Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. júl 2018, 09:54

Nikaragua: Študenti oslobodení z kostola po násilnej noci

Katolícki biskupi v sobotu zabezpečili prepustenie desiatok nikaragujských študentov, ktorí sa cez noc ukryli do kostola pred paľbou ozbrojených provládnych jednotiek, informovali v nedeľu agentúry Reuters a AP.

      Študenti našli v katolíckom kostole Božieho milosrdenstva útočište v piatok po tom, ako ozbrojenci lojálni prezidentovi Danielovi Ortegovi, začali na nich strieľať v neďalekej Národnej autonómnej nikaragujskej univerzite (UNAN) v Manague, v ktorej sa zdržiavali počas dvoch mesiacov protestov proti vláde prezidenta Ortegu.
      Otec Raul Zamora uviedol, že študenti boli v kostole pod paľbou viac ako 12 hodín. Kostol bezpečne opustili v sobotu.
      Paulo Abrao z Medziamerickej komisie pre ľudské práva uviedol na Twitteri, že v kostole zomrel minimálne jeden mladý človek a traja ľudia boli zranení. Niektoré miestne média informovali, že zabití boli dvaja ľudia.
      Delegácia nikaragujských katolíckych biskupov vyjednala presun študentov do Metropolitnej katedrály Managua, kde dostali lekársku starostlivosť. Viac ako 200 nikaragujských univerzitných študentov je už znovu so svojimi rodičmi.
      Takmer tri mesiace zrážok medzi ozbrojenými silami prezidenta Ortegu a demonštrantami vyzývajúcimi k jeho odvolaniu si vyžiadali bezmála 300 životov v najkrvavejších protestoch od ukončenia občianskej vojny v roku 1990.
      Násilné protesty spustilo aprílové rozhodnutie prezidenta Daniela Ortegu znížiť dôchodky v snahe vyplniť trhliny v sociálnom poistení. Hoci prezident zakrátko od svojich zámerov ustúpil, prepukli celoštátne demonštrácie za jeho odstúpenie. Ortega výzvy na odstúpenie a vypísanie predčasných volieb odmieta.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Hokejisti Michaloviec zvíťazili vo štvrtom štvrťfinálovom zápase play off Tipos extraligy nad Slovanom Bratislava 3:1 a v sérii vedú už 3:1. V ďalšom štvrťfinále zvíťazili Košice na ľade Nitry 2:1, zvýšili tak stav série na 3:1 vo svoj prospech. (tasr)

pred 22 minútami
pred hodinou

Americká centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu podľa očakávania o 25 bázických bodov do pásma 4,75 percenta až 5 percent. Zároveň však signalizovala, že v dôsledku otrasov na bankovom trhu by mohla vo zvyšovaní sadzieb urobiť prestávku. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.