V Bratislave dnes pochodovali ľudia za LGBTI aj klasickú rodinu

V Bratislave dnes pochodovali ľudia za LGBTI aj klasickú rodinu

Na snímke účastníci pochodu Hrdí na rodinu v Bratislave 14. júla 2018. Podujatie organizuje Spoločenstvo Dobrého pastiera. FOTO TASR - Martin Baumann

Kým podľa účastníkov Dúhového pochodu sa u nás nerešpektujú ľuské práva homosexuálov, podľa účastníkov pochodu Hrdí za rodinu sa presadzuje nebezpečná ideológia.

Poďakovať mamám a otcom, starým mamám a starým otcom za ich obetavú lásku a vyjadriť im úctu, že nám svojím životom a príkladom odovzdali veľké dobro, ktoré je ukryté v hodnote prirodzenej rodiny, to všetko bolo cieľom siedmeho ročníka pochodu Hrdí na rodinu, ktorý sa v Bratislave uskutočňuje v čase, keď na inom mieste prebieha Dúhový Pride 2018.


 Organizátori upozorňujú, že ešte pred niekoľkými rokmi bola vo svete rodina založená manželstvom muža a ženy s jej výnimočným postavením v spoločnosti samozrejmosťou. V súčasnosti sa však podľa nich v krajinách Západu, ako aj v niektorých slovenských mienkotvorných médiách, hodnota vzťahu muža a ženy relativizuje a degraduje sa dobro, ktoré je takýto rodinný vzťah schopný generovať pre celú spoločnosť.
 

Tvrdia tiež, že súdny aktivizmus definovaný ľavicovo-liberálnym étosom sa snaží o zvýšenie právnej ochrany rôznych alternatívnych foriem spolužitia na úroveň rodinného zväzku muža a ženy. "Tento trend môže priniesť negatívne následky na základné ľudské slobody - slobodu prejavu či slobodu vierovyznania," uvádzajú.

      Organizátori pochodu uisťujú, že neopodstatnená diskriminácia je zlá. "Diskrimináciu však musíme posudzovať vždy na úrovni jednotlivca. Súčasná liberálna ľavica ale nazerá na svet optikou politiky skupinovej identity, kde na jednej strane vidí utláčaných a na druhej utlačovateľov. Ale keďže vrece abstraktných identít je bezodné, každý môže byť ostatnými vnímaný ako utlačovateľ a samého seba zároveň pasovať za obeť 'tých druhých'," argumentujú s tým, že tento prístup na svet nazerá cez marxistickú prizmu triedneho boja - nikdy nekončiaceho sa konfliktu rôznych spoločenských skupín súperiacich o moc a vplyv.

      Aj s odkazom na skúsenosti z iných krajín sa pochod Hrdí na rodinu domnieva, že registrovaným partnerstvom alebo adopciou detí sa požiadavky LGBTI hnutia nekončia. "Žijeme v časoch, kde sa od nás očakáva odvážna láska. Máme v srdci žehnajúci postoj k transrodovo či homosexuálne cítiacim ľudom a sme proti akýmkoľvek prejavom nenávisti či posmechu voči týmto osobám. Zároveň však veríme, že človek je povolaný vo svojom dozrievaní svoju pohlavnú identitu prijať a zvnútorniť ako danosť a že nie je predmetom jeho ľubovôle. Želáme si preto, aby na Slovensku či inde vo svete neboli deti a mladí ľudia štátnou mocou a školskou výchovou mätení a zavádzaní vo výbere pohlavnej či rodovej identity," dodali organizátori.

      Spoluorganizátor Anton Chromík priamo na podujatí novinárom povedal, že téma tohto pochodu je stále aktuálna. "Lebo stačí, keď vám jeden deň v roku bude chýbať otec alebo mama, tak vám to bude prekážať. My sme tu pre deti, lebo ony potrebujú otcovstvo a materstvo. Každý jeden z nás sa tak narodil. A toto chceme ukázať všetkým ľuďom na Slovensku," ozrejmil.
      Podľa Chromíka je stále veľmi veľa rezerv, ktoré možno napĺňať. "Rodina je veľké bohatstvo, ale niekedy je na ňu uvalená veľká hypotéka. Rodiny potrebujú byť v centre pozornosti všetkých politík," vyhlásil.

      Na podujatí sa objavilo aj viacero ľudí v tričkách extrémistickej ĽSNS. Chromík povedal, že o ich prítomnosti nevie. "Toto zhromaždenie nie je politické, nie sú tu žiadne politické symboly, ktoré by sme chceli prezentovať. Je tu len jediná myšlienka, že láska mamy a otca je nenahraditeľná. Žiadne politické symboly a tričká, najpodstatnejšia je rodina," dodal.

Dúhový Pride 2018

Upozorniť na odchody mladých LGBTI ľudí do zahraničia, ktorí opúšťajú Slovensko preto, že im v porovnaní s väčšinou členských krajín EÚ poskytuje výrazne horšie podmienky pre život, bolo cieľom podujatia Dúhový Pride 2018, ktoré sa konalo na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí.      

Pochod chcel poukázať na to, že všetci ľudia sú si rovní bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu. Aj aktuálny ôsmy ročník nadväzuje na podobné sprievody vo svete. "Aj pre celkový negatívny trend vo vývoji slovenskej spoločnosti považujeme za nevyhnutné ukázať, že LGBTI ľudia sú jej súčasťou, patria tu, medzi svojich priateľov, do svojich rodín, susedstiev, pracovných kolektívov a cirkevných spoločenstiev," uviedla hovorkyňa Pridu Natália Tomeková.

      Aj na aktuálnom podujatí dostávajú priestor ľudia z LGBTI komunity, ktorí neodišli alebo, naopak, sa vrátili na Slovensko. "Nezanevreli na svoju krajinu a snažia sa o pozitívnu zmenu nielen pre seba, ale najmä pre ostatných ľudí, ktorí tu žijú," ozrejmila Tomeková. Hlavným posolstvom tohto ročníka sa preto stalo "My nikam neodchádzame - PRIDEme". Organizátori chcú povzbudiť všetky členky a členov LGBTI komunity, že má zmysel zostať na Slovensku a usilovať sa o lepší život s právnym uznaním ich partnerstiev, rodín a identity.
      

Podujatie okrem iných podporujú verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, mimovládne organizácie, množstvo veľvyslanectiev v Bratislave či predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba (SaS). Festival sa uskutočňuje s finančnou podporou ministerstva kultúry v rámci dotačného programu Kultúra znevýhodnených skupín na rok 2018. V rámci programu vystúpia Korben Dallas, Sendreiovci, Modré hory, Katarzia s Jonatánom Pastirčákom a tanečná skupina The Kiki House of Vivi.

      Patakyová na tribúne vyhlásila, že sa na Slovensku z hľadiska práv párov osôb rovnakého pohlavia za posledný rok nezmenilo nič. "Uviedli sme do serióznej spoločenskej diskusie skutočnosť, že sexuálna orientácia nie je otázkou voľby, ale vrodenou danosťou človeka, ktorá sa nemá liečiť, ale rešpektovať? Vnímame, že spoločné dobro vie dlhodobo a stabilne dominovať aj v týchto partnerstvách?" pýtala sa ombudsmanka s presvedčením, že vzájomne sa podporujúce homosexuálne páry prejdú z tieňa na slnko aj na Slovensku.
      

"Prišla som podporiť, aby aj na Slovensku sme našli politickú silu na riešenie právnej situácie párov rovnakého pohlavia," vysvetlila svoju prítomnosť poslankyňa NR SR a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Priznala, že za jej pôsobenia vo vláde sa začalo na zmene príslušnej legislatívy pracovať. "Je to politická otázka. Podkladové a analytické materiály o tom, aké oblasti života treba riešiť, sme urobili. Ale myslím si, že verejná mienka môže podstatným spôsobom ovplyvniť chýbajúcu politickú vôľu," dodala.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo