Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
24. júl 2018

Prečo nemať upratovačku alebo úskalia instantnej doby

Oslavy v detskom kútiku, torta z cukrárne a profi upratovacia služba. Ako rodičia presúvajú povinnosti na profesionálov.
Prečo nemať upratovačku alebo úskalia instantnej doby

Foto: Flickr/Caitriana Nicholson

Každý z nás má inú životnú cestu a robí rozhodnutia vo svojich podmienkach, sú však fenomény, ktoré nás rodičov, ale aj naše deti ochudobňujú o skúsenosti, ktorých je škoda sa vzdávať. 

Už dlhší čas ma znepokojuje pomyslenie na narodeninové oslavy v detských kútikoch. O kritike novodobých osláv som už jeden textík napísala, preto sa nechcem opakovať, ale táto kultúra presúvania osobných povinností i radostí rodičov do rúk „odborníkov“ si zaslúži samostatnú poznámku. 

Motívu vystrojiť detskú oslavu v nejakom zariadení pre deti alebo v cukrárni, samozrejme, úplne rozumiem. Aj ja žijem rýchlu dobu, snažím sa spájať prácu s rodinou v maximálne efektívnej miere a dobre poznám situácie, keď na večeru stíhate urobiť tak maximálne volské oko so šalátom. Ale aj napriek tomu sa snažím nevzdávať sa jedinečných privilégií, ktoré mi rodičovstvo ponúka. 

Dnes sme si zvykli deti nevystavovať námahe, chceme ich uchrániť od ťažkostí. Zdieľať

K tomu patrí aj príprava narodeninovej oslavy svojich detí, ktorá zahŕňa aj nemalé sebazaprenia, ako je upratanie bytu, príprava jedla, fúkanie balónov i stráženie jedla, aby vydržalo do príchodu hostí. Do celej tejto prípravy je vždy zaangažovaná celá rodina i samotný oslávenec.  

Nechcem sa pre rýchlosť doby vzdať možnosti ukázať deťom, že prijať hosťa znamená aj námahu, obetu, prípravu. Hoci máme dokopy sedemnásť bratrancov a sesterníc a zmestiť sa niekedy do bytovej obývačky nebýva jednoduché, aj tak sa nechceme vzdať možnosti otvoriť svoje súkromie pre gratulantov. 

O to viac, že stiesnené podmienky vytvárajú pocit súdržnosti, sedenie na vankúšoch po zemi má tiež svoje čaro. A aj prípadní unudenci alebo zdutí pubertiaci sa musia zapojiť do rodinných debát, nemajú pre obmedzenosť priestoru šancu na únik, ako by to bolo v detskom kútiku či pri lezeckej stene. Prípadne sa starajú o program tých najmladších, čo tiež nie je výchovne na zahodenie. 

Už neupratujeme

Dnes sa nám ponúka možnosť  profi upratovacích služieb domu či bytu. Tiež to viem pochopiť, lebo mnohokrát mám popri deťoch a práci pocit, že mi všetko padá na hlavu a potom cez víkend vysávame týždňovú vrstvu prachu. 

Keby sme mali dom, možno nad tým dokonca aspoň občas aj uvažujem. Ale nepáči sa mi argument mamičiek, ktoré tvrdia, že ušetrený čas venujú predsa deťom. Nejeden múdry psychológ by vám povedal, že dieťa nepotrebuje našu neustálu pozornosť a hru. Dieťa nás pozoruje a učí sa aj zrkadlením nášho konania. 

Nie nadarmo sa hovorí – ťažšie na cvičisku, ľahšie na bojisku.   Zdieľať

Keď dieťa nevidí rodičov upratovať, ako bude raz v budúcnosti chápať prístup k povinnostiam? Vieme, v akej dobe budú žiť naše deti, či nebudú nútené sa oveľa viac obracať ako my dnes? 

Páči sa mi prístup žien, ktoré napriek tomu, že si upratovačku môžu dovoliť, zavolajú ju len každý druhý týždeň, aby deti pravidelne videli rodičov zapojených do domácich prác. Dnes sme si zvykli deti nevystavovať námahe, chceme ich uchrániť od ťažkostí. Tie si však na ne aj tak v živote počkajú. Čím skôr ich naučíme popasovať sa s každodenným životom, tým lepšie. Nie nadarmo sa hovorí – ťažšie na cvičisku, ľahšie na bojisku.  

Inzercia

Foto: Flickr/Barney Moss

Mať upratovačku nie je už v mestách neobvyklým fenoménom. Nárast v počte inzerátov potvrdzuje, že trend zháňania pomoci s udržiavaním domácností je stále silnejší. Z údajov portálu Domelia.sk vyplýva pri porovnaní počtu inzerátov v 1. polroku 2018 s rovnakým obdobím vlani, že dopyt narástol o vyše 100 %.

Keď príde víkend a my trávime pol dňa upratovaním, zvykla som si pofrflať, že máme zabitú sobotu.

Nárast v počte inzerátov potvrdzuje, že trend zháňania pomoci s udržiavaním domácností je stále silnejší. Zdieľať

Až pokiaľ si neuvedomíte, čo to znamená zabitý deň. Sú len zážitky, výlety, dobrodružstvo, športové vyžitie zárukou naplno stráveného dňa? Alebo je to aj poctivé vykonanie svojich povinností v prítomnom okamihu toho dňa? Deti by mali vedieť, že bez práce nie sú koláče...

Prekvapenie pre deti

Ďalšou vecou, ktorej sa v dnešnej instantnej dobe nechcem vzdať, je pečenie narodeninovej torty pre svoje dieťa. 

Priznám sa, že niekedy, keď vyhadzujem zhorený korpus do koša alebo sa mi zbehne krém, ma láka objednať si z cukrárne krásny dvojposchodový výtvor s profi zdobením. Ale nakoniec zvíťazí pocit, že sa nenechám pripraviť o možnosť vyhrnúť si rukávy a vytvoriť vlastnými rukami niečo pre svoje dieťa. A ešte ho viem do celej tvorby aj zapojiť, učiť ho, aby to raz vedelo odovzdať ďalej. 

A áno, občas sa pritrafí aj torta mrzáčik, ktorá celá padá do jednej strany, a poťahované torty s postavičkami už vôbec nezvládam, aj tak za mnou minule prišla dcéra s pochvalou, že robím najlepšie torty na svete. A to som sa bála, či nemá „traumu“, keď chodí po oslavách kamošiek a vidí tie malé umelecké tortové diela z cukrární. 

Nepodceňujme deti, ony vedia oceniť námahu a snahu rodičov a aj pri troche potu im odovzdávame oveľa viac ako eventové umelé podujatia na kľúč. 

Odporúčame