Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. júl 2018

Izraelská armáda evakuovala členov sýrskej organizácie Biele prilby a ich rodiny

Izrael evakuoval sýrskych aktivistov spolu s ich rodinnými príslušníkmi z bojovej zóny v pohraničnej oblasti Golanských výšin na juhu Sýrie a previezol ich do krajiny susediacej s Izraelom.

Uviedla to v nedeľu izraelská armáda. Informujú o tom agentúry AP a DPA.

Izraelské médiá uviedli, že v noci na nedeľu armáda evakuovala zhruba 800 členov sýrskej mimovládnej organizácie Biele prilby a ich rodinných príslušníkov do Jordánska, odkiaľ budú v priebehu nasledujúcich troch mesiacov prevezení do Británie, Nemecka a Kanady.

Ide o prvú intervenciu Izraela tohto druhu v sýrskej občianskej vojde. Armáda vo vyhlásení uviedla, že "výnimočné humanitárne gesto" bolo zrealizované na základe nariadenia vlády a požiadavky zo strany Spojených štátov a ich európskych spojencov.

Izraelské ozbrojené sily tiež uviedli, že operácia bola vykonaná v dôsledku "bezprostredného ohrozenia životov (Sýrčanov)". Armáda dodala, že evakuácia neznamená zmenu v politike nezasahovania do sýrskej občianskej vojny, ktorú presadzuje Izrael.

Biele prilby vznikli v roku 2013 z iniciatívy dobrovoľníkov, ktorí zasahovali spontánne vo svojich mestách a dedinách, aby riešili akútne humanitárne problémy súvisiace s ozbrojeným konfliktom. 

Pôsobili takmer výhradne v oblastiach ovládaných sýrskou opozíciou a boli bez finančnej podpory od štátu – naopak, často sa stávali terčom útokov vládnych síl.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.