Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
18. júl 2018

Dve knihy o tom, ako si zachrániť manželstvo

Čas dovoleniek je aj priestorom na to, aby sme sa pozreli na svoj manželský vzťah.
Dve knihy o tom, ako si zachrániť manželstvo

Foto: Flickr/Paolo Gamba

Prinášame tipy na dve knihy o tom, ako zapracovať na svojom manželstve. Jedna vyšla v Nemecku, druhá v Taliansku, obe sú však už preložené do slovenčiny. Ak si ich zabalíte na dovolenku, určite vám neuškodia.

Foto: Vydavateľstvo Ikar

Maj rád sam seba a je jedno, koho si vezmeš

Knihu Maj rád sam seba a je jedno, koho si vezmeš od Evy-Marie Zuhorstovej som si kúpila pred mnohými rokmi ešte ako slobodná, na novinárskej praxi v Berlíne, ale stále sa k nej rada vraciam. Zaujala ma tým, že sa štyri roky držala v rebríčku bestsellerov týždenníka Der Spiegel a už svojím titulom išla proti duchu doby, keď sa rozvod ponúka ako najjednoduchšie riešenie pre krízu manželstva.

Je to kniha, ktorá naznačuje riešenie pre každý pár, bez nutnosti navštíviť manželskú poradňu. Autorka totiž tvrdí, že riešenie má v rukách každý z partnerov. Aj keď náš partner nemá záujem o vzťahovú literatúru či odmieta pomoc zvonka, aj tak môže dôjsť vo vzťahu k zmene, napríklad tým, že začneme sami od seba.

Naučiť sa mať rád samého seba, aby som mohol milovať svojho partnera – to je podstatná myšlienka tejto knihy. Kniha je návod pre ženy, ktoré veľakrát ako prvé zistia, že v ich manželstve niečo neklape, ako najprv pracovať sami na sebe, ešte predtým ako sa začnú sťažovať na svojho partnera. Ženy sú väčšinou tie, ktoré cítia nepokoj, ale majú problém pretaviť zmenu do života, hoci muži reagujú viac na skutky ako na slová.

Naučiť sa mať rád samého seba, aby som mohol milovať svojho partnera. Zdieľať

Autorka tvrdí, že sú dve možnosti, ako sa postaviť ku kríze: Môžete sa rozhodnúť pre odchod zo vzťahu alebo sa naučíte naozaj milovať svojho partnera. Prvá možnosť vám prinesie len to, že v druhom vzťahu urobíte opäť presne tie chyby, čo predtým.

Autorka odporúča, ako si nájsť čas pre seba, pre svoje vnútro, ako sa lepšie spoznať, byť najprv v kontakte so samým sebou, aby ste vedeli vyjsť zo seba. Nečakajte však žiadne návody na romantické obnovenie vzťahu. Romantika je práve to, o čo v tejto knihe nejde. A je to tak dobre.

Autorka pomáha uvedomiť si, že vzťah je tvrdá práca najmä na sebe samom a nie čakanie na osvietenie nášho partnera. Kniha je oslobodzujúca v tom, že nepopisuje lásku ako prvotné hormonálne nadšenie, ale lásku ako schopnosť otvoriť sa druhému človeku.

Eva-Maria Zuhorst píše, že k väčšine rozvodov by nemuselo dôjsť, keby ľudia vedeli, ako spracúvať krízy. Kniha je ideálna pre páry, ktoré to chcú vzdať a majú pocit, že ich pravé šťastie ešte len čaká s ďalším partnerom. Ale dobrá je aj pre singlov s ružovými okuliarmi, ktorí čakajú na večnú romantiku, aby sa ešte pred manželstvom pripravili na realitu.

Vnútorné odcudzenie partnerov je často len ilúziou, ktorú treba prekonať. Zdieľať

Ide v podstate o konzervatívnu knihu, ale určite nie z kolonky náboženská literatúra. Manželstvo nemáte vzdať len preto, že máte pocit, že romantika sa vytratila. Vnútorné odcudzenie partnerov je často len ilúziou, ktorú treba prekonať. Rozvod nie je riešenie, práca na sebe áno – to sú hlavné tézy autorky.

Kniha je autentická tým, že autorka opisuje svoju cestu, ako stála pred krachom manželstva, po tom, čo sa im narodila dcéra. Manžela ťahala po všetkých párových terapiách a ten sa ešte viac uzatváral do seba.

Východisko našla v tom, že sa obrátila k Bohu a začala spoznávať samu seba. Nie je jasné, či ide o predstavu kresťanského Boha, ale je to náznak toho, že nie všetko je len v našich rukách a viera v samého seba môže veci len skomplikovať. Je to dobrý tip pre ľudí, ktorí veria na manželstvo až do smrti, ale nie výlučne z katolíckeho pohľadu jeho nerozlučiteľnosti, ale skôr preto, že to dáva logiku a hľadať stále niečo nové a lepšie nie je rozumné.

Kniha vyšla aj v slovenčine v roku 2007 vo vydavateľstve Ikar.

Inzercia

Foto: Vydavateľstvo Nové mesto

Červené kontrolky, čomu sa vyhnúť v manželskom živote

Autora druhej knihy, spolu s jeho manželkou, som mala možnosť spoznať osobne počas dlhšieho pobytu v Taliansku. Tento charizmatický odborník, manželský poradca Salvatore Ventriglia, vie o vzťahoch nielen pútavo rozprávať, ale napísal aj útlu šikovnú knižku s názvom Červené kontrolky, čomu sa vyhnúť v manželskom živote.

Knihu sme vám už v Postoji predstavili, svojím formátom je to ideálna knižočka na dovolenku. Autor je neurológ a psychoterapeut, spolu s manželkou vedie kurzy pre manželov v kríze, ktoré ponúkajú každé dva roky už aj na Slovensku v diecéznom dome Rodinkovo.

Autor v knižke opisuje konkrétne prípady problémov manželov zo svojej praxe v manželskej poradni a ponúka riešenia - zmenu celkovej mentality, začať sa pozerať na osobu vedľa seba bez podozrievania a začať si ju alebo jeho naplno uvedomovať. Žiť a byť pre druhého znamená prijímanie lásky, ale aj bolestí, radostí, prehier, strachu, dosiahnutých cieľov i zúfalstva.

Často však samotná láska bez podozrievania prináša uzdravujúci efekt. Zdieľať

Existujú červené kontrolky, ktoré signalizujú, že v našom vzťahu to ide zlým smerom. Ventriglia každý z nich v knihe ilustruje na príbehoch konkrétnych manželov v kríze zo svojej praxe. Zaujímavé je, že pri každom uvádza aj rodinné pozadie a detstvo manželov, čím dokazuje, že problém leží často niekde hlbšie ako len v ich vzájomnom vzťahu.

Ako základ vidí autor v pochopení „trpiaceho dieťaťa v druhom“, objatie vnútorného dieťaťa považuje za najdôležitejší aspekt lásky. „Starať sa s láskou o ,dieťa` druhého a objať históriu svojho partnera mení optiku.“ To však neznamená, že láska zmení partnera na psychológa. Často však samotná láska bez podozrievania prináša uzdravujúci efekt.

Uvedomenie si vlastných obmedzení a chýb pomáha vziať na seba zodpovednosť a neobviňovať druhého.

Ventriglia radí zobliecť sa zo svojej kože, a ak je to možné, vžiť sa do svojho útočníka. Aj keď sa to zdá proti logike, snažiť sa pochopiť človeka, ktorý nám nechtiac ubližuje. Pomôckou môže byť postaviť sa pred zrkadlo a pozrieť sa na svoje obmedzenia. Vžiť sa do partnera, ktorý nám ubližuje, znamená porozumieť, že jeho terajšie správanie má pôvod v jeho celej histórii.

Tento postoj uľahčuje odpustenie a môže byť začiatkom hlbšieho vzťahu, obohateného o nežnosť a prijatie.

 Autor si myslí, že áno, lebo odpustenie vidí popri vďačnosti a nežnosti ako hlavný rastový hormón lásky. Zdieľať

Má zmysel odpustenie? Má zmysel stotisíckrát povedať „je mi to ľúto“? Autor si myslí, že áno, lebo odpustenie vidí popri vďačnosti a nežnosti ako hlavný rastový hormón lásky. Lebo útočiaca osoba, keď je jej odpustené, obohacuje svoju lásku o vďačnosť. A ponížená osoba, keď odpustí, obohacuje svoju lásku o porozumenie, trpezlivosť, toleranciu, veci, ktoré dávajú vzťahu stabilitu.

Aj keď to ide proti logike doby, ktorá všetko pokazené hádže do koša. Vzťah na celý život neprežije podľa Ventrigliu na prvotnom citovom nadšení. Dlhé trvanie manželstva stojí na snahe, zodpovednosti, obeti, zriekaní sa, pochopení a trpezlivosti.

Ventriglia tvrdí, že väčšina nepríjemných situácií, ktoré človek zažíva a ktoré sa neskôr odzrkadľujú vo vzťahu, sa rodí z úniku pred bolesťou. Bolesť sa nemá odďaľovať, ale musí sa prežívať, lebo je základným prvkom náklonnosti. Až spoločným čítaním svojej histórie môžeme nájsť ako manželia zmysel.

Kniha vyšla v slovenčine vo vydavateľstve Nové mesto.

Odporúčame