Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
01. 01. 2014, 15:20

ANKETA: Aký bol rok 2013?

Rok 2013 je za nami. Udialo sa ňom mnoho vecí, našich respondetov sme sa opýtali, ktoré z nich považujú za najzásadnejšie a aký mali či majú dosah na spoločnosť. a-hykisch.jpg Anton Hykisch, spisovateľ a bývalý diplomat: Najzásadnejšou udalosťou roka 2013 je pre mňa r...

ANKETA: Aký bol rok 2013?

Rok 2013 je za nami. Udialo sa ňom mnoho vecí, našich respondetov sme sa opýtali, ktoré z nich považujú za najzásadnejšie a aký mali či majú dosah na spoločnosť.

Anton Hykisch, spisovateľ a bývalý diplomat: Najzásadnejšou udalosťou roka 2013 je pre mňa rozmach zápasu o zachovanie tradičnej monogamnej rodiny ako súčasti základných kresťanských hodnôt. Skvelý pochod na život v Košiciach a následné aktivity občianských združení a osobností, ako aj pastiersky list KBS v prospech rozvoja rodiny v Slovenskej republike, obrátili pozornosť verejnosti aj politickej elity na základný problém zachovania nášho národa v rámci integrovanej Európy.

V tomto zápase o demografické prežitie významnú úlohu zohralo slovenské vydanie knihy Gabriele Kuby Globálna sexuálna revolúcia. Odhaľuje pozadie nevinne sa tváriacich konceptov o "ľudských právach", a "rodovej rovnosti", za ktorými sa skrýva deštrukcia klasickej civilizovanej rodiny vo svete. Túto knihu by mala čítať každá Slovenka a každý Slovák, najmä mladej generácie.

Milan Lach SJ, pomocný grécko-katolícky biskup Prešovskej archieparchie: Za najzásadnejšie udalosti v uplynulom roku 2013 považujem zrieknutie sa Benedikta XVI. pápežského úradu, zvolenie nového pápeža Františka a jeho myšlienky a postoje k mnohým veciam a moje menovanie za pomocného biskupa prešovskej archieparchie. Hlavne voľbou nového pápeža sa výrazne začína inak vnímať Cirkev, jej poslanie a zmysel vo svete. Pápež František pomenúva veci jednoducho a otvorene, nie preto, aby Cirkev chcel raniť či ponížiť, ale práve naopak, aby ukázal jej pravý zmysel. Svojím životným štýlom ukazuje príklad nám biskupom a kňazom, aby sme prehodnotili, či stále je náš postoj k ľuďom plný pochopenia, lásky a milosrdenstva. V apoštolskej exhortácii Evangelii Gaudium načrtol, o čom chce byť jeho pontifikát. 

František Mikloško, bývalý disident a dlhoročný poslanec NR SR: Pre mňa najvýznamnejšou udalosťou v roku 2013 bolo zvolenie pápeža Františka. Je pre mňa potvrdením, že keď nastane „plnosť časov“, Boh vstupuje do dejín. Pápež František otvorene hovorí o Cirkvi, ktorá potrebuje premenu. Svojimi príhovormi i skutkami vnáša do unavenej, zbyrokratizovanej štruktúry Cirkvi novú nádej. Pápež František prináša rovnako nádej Západu, ktorý na vrchole svojej civilizácie stráca duchovné ideály. Pápež vyjadruje solidaritu s prenasledovanými, trpiacimi a odstavenými ľuďmi spôsobom, ktorý sa všetkým prihovára svojou prostotou a presvedčivosťou. Zvolenie pápeža Františka v roku 2013 otvára teda pre mňa takú nádej, v ktorej sa človek teší na budúcnosť.  

Karol Maník SDB, provinciál Saleziánov don Bosca na Slovensku: Dve udalosti tohto roku boli pre mňa významné:

1. Voľba pápeža a začiatok pontifikátu Svätého Otca Františka. Nový pápež prináša nový vietor do Cirkvi. Slová ako transparentnosť, pokora, služba, otvorenosť, láska sú nielen vypovedané z jeho úst, ale aj autenticky žité. Myslím, že práve toto otvára srdcia mnohých ľudí a prináša nádej.

2. Na slovenskej úrovni to bolo putovanie relikvií sv. Jána Bosca. Sprevádzal som osobne túto púť celých 20 dní a mal som možnosť vidieť ako takmer 100 000 ľudí si prišlo uctiť ostatky tohto svätca a teda aj samotného svätca a jeho životný príbeh, posolstvo. V nemom úžase som pozeral do tvárí ľudí, ktorí ticho, uzobrane a disciplinovane prichádzali. Prekvapil ma taký veľký záujem na našom malom Slovensku.

Martin Hanus, redaktor týždenníka .týždeň: Najväčšou udalosťou tohto roka bol Pochod za život s účasťou okolo 80 tisíc ľudí. Slovenskí katolíci ukázali, že napriek traume bolestivého rozdelenia, ktoré prinieslo odvolanie arcibiskupa Roberta Bezáka, sa pri kľúčových otázkach doby dokážu spoločensky zjednotiť. Košický September 2013 bol pozoruhodný svojou umiernenosťou, no súčasne bol revolúciou voči duchu doby, ktorou nadviazal na dedičstvo velikánov ako Jukl a Krčméry. Je otázne, čo všetko táto mobilizácia Slovensku prinesie. Jeden dôsledok sa zdá v tejto chvíli zjavný: dosiaľ veľmi opatrná cirkev je už pripravená na väčší konflikt so svetskou mocou.  

A ešte jedna poznámka: Keď som v septembrových Košiciach videl na námestí osihoteného Mariana Kotlebu a jeho družinu v čiernom, ani by mi nenapadlo, že o dva mesiace bude tento fašistický vyvrheľ zvolený za župana. Kotleba sa chcel stať súčasťou zhromaždenia, ale účastníci ho vlastne poslali do karantény. Odteraz to bude ťažšie: Kotleba sa bude k takýmto podujatiam hlásiť už so svojou aurou župana. Dúfam, že ho slovenskí katolíci z karantény neprepustia, inak by bol ideál Košíc 2013 zničený. Lebo kultúra smrti, to je aj Kotleba.

Richard Vašečka, poslanec NR SR za klub Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti: Nielen katolíci vnímali, že sme svedkami historického momentu veľkého významu, keď sme sa vo februári dozvedeli o abdikácií pápeža Benedikta XVI. Túto skutočnosť umocnila v apríli voľba nového pápeža Františka, ktorého sprevádzalo mnoho prívlastkov „po prvýkrát“. Ako veriaci kresťan v tom vidím Božie konanie a silu modlitby. Ešte významnejšie ako zmena na Petrovom stolci je však Františkovo pôsobenie, čo oceňujú veriaci i neveriaci.

Na Slovensku bol nielen udalosťou roka, ale aj najväčšou ponovembrovou manifestáciou, košický Pochod za život v septembri. Veriaci sa z náboženských dôvodov schádzajú aj vo väčších zástupoch, napr. na mariánskych púťach. Teraz sa však spolu s ďalšími občanmi zjednotili kvôli téme, ktorú pokojne môžeme nazvať politickou. Hnutie pro life (a pro family) sa stalo reálnou spoločenskou silou.

Ďakujeme za odpovede.
-lo-

Odporúčame

PF 2014: Upiekli sme pre vás medovníčky

PF 2014: Upiekli sme pre vás medovníčky

Určite poznáte ten pocit, keď za vami príde vaše dcéra, vnuk, synovec či iný blízky človiečik napríklad s obrázkom, ktorý pre vás nakreslil. Na prvý pohľad síce neviete, čo by to mohlo byť, pripomína vám to avantgardné umenie, no farebné haki-baki majú pre vás väčšiu hodnotu, než Picasso. ...

Misia svetla

Misia svetla

Nejaká vianočná pohľadnica obsahovala text: „Keď dom ozdobí láska, všetky ozdoby sú druhoradé.“ Čo k tomu dodať? Tam, kde je v rodinách láska, človeku už ani viac netreba. Nativity-outside-no-frame.jpg Vždy, keď človek nevie odkiaľ a kam so svojimi problémami a ťažk...

J. Haľko: Pastiersky list pomenoval veci pravým menom

J. Haľko: Pastiersky list pomenoval veci pravým menom

IMG_2353-3.jpg Kontrast medzi Svätým Otcom Františkom a slovenskými biskupmi živia niektorí novinári. Pápež síce oslovuje úsmevom, no robí aj prísne opatrenia. O Svätom Otcovi, slávení Vianoc či gender ideológii hovorí v rozhovore pre Postoy.sk bratislavský pomocný bis...

KÁZEŇ ĽUBOMÍRA MAJTÁNA: Prorok a Baránok

KÁZEŇ ĽUBOMÍRA MAJTÁNA: Prorok a Baránok

Postavy Jána Krstiteľa a Ježiša sú späté počas celého ich pôsobenia. Narodenie oboch zvestoval anjel Gabriel.  K počatiu došlo spôsobom, ktorý je nepochopiteľný ľudskému rozumu: Alžbeta bola už vo vysokom veku a teda neplodná (porov. Lk 1, 7), Mária nepoznala muža, a predsa počala (porov. Lk 1, 34)...

GLÓBUS: Kardinál Maradiaga o Cirkvi po Druhom vatikánskom koncile

GLÓBUS: Kardinál Maradiaga o Cirkvi po Druhom vatikánskom koncile

Ako súčasť a dôležitá etapa života a učenia Cirkvi Druhý vatikánsky koncil predstavuje na jednej strane nutne ich kontinuitu, no v mnohých aspektoch je to zároveň koncil volajúci po diskontinuite, po revízii, po zmenách.  Tak to vyslovil i pápež František: „Koncil bol krásnym dielom Ducha Svätého (....