Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. júl 2018

Chorvátski futbalisti 23 miliónov eur deťom nedarovali

Je to klamstvo, hovorí v rozhovore chorvátsky novinár Goran Andrijanić.
Chorvátski futbalisti 23 miliónov eur deťom nedarovali

Chorvátsky futbalista Domagoj Vida sa teší z gólu so spoluhráčmi vo štvrťfinálovom zápase na MS vo futbale Rusko – Chorvátsko 7. júla 2018 v Soči. Futbalisti Chorvátska sa stali štvrtými semifinalistami MS v Rusku. Foto: TASR/AP

Chorvátsky novinár Goran Andrijanić hovorí v rozhovore pre Postoj o klebetách, ktoré vznikli po futbalových MS v súvislosti s mimoriadnym úspechom chorvátskej rezprezentácie, ale aj o tom, čo tento úspech urobí s korupciou v krajine.

Chorvátske futbalové mužstvo prehralo finále s Francúzmi, ale získalo obrovskú obľubu po celej Európe, už niekoľko dní sa píše o rôznych podobách charity, vaši futbalisti vraj rozdali 23,5 milióna eur na chudobné deti.

Nie je to pravda, je to fake-news, ako sa dnes hovorí.

Ako je to možné?

To je trochu ťažké vysvetliť, ale pokúsim sa. Po prvé, predstava, že by futbalový zväz a mužstvo darovalo celý obnos peňazí, ktoré zarobili na majstrovstvách sveta, je iracionálna. Ide predsa o vyše 23 miliónov eur, navyše záujmy veľa ľudí, treba si uvedomiť, o čom hovoríme. Tú správu už dementoval hovorca futbalového zväzu.

Prečo vznikla taká klebeta?

Ponúknem jednu hypotézu. Chorvátsko je vnútorne politicky polarizovaný národ, podobne ako Slovensko alebo ešte viac Poľsko, nie je to len politická vojna, má to svoj presah do spoločnosti, kultúry.

Úspech Chorvátska na majstrovstvách sveta vyvolal národnú hrdosť, nárast sebavedomia a sebadôvery. Samozrejme, že sú kruhy, ktorým to prekáža, už preto, že si myslia, že to posilní ich oponentov. Myslím, že to klamstvo sa začalo šíriť kvôli tomu, aby sa neskôr ukázalo, že naši futbalisti nie sú až takí humanitárni hrdinovia, ako by mnohí radi verili.

Hovorí sa veľa aj o individuálnej dobročinnosti...

... áno, tá, samozrejme, existuje, Marcelo Brozović napríklad zaplatil deťom v škole na východe Chorvátska, v Slavónsku, čo je veľmi chudobný kraj, učebnice pre celú školu. Také veci sa z času na čas dejú.

Iný hráč, Vedran Ćorluka, ktorý pochádza z Bosny, z rovnakej obce ako moja mama, postavil pred pár rokmi v tejto obci katolícky kostol, dnes je to Republika Srpska. Vznikajú aj rôzne dezinformácie, Mateo Kovačić sa hlási k symbolike sv. Antona, predpokladám, že aj on podporuje charitu, ale ľudia občas zveličujú.

O trénerovi mužstva Zlatkovi Dalićovi sa hovorí, že je nábožensky založený, to je pravda?

Áno, to pravda je. Viete, ako to je, mnoho futbalistov sa prežehnáva, ale niektorí to robia z poverčivosti, aj keď osobne nechcem súdiť vieru iného človeka. Hovorím to preto, že tréner Dalić je iný prípad. Jeden z mojich kolegov ho osobne spoznal, keď trénoval krátko v Rijeke, a napísal o tom článok. Modlí sa, chodí pravidelne do kostola a aj jeho vystupovanie to potvrdzuje.

Keď sme vyhrali nad Argentínou 3:0, čo bolo jedno z najvýznamnejších víťazstiev chorvátskeho mužstva v dejinách nášho futbalu, Dalić povedal, že musíme zostať pokorní, správať sa dôstojne, bolo v tom cítiť jeho vieru a myslím, že to malo dobrý vplyv na mužstvo. Aj medzi hráčmi sú niektorí zbožne založení, určite Mateo Kovačić.

Inzercia

Chorvátsky tréner Zlatko Dalič počas štvrťfinálového zápasu na MS vo futbale Rusko – Chorvátsko 7. júla 2018 v Soči. Foto: TASR/AP

Zato jedna z najväčších hviezd tímu Luka Modrić mal údajne problémy s platením daní...

... aj to je pravda, tiež to treba trochu zaradiť do kontextu. Modrićovi spoluhráči z Realu, ako Ronaldo či Marcelo, tiež mali problém s daňami, nechcem ukazovať, čia je to vina, len hovorím, že nebol jediný. Určite by som z neho nerobil žiadneho svätca, na druhej strane viackrát preukázal charakter a je skvelý futbalista. Na majstrovstvách bol skutočným lídrom mužstva, na prvé miesto kládol tím, nie seba.

V Chorvátsku sa vie o skromných pomeroch, v akých vyrastal, jeho deda zabili, rodina musela utekať pred vojnou, to všetko formovalo jeho charakter, ale svätca z neho robiť netreba. Keď prišlo mužstvo do Záhrebu, kde sa konali oficiálne oslavy, niekto mu povedal, že pod tribúnou je chlapec s Downovým syndrómom, jeho fanúšik, okolo pol milióna ľudí okolo, plné mesto, Modrić ho zobral k sebe, objal ho. Ľudia to ocenili, bolo to pekné empatické gesto, spontánne a ľudské.

Na Slovensku je futbal veľmi skorumpovaný šport, v Chorvátsku to bude asi podobné, je šanca, že sa vďaka úspechu v Rusku niečo zmení?

Áno, je to jedna z najdôležitejších tém, futbal je skorumpovaný a veľa sa teraz hovorí, že je šanca na zmenu. Tréner Dalić začal v uplynulých dňoch otvorene hovoriť o problémoch v chorvátskom futbale, aké mal s vedením futbalového zväzu, hovorí sa o tom, ako ho chceli vymeniť, ale nepodarilo sa im to vďaka podpore predsedu futbalového zväzu Davora Šukera, bývalého výborného hráča, aj on hrával za Real Madrid a ďalšie veľkokluby.

Nádeje nestoja len na vode, Zdravko Mamić, ktorý bol dlho považovaný za najmocnejšiu postavu chorvátskeho futbalu, muž spojený s klubom Dinamo Záhreb, bol pred istým časom obvinený, je na úteku, čelí medzinárodnému zatykaču. Ľudia chcú zmenu a teraz je moment, keď možno veci pohnúť dopredu, najmä vďaka úspechu mužstva na majstrovstvách sveta v Rusku. Uvidíme.

Luka Modrić (vľavo), hviezda Realu Madrid a chorvátskeho národného tímu. Foto: FB fan page/Modrić

Posledná otázka, keď hrali Srbi proti Švajčiarsku, za ktoré hrajú viacerí kosovskí Albánci, nacionálne vášne sa preniesli aj na ihrisko, Shaqiri dostal za to vysokú pokutu. Ako reagovali neskôr na chorvátsky úspech Srbi? Dokázali fandiť Chorvátom v Belehrade?

Ako kto, vzťahy medzi Srbskom a Chorvátskom momentálne nie sú najlepšie. Možno aj na  Slovensku bolo vidieť reakciu na slová tenistu Novaka Djokovića, keď povedal, že fandí Chorvátsku, mnohí Srbi to označili za zradu, hnevali sa na neho. Ukazuje to, že sa našli Srbi, ktorí Chorvátom dokázali fandiť aj o tom hovoriť, ale aj takí, ktorí nás stále najmä nenávidia.

Veľmi smutné bolo sledovať, ako komentovali chorvátske výkony srbské médiá. Občas to bolo až komické. Srbský prezident Vučić sa po jednom zápase Chorvátska sťažoval, že srbský komentátor fandil Chorvátom, prezident Vučić povedal, že to nedokázal počúvať a musel si vypnúť zvuk na televízore (smiech)... keď ten istý komentátor komentoval ďalší chorvátsky zápas, už to bolo bez emócií, teraz ich vypol on (smiech).

Goran Andrijanić pracuje v chorvátskom internetovom portáli Bitno.net.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame