Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. júl 2018

Pre dobrovoľníkov národného stretnutia mládeže P18 sa začal prípravný týždeň

Hlavným organizátorom NSM, ktoré sa tento rok koná od 26. do 29. júla, je Katolícka cirkev na Slovensku v spolupráci s mestom Prešov a Prešovským samosprávnym krajom.

Pre dobrovoľníkov Národného stretnutia mládeže (NSM) P18 v Prešove sa v nedeľu začal prípravný týždeň. Michal Lipiak z organizačného výboru podujatia informoval, že hlavný stan bude sídliť na Gymnáziu sv. Moniky. „Vo večerných hodinách sa očakáva príchod prvých dobrovoľníkov a členov centrálneho tímu, z ktorého časť je už v Prešove. O 18. hodine sa zúčastnia na svätej omši v Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove," uviedol.

Súčasťou programu letného stretnutia mládeže, ktoré sa tento rok koná od 26. do 29. júla, budú aj štyri originálne výstavy. „NSM nie je len jednorazové podujatie, ktoré sa koná raz za nejaký čas. Ide o akciu, ktorá má systematicky prepracovaný program, aby atraktívnym a kreatívnym spôsobom priblížilo mladým svoje posolstvo. Tentoraz sme ho zamerali na odvahu, ktorá bude prezentovaná aj v spomínaných výstavách," priblížil hlavný organizátor P18 Ondrej Chrvala.

Prvá z výstav priblíži na 20 plagátoch osudy národov, rodín a jednotlivcov po páde Berlínskeho múru. Ďalšia ponúka 190 fotografií z rôznych európskych archívov, dokumenty a texty na 26 veľkoplošných plagátoch, ktoré zobrazujú dejiny Európy v 20. storočí. Tretia výstava o 20. storočí je súčasťou mobilnej expozície pod názvom Totality v kontajneri, ktorej cieľom je zmapovať súčasný kritický pohľad mladej generácie na dnešnú spoločnosť, politiku a verejné dianie. „Originálnou bude aj posledná štvrtá výstava s názvom O2H v umení. V Caraffovej väznici vystavíme približne 25 výtvarných diel slovenských kresťanských umelcov, ktoré vznikli počas duchovnej prípravy na P18 v Prešove - Odvážny rok. Zárukou kvality sú mená ako Jozef Vydrnák, María Jesús Machek – Rivero, Iva Štrbová – Jarošová, Eva Bobovská, Katarína Bőhmová, Andrej Botek, Zuzana Boteková či Peter Sedlák," prezrádza Chrvala.

V rámci P18 pritom v týchto dňoch vychádzajú v Spolku svätého Vojtecha aj dve nové publikácie pre mladých z obľúbenej edície Youcat. Kniha Docat približuje sociálnu náuku Cirkvi prerozprávanú jazykom mladých. Publikácia Y-Biblia prináša prierez celou Bibliou cez jednotlivé knihy Starého i Nového zákona a ponúka výber biblických textov s krátkymi exegézami a komentármi.

Hlavným organizátorom NSM je Katolícka cirkev na Slovensku v spolupráci s mestom Prešov a Prešovským samosprávnym krajom. Ide o historicky tretie Národné stretnutie mládeže, na ktoré sa prihlásilo už vyše 3100 mladých ľudí a 500 dobrovoľníkov. Inšpiráciou podujatia sú Svetové dni mládeže, ktoré sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme na podnet sv. Jána Pavla II.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.