou aj europoslanci zo Smeru

Prolife a prorodinní aktivisti, ktorí organizovali úspešný odpor voči tzv. Správe Estrela, varujú pred jej opätovným už tretím predložením. manifestacion_contra_estrelareport-estrasburgo_9dic132.jpg Vo štvrtok 16. januára na zasadnutí Európskeho parlamentu plánuje zá...

Správa Estrela sa vracia, stoja za ňou aj europoslanci zo Smeru

Prolife a prorodinní aktivisti, ktorí organizovali úspešný odpor voči tzv. Správe Estrela, varujú pred jej opätovným už tretím predložením.

Vo štvrtok 16. januára na zasadnutí Európskeho parlamentu plánuje zástupca Európskej komisie predniesť vyhlásenie o „Nediskriminácii v rámci sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv“. Následne podľa Federácie katolíckych rodinných asociácií v Európe plánuje S&D - Skupina progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente (člen socialistickej platformy PES) predložiť na schválenie novú rezolúciu o sexuálnom zdraví podobného alebo rovnakého znenia, ako bola Správa Estrela. Deje sa tak iba necelý mesiac po jej druhom odmietnutí v europarlamente.

Správa Estrela presadzovala zavedenie povinnej sexuálnej výchovy pre všetky deti na základných a stredných školách, posúvala potraty na úroveň základného ľudského práva, žiadala prístupnosť a legálnosť „kvalitných interrupčných služieb“ pre všetkých či vyzývala na štátne obmedzenie uplatňovania výhrady svedomia. Európsky parlament o správe rokoval dvakrát - v októbri a decembri - v obidvoch prípadoch ju odmietol. Dňa 10. decembra miesto nej prijal alternatívne uznesenie zdôrazňujúce, že táto oblasť patrí do právomoci členských štátov EÚ.

"Členmi poslaneckej skupiny S&D, ktorá podľa správ pripravuje návrat Správy Estrela, je všetkých päť poslancov za Smer."

Inzercia

Zdieľať

Proti prijatiu Správy Estrela sa aktivizovalo mnoho občanov, ktorí písali nesúhlasné správy svojim europoslancom. Vzniklo viacero online petícií, podľa údajov ich organizátorov sa do nich zapojilo 150 tisíc občanov zo štátov EÚ.

Prolife aktivisti uvádzajú, že nová aktivita európskych ľavičiarov sa snaží ovplyvniť vnútornú debatu v Španielsku. Aktuálna pravicová vláda tu totiž pripravuje zrušenie radikálneho zákona z dielne predchádzajúcej Zapaterovej vlády, ktorý vtedy povýšil potrat na „právo“. Nový zákon má potrat klasifikovať ako vážnu nespravodlivosť a umožniť ho iba za obmedzených výnimočných podmienok.

Proti tretiemu pokusu európskych socialistov vznikla nová online petícia nasmerovaná na predsedu Európskej komisie a na všetkých členov Európskeho parlamentu. Petícia kritizuje Európsku komisiu, že oblasť „sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv“ dlhodobo využíva na podporu štátnych a neštátnych aktérov propagujúcich potraty. Vyzýva komisiu, aby nezneužívala svoje právomoci, a upozorňuje na rezolúciu z 10. decembra, ktorá potvrdila právomoci členských štátov v tejto oblasti. „Táto debata je uzavretá. Prosím, neporušujte zásadu subsidiarity. Zdržte sa akýchkoľvek vyhlásení zaoberajúcich sa eticky citlivými otázkami, ktoré patria do výlučnej kompetencie členských štátov.“

Slovenských europoslancov je možné pred rokovaním kontaktovať aj osobne na ich emailových adresách, ich zoznam je k dispozícii tu. Správu Estrela v decembri podporili poslanci za Smer a HZDS, SNS sa zdržala hlasovania, proti nej boli poslanci za KDH, SDKÚ a SMK. Členmi poslaneckej skupiny S&D, ktorá podľa správ pripravuje návrat Správy Estrela, je všetkých päť poslancov za Smer - Monika Flašíková-Beňová, Vladimír Maňka, Katarína Neveďalová, Monika Smolková a Boris Zala.

Lukáš Obšitník

Odporúčame

Požehnané vianočné sviatky vám praje Postoy.sk

Požehnané vianočné sviatky vám praje Postoy.sk

Milí priatelia, ďakujeme Vám za Vašu priazeň počas roku 2013. Teší nás Váš narastajúci záujem o naše články a že spolu vedieme dialóg k pravde. Počas posledného roku ste si na našom portáli mohli prečítať viac ako 600 autorských článkov a blogov. Mnohé z nich mali výnimočný ohlas a zarezonovali u t...

AKTUÁLNE: Zaujímajte sa o politiku, vyzýva kresťanov nový projekt

AKTUÁLNE: Zaujímajte sa o politiku, vyzýva kresťanov nový projekt

Po iniciatíve Tvoja Vec a úspešnej kampani Adoptuj si politika prichádzajú ich organizátori s ďalšou novinkou. Projekt Kresťan v politike pozýva všetkých veriacich k angažovanosti a odhodlanosti pôsobiť na dianie na politickej scéne. „Po spustení projektu Adoptuj si politika sme sa stretávali s otá...