Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. júl 2018

Občianske hliadky majú pokračovať, pôjde na ne vyše 22 miliónov eur

Občianske hliadky v obciach s marginalizovanými rómskymi komunitami majú pokračovať.

Ministerstvo vnútra totiž v najbližších dňoch vyhlási výzvu na poskytovanie Miestnej občianskej poriadkovej služby (MOPS) v týchto obciach. Určených je na ňu 22,3 milióna eur, vrátane 5-percentnej spoluúčasti obcí ako žiadateľov. Výzva je spolufinancovaná z eurofondov. Informovalo o tom ministerstvo vnútra.

Výzva je svojím zameraním a obsahom pokračovaním výzvy na poskytovanie MOPS vyhlásenej a ukončenej v roku 2017. Vďaka nej sa realizuje 144 projektov, v ktorých je zamestnaných takmer 700 členov MOPS, pochádzajúcich z marginalizovaných rómskych komunít.

"Projekty MOPS, ktoré v súčasnosti realizujú obce, sa ukazujú ako úspešné a pre obce prospešné. Preto som presvedčená, že súčasná výzva na MOPS bude mať rovnako dobré výsledky ako predchádzajúca výzva z roku 2017," uviedla generálna riaditeľka sekcie európskych programov ministerstva vnútra Adela Danišková.

Do výzvy sa môžu hlásiť obce s počtom minimálne 80 obyvateľov z marginalizovaných rómskych komunít. Projekty môžu mať nastavenú dĺžku realizácie od 12 do 24 mesiacov.

Členovia miestnej občianskej poriadkovej služby budú poskytovať svoje služby vo viacerých oblastiach. Pôjde o ochranu detí a mládeže pred negatívnymi javmi, ochranu verejného poriadku a majetku, životného prostredia či prevenciu konfliktu medzi menšinou a väčšinou.

Spolupracovať budú s príslušníkmi integrovaného záchranného systému. Osobitne budú nápomocní pri riešení niektorých náročných a konfliktných situácií v rámci komunity so zástupcami policajného zboru.
 

Inzercia

Odporúčame

Ceny potravín rástli na Slovensku najrýchlejšie v rámci EÚ

Ceny potravín rástli na Slovensku najrýchlejšie v rámci EÚ

Ceny potravín na pultoch slovenských obchodov počas prvého polroka 2018 medziročne vzrástli o 5,4 %, čo bol najvýraznejší nárast v rámci celej Európskej únie (EÚ). V Únii sa zvýšili ceny potravín a nealkoholických nápojov o 2 % a v eurozóne o 1,7 %. Na základe údajov Eurostatu to uviedla analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská.