Počas Vianoc došlo v Iraku k ďalším útokom proti kresťanom

Pri stredajších bombových útokoch v irackom Bagdade zomrelo najmenej 37 ľudí.

Počas vianočných sviatkov dňa 25. decembra sa v Bagdade, hlavnom meste Iraku, odohrala séria troch bombových útokov zacielených na miestnych kresťanov. Agentúra AP cituje miestne úrady, ktoré počet obetí odhadujú na najmenej 37, ďalších vyše 50 ľudí bolo zranených.

Pri jednom útoku vybuchla bomba v aute odstavenom pri kostole v oblasti Dora v južnom Bagdade. Útok zabil najmenej 26 osôb a 38 ďalších zranil. Skoršie dve bomby vybuchli v blízkosti otvoreného trhoviska v kresťanskej časti Athorien, kde zomrelo 11 ľudí a 21 bolo zranených. Patriarcha miestnej chaldejskej katolíckej cirkvi Louis Raphael Sako sa vyjadril, že bomba v aute vybuchla po vianočnej omši, ale podľa neho nešlo o útok priamo na kostol. 

Agentúra AP ďalej uvádza, že k zodpovednosti za útoky sa nikto neprihlásil, miestne kresťanské spoločenstvo je však častým terčom Al-Káidy a ďalších povstalcov.

Stredajšie útoky prišli niekoľko dní po tom, čo arcibiskup Sako požiadal irackú vládu, aby 25. december vyhlásila za deň voľna pre všetkých Iračanov. Ako informovala agentúra AsiaNews, v liste zdôraznil, že "Ježiš neprišiel na svet iba pre kresťanov, ale pre všetkých," a poukázal na "veľký rešpekt", ktorý k nemu moslimovia prechovávajú. Iracký premiér al Maliki po pár dňoch Sakovmu listu vyhovel. Na preukázanie solidarity s prenasledovanými kresťanmi lokálna vláda v Bagdade v polovici decembra rozhodla o vztýčení 5 metrového vianočneho stromu v časti Karrada, kde spolu žijú kresťania aj moslimskí šiíti a sunniti.

Arcibiskup Sako sa len pár týždňov pred útokom dňa 14. decembra zúčastnil konferencie „Kresťanstvo a sloboda“ v Ríme, kde povedal: „Kresťanské spoločenstvá žijú v Iraku, Sýrii, Egypte a inde na Blízkom východe po takmer dve tisícročia. (...) Bohužiaľ, v 21. storočí sú blízkovýchodní kresťania tvrdo prenasledovaní. Islamskí extrémisti vo väčšine týchto štátov považujú kresťanov za prekážku svojich plánov. Niektoré národy pod nadvládou extrémistických myšlienok nechcú demokraciu takzvanej ‚Arabskej jari‘. Sloboda a pluralita sú ohrozením pre nich a ich ciele.“

Za posledných 10 rokov z Iraku kvôli vytrvalému protikresťanskému násiliu utiekla už viac ako polovica celého kresťanského obyvateľstva. Odhady jeho súčasného počtu sa rôznia, pohybujú sa od 300 do 600 tisíc z pôvodných 1,5-2 miliónov kresťanov v roku 2000. Najtvrdší útok sa stal na konci októbra roku 2010, kedy po bombovom výbuchu v bagdadskom Chráme Našej Panej Ustavičnej pomoci zomrelo 52 ľudí a niekoľko desiatok bolo zranených.

Lukáš Obšitník

Ilustračné foto: vaticaninsider.lastampa.it

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo