Každý desiaty závislák od mobilu ochorie

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Každý desiaty závislák od mobilu ochorie

Foto: Flickr/Fouqier

Vyšla lekárska štúdia o účinkoch smartfónov na vzorke tisícov žiakov. Preukázala spojitosť s digitálnym predávkovaním.

Vedeckých štúdií o účinkoch mobilov na deti síce pribúda, ale nie všetky majú vedecký základ. Vedecká medicína v tejto oblasti zatiaľ veľa neponúkla. Odborníci často operujú dátami zo starších štúdií, kde sa preukazovali účinky videohier a surfovaní po internete na správanie detí.

Doba sa však zásadne zmenila a surfovanie na internete spred pár rokov sa nedá porovnávať s dnešným každodenným digitálnym konzumom detí a ich prepojením na virtuálny svet. Vedci sa dnes pýtajú, či škodí vysoko intenzívna stimulácia mozgu psychike detí i dospelých a či má vplyv na vývoj detského mozgu.

V odbornom časopise americkej lekárskej spoločnosti vyšla štúdia University of Southern California, v ktorej od roku 2014 pozorovali žiakov vo veku 15 a 16 rokov počas dvoch rokov. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung informuje, že do štúdie zapojili 2 600 tínedžerov z okolia Los Angeles, ktorí navštevovali desať rôznych škôl. Medzi nimi boli takí, ktorí používali svoj smartfón takmer stále, i takí, ktorí ho používali len občas.

Žiaci dávali podrobné hlásenia o intenzite svojich digitálnych aktivít, ale aj o tom, čo počas dňa robili, o svojich emóciách a starostiach. Cieľom bol test na ADHD poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Štúdia ukázala, že existuje priamy súvis medzi digitálnym konzumom a ADHD. Závisláci od mobilu mali podľa štúdie problém. 9,5 percenta žiakov, ktorí používali smartfón pár hodín denne, odzrkadľoval v priebehu dvoch rokov správanie, ktoré napĺňa kritériá ADHD.

To znamená, že každý desiaty mal vážny posun v správaní sa. Rovnaké výsledky vyšli aj v skupine, kde mobil používali denne a veľa hodín, čiže u úplných závislákov.

Na porovnanie v skupine, kde sa mobil používal nepravidelne, sporadicky, bola kvóta ochorenia ADHD 4,5 percenta. Čo je viac-menej prirodzený výskyt tejto diagnózy.

V starších štúdiách na hráčoch videohier a používateľoch internetu bola kvóta ochorení ADHD okolo sedem percent, čiže mierne zvýšené riziko tohto ochorenia. Kalifornská štúdia vo svojom závere konštatuje, že hoci existujú aj iné vysvetlenia nárastu ADHD u žiakov a kauzálny súvis sa nedá stanoviť, je možné, že používanie digitálnych médií hrá významnú rolu pri rozvinutí ADHD.

Okrem rozvoja poruchy pozornosti je alarmom aj samotná závislosť od mobilu, ktorá je už preukázaná mnohými štúdiami. Podľa výskumu dvojice nemeckých psychológov Christiana Montaga a Martina Reutera má používanie mobilu vplyv na psychiku i telo človeka. V roku 2015 im vyšla kniha „Internet Addiction“, kde opisujú, čo mobily s nami robia. Hovoria o reálnom fenoméne – nomofóbii, strachu používateľa mobilu z toho, žeby nebol online. Montag a Reuter odhalili stopy závislosti v génoch používateľov internetu a urobili k tomu rozsiahlu vedeckú prácu. Škodlivosť mobilov už nie je teda len dojmológiou z lifestyle časopisov. Ide o reálne dáta, ktoré skúma do hĺbky stále viac odborníkov. 

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo