Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
24. júl 2018

Medzi slobodnými a mysliacimi oceliarmi

Som v Tarante, pretože tu sa testuje, či populistické Hnutie piatich hviezd je schopné vládnuť.
Medzi slobodnými a mysliacimi oceliarmi

Dym stúpa z oceliarne Ilva v juhotalianskom Tarante (Foto: TASR/AP)

Toto juhotalianske veľkomesto je ovládané mocnou oceliarňou ILVA. Tento podnik je takým veľkým znečisťovateľom, že v roku 2012 bol zhabaný súdom, členovia vlastníckej rodiny Riva boli zatknutí.  

Od ocieliarne ILVA však závisí aj dvadsaťtisíc pracovných miest, ktoré sú na talianskom juhu vzácne. Preto od roku 2012 všetky talianske vlády prostredníctvom komisárov prevádzkovali ďalej túto oceliareň komisársky, pričom bolo jedno, či sa premiér volal Monti, Letta, Renzi alebo Gentiloni. Avšak Hnutie piatich hviezd (M5S) je za zatvorenie podniku, veď jedna z týchto piatich hviezd symbolizuje „životné prostredie“.

M5S vyhrala talianske parlamentné voľby v marci s 32 percentami, niektoré južné regióny ako Sicília a Apúlia zažili naozajstné presvedčivé víťazstvo. Na juhu mohol zvlášť priťahovať volebný sľub „základný príjem pre každého občana“, 780 eur pre single a 1 950 eur pre štvorčlennú rodinu. Toto opatrenie by zlepšilo materiálnu situáciu deväť miliónov Talianov. Aj v Tarante 48 percent volilo Hnutie piatich hviezd.  

Teraz M5S tvorí vládu spolu s pravicovo-populistickou stranou Lega a vedenie hnutia otáľa. Predchádzajúca vláda predala oceliareň ILVA indicko-luxemburskému oceliarskemu koncernu ArcelorMittal, 1. júla sa malo uskutočniť odovzdanie z rúk štátu, no vicepremiér z M5S Luigi Di Maio práve presunul toto odovzdanie na 15. septembra. Hovorí, že potrebuje čas na preštudovanie pracovných podkladov.

Keďže sa tu Iónske more rozdeľuje na „Malé more“ a „Veľké more“, Taranto sa delí na niekoľko skutočne autonómnych štvrtí. Rafinéria, priemyselný prístav, námorný prístav používaný aj partnermi z NATO. Na jednom ostrove „medzi oboma moriami“ leží rozpadnutá stará časť mesta, v ktorej nachádzame pouličných psov vo všetkých štádiách chradnutia.  
 


Pevnosť Castello Aragonese v talianskom Tarante. Foto: Allesandro Rizzo/Flickr.com
 

V chladnom pouličnom lokále novej časti navštívim „Výbor slobodných a mysliacich robotníkov a občanov“. Zaujíma ma, pretože predstavuje prienik z oceliarskeho robotníctva a vládnej strany M5S. Na protest proti súdnej konfiškácii v roku 2012 osemtisíc odborovo zorganizovaných robotníkov blokovalo mesto, naopak, slobodní a mysliaci organizovali radostný koncert k Prvému máju. Už si viac nechceli „voliť medzi prácou a zdravím“.

Ako aj inde, M5S je v Tarante online-sektou, navonok uzavretá, dovnútra sa však trhá v online-udaniach. O čelnú kandidatúru M5S v komunálnych voľbách 2017 sa uchádzalo štrnásť členov M5S, zvolený bol Francesco Nevoli z Výboru slobodných a mysliacich. Oficiálne určuje M5S svoj program a svojich kandidátov v hlasovaniach na webe, no nepodieľajú sa na tom ľudové masy, keďže Nevolimu k vedeniu M5S v meste s dvestotisíc obyvateľmi stačilo celých 107 hlasov. 

Inzercia

Francesco Nevoli a jeho spolubojovníci vo Výbore slobodných a mysliacich potom splynuli s M5S. Bolo to deväť až jedenásť osôb. Zvyšok nástojí na tom, že nemá nič, alebo aj už vôbec nič dočinenia s M5S. Slobodní a mysliaci sú zásadne proti straníckej politike. Tvrdia, že tak sociálnodemokratická štátna strana PD, ako aj Berlusconiho pravicová FI vzali dary od rodiny Riva.

Prítomných na stretnutí je približne desať z tridsiatich aktívnych členov. Väčšinu predstavujú muži a všetci títo muži sú robotníkmi v oceliarni ILVA. Otvorene sa ich opýtam: „Ste za zatvorenie vašej firmy?“ – „Áno!“ – „Ste za okamžité zatvorenie?” Mladý plešatec, volá sa Enzo, smelo prevráti očami: „Áno.“ „Nie ste v menšine?“ – „Ale áno!“ – „Nie ste extrémne v menšine?“ Jeden vykríkne: „Áno.“ – „Znamená volebný úspech M5S, že polovica Tarentčanov je za zatvorenie?“ – „To dúfame.“

Jeden s diplomom, ktorý pracuje 21 rokov v tomto podniku, zarába 1 400 eur. Tu je to považované za dobrý plat. „Nemáte strach, že stratíte prácu?“ – „Mám. A takisto mám strach, že zomriem. Nákaza azbestom sa prejaví až po dvadsiatich rokoch.“ Od roku 2012 bolo osem smrteľných pracovných úrazov, z prítomných nie je zatiaľ nikto chorý.

Keďže prichádzam z plávania zo zanedbaného tarantského pobrežia, pýtam sa na znečistenie mora. Zrelá pani s plavými kaderami povie: „More sa dokáže zregenerovať.“ Ťukne do smartfónu a ukáže mi fotografie pláže: „Naše more, voilà!” Náhle je tón iný. Zo všetkých strán sú mi ukazované fotografie pláže, pri trblietajúcom sa svetle, vo večerných zorách.

V nasledujúce ráno ma Enzo povozí po okolí. Je nevolič, odporca populizmu, stúpenec Varoufakisa, demokraciu nazýva ilúziou udržiavanou „mediálnym pressingom“. Na cintoríne vystúpime. Stredná vrstva si tu postavila hroby vo forme domov, malých jednopodlažných konštrukčne rovnakých domov. Tieto hrobové stavby sú ružové. „To bol biely mramor,“  vysvetľuje Enzo. „Zoxidoval zo železa.“ Vedie ma do viacpodlažnej stavby, v ktorej sú pochované „deti mora“, námorníci a rybári, ako aj chovatelia známych tarantských mušlí. Pohľad zo strechy je úchvatný. Halda koksu, „Vysoká pec 5, najväčšia v Európe“, „Komín E312, čistý dioxín“. Filtre, hovorí Enzo, nemajú. 

Dole dá samozvanému strážcovi parkoviska 40 centov a odvezie ma do Tamburi. Len cintorín oddeľuje robot­nícku štvrť od oceliarne. Školu, do ktorej chodia jeho deti, ochraňuje len zeleňou obrastená halda hlušiny. Škola je natretá v čerstvej žltej farbe. Enzo povie: „Pobočku univerzity zavreli. Pre veľkých to tu bolo príliš špinavé, pre malé decká to nie je.“

Po vyhliadkovej ceste poprosím Enza, aby ma vysadil na tarantskom pobreží, chcem si ešte raz zaplávať. Nevyhovára mi to.

Odporúčame